Amivantamab (Rybrevant), EGFR ve MET hedefleyen bispesifik antikor, özellikle EGFR ekzon 20 ekleme mutasyonuna (Exon20ins) sahip metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında önemli bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu tedavi, beklenen deri toksisiteleri ile birlikte gelir. Bu yazıda amivantamab altında deri toksisitelerinin önlenmesi ve tedavisi için önerileri derledik.

Ana Deri Toksisiteleri

Amivantamab tedavisi gören hastalarda, akneiform döküntüsü ve paronişi en sık rastlanan deri yan etkileridir. Ayrıca, hastaların %50'sinde erkeklerde hipertrikoz ve kadınlarda %80 oranında hirsutizm gibi diğer yan etkiler görülmüştür. Bu yazıda 7 hastanın deri yan etkileri analiz edilmiştir.

FİGÜR 1: Amivantamab tedavisi alan yedi hastada tedavi başlangıcından 31 Aralık 2021'e kadar deri toksisitelerinin gelişimi gösterilmektedir.

amivantamab tedavisi alan akciğer kanserli hastaların deri toksisitelerinin gelişimi

Görseldeki her bir satır, farklı bir hastaya ait deri toksisitesinin derecesini ve bu yan etkilerin zaman içindeki değişimini temsil eder. Her bir renk, farklı bir toksisite türünü göstermektedir. Kırmızı paronychia'yı, yeşil akneiform döküntüyü, turkuaz deri çatlağını ve mor hirsutizm/hipertrikoz'u temsil eder.

Eksenler aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • Y ekseninde 0'dan 3'e kadar yan etki derecesi yer almaktadır.
  • X ekseninde ise tedavi günlerinin sayısı (zaman) gösterilmektedir.

Örneğin, ilk hastada (p1, erkek, 54 yaşında ve 1400mg başlangıç dozu) en yüksek dereceli paronychia 308 gün sonrasında ortaya çıkmış ve 3. derece olarak kaydedilmiştir. Akneiform döküntü ise bu hastada 343 gün sonra 3. dereceye ulaşmıştır. Diğer hastalar ve yan etkileri de benzer şekilde kodlanmıştır.

FİGÜR 2:Aşağıdaki görselde, amivantamab tedavisi gören hastalarda görülen iki ana deri yan etkisinin dereceleri fotoğraflarla gösterilmektedir: 

amivantamab tedavisi gören hastalarda görülen iki ana deri yan etkisinin dereceleri fotoğraflar

  1. 1. Derece Paronychia: Tırnak etrafında hafif kızarıklık ve şişlik gözlemlenmektedir, ancak açık yara veya enfeksiyon belirtisi yoktur.
  2. 2. Derece Paronychia: Tırnak etrafında daha belirgin kızarıklık ve şişlik ile birlikte, sızıntı veya kabuk bağlamış yara izleri görülmektedir.
  3. 3. Derece Paronychia: Tırnak etrafında şiddetli kızarıklık, şişlik ve irin dolu açık yaralar dikkat çekmektedir, bu durum ciddi bir enfeksiyon riskini işaret ediyor olabilir.
  4. 1. Derece Akneiform Döküntü: Hafif cilt döküntüleri ve kızarıklıklar görülmektedir.
  5. 2. Derece Akneiform Döküntü: Daha yoğun kızarıklık ve döküntülerle karakterizedir ve bu, tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumu işaret eder.
  6. 3. Derece Akneiform Döküntü: Başın derisindeki lezyonlar gösterilmekte, bu ciddi durum, yoğun ve yaygın cilt döküntüleri ile deri lezyonlarını içerir.

Amivantamaba Bağlı Cilt Yan Etkilerinin Tedavisi

Amivantamab tedavisinin deri yan etkilerini yönetmek, toksisitelerin sınıflandırılmasına, önlenmesine ve tedavi edilmesine odaklanmaktadır. Dermatolojik toksisitelerin yönetiminde multidisipliner bir yaklaşım benimsenmeli ve psikolojik destek önemli bir bileşen olarak ele alınmalıdır.

Deri toksisitelerinin tedavisinde topikal kortikosteroidler, tetracycline antibiyotikler ve cilt nemlendiriciler gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca, akneiform döküntü ve paronişinin önlenmesi için tedaviye başlamadan en az 14 gün önce önleyici önlemler alınması önerilir.

TABLO: Akneiform döküntü, paronişi ve cilt çatlakları / deri yarıklarının yönetimi için amivantamab altında uygulanacak yönergeleri içermektedir.

Akneiform Döküntü Paronişi Çatlaklar / Deri Yarıkları
Önleme Günde 2 kez uygun topikler (merhem) ile nemlendirme Tetrasiklin 50 mg ile profilaktik antibiyotik tedavisi. Günde 2 kez Eller ve ayaklar için günde 2 kez nemlendirme (merhem)
1. Derece Günde 2 kez uygun topikler (merhem) ile nemlendirme Tetrasiklin 50 mg ile profilaktik antibiyotik tedavisi. Günde 2 kez Eller ve ayaklar için günde 2 kez nemlendirme (merhem)
2. Derece Nemlendirmeye aynı dozajda devam edilecek Antibiyotik tedavisinin dozajı artırılacak (Tetrasiklin 100 mg, Günde 2 kez) Yüksek aktiviteli topikal kortikosteroidler (clobetasol propionat ile) günde bir kez. 7 gün
3. Derece Nemlendirmeye aynı dozajda devam edilecek Antibiyotik tedavisi (Tetrasiklin 100 mg, Günde 2 kez) Yüksek aktiviteli topikal kortikosteroidler (clobetasol propionat ile) günde bir kez. 7 gün
Ek Tavsiyeler Komodone oluşturmayan makyaj, cilt toksisitesini hafifletmek için kullanılabilir Uzun süreli (>15 gün) uygulamadan sonra topikal kortikoidlerin azalan dozajda kullanımı Önleme: Sürtünmeyi önlemek için rahat ve geniş ayakkabılar Açık burunlu kompresyon çorapları