Anneanneler, babaanneler ve dedeler, kuşkusuz kültürümüzde torunların 2. ebeveynleri gibidir. Yeni bir araştırma, büyükanne ve büyükbabaların yaşam tarzlarının torunlarının gelecekte kansere yakalanma riskini azaltabileceğini veya bu riski artırabileceğini gösteriyor. Birleşik Krallık'taki Glasgow Üniversitesi'ndeki Sosyal ve Kamu Sağlığı Bilimleri Birimi’nin yaptığı yeni araştırmaya göre; kötü alışkanlıklarınızı kontrol altında tutarak torunlarınızın hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha sağlıklı bir yaşama sahip olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bu araştırma çocukların birincil bakıcıların zaman içinde çocuk sağlığı ve gelişimi üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Özellikle çalışan anne babaların olduğu ailelerde çocuklar 2. ebeveynleri olan; büyükanneler, büyükbabalar ya da bakıcılarla kendi anne babalarından daha çok zaman geçiriyor ve doğal olarak da her gün yaşadıkları hem yararlı hem de zararlı alışkanlıkları görerek öğrenip etkileniyorlar. Bunlar arasında; beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, fiziksel aktivite gibi alışkanlıkların çocukların ilerideki yaşamlarında diyetlerini, sigara kullanım tercihlerini, egzersiz alışkanlıklarını etkilediği belirtiliyor. Bunlar ilerde obezite ve şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklardan kansere kadar çeşitli hastalıklar için risk faktörü olabilir.

Torunların Kanser Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler:

Tatlı Tüketimini En Aza İndirmek

Araştırmacılar 18 ülkeden toplam 56 farklı çalışmayı gözden geçirdiler; hepsi torunların uzun vadedeki yaşam tarzıyla ilişkili sağlık riskleri üzerindeki büyük ebeveynlerin etkisine odaklandı. Buna ilişkin riskler sigara, sağlıksız bir diyet ve egzersiz eksikliği içermekteydi. Büyükanne-babalar, torunlarınızı ödüllendirmek ya da şımartmak için tatlılar yapmak, almak (çikolata, pasta vb.), abur cubur (cips, hamburger vb.) yedirmek veya şekerli ve gazlı içecekler (kola, gazoz vb.) içirmek gibi zararlı davranış biçimleri çocuklarda ve gelecek yaşamlarında olumsuz sağlık sonuçlarına yol açmaktadır.

Sigara İçmemek Ya Da Torunların Yanında İçmemek

Sigaranın kanser riskini artırdığından artık eminiz. Kanser riskini önemli derecede artıran alışkanlıklardan biri olan sigara eğer çocukların çevresinde içilirse onların pasif içici ve 3. el içici olmalarına böylece hem sağlıklarının tehdit altında olması hem de sigarayı ilerde daha çok arzulamalarına neden olmaktadır. Araştırmacılar büyükanne-babaların davranışlarından doğrudan etkilendiklerini tespit ettiler. Bu nedenle çocukların ebeveynlerinin hiç birinin en azından yanlarında sigara içmemesi; içmesi durumunda çocuklarda artan kanser riski ile ilişkili olarak sağlıksız yaşam tarzlarına neden olabilir.

Ebeveynlerin (Çocuklarınızın) Kaygılarını Dinleyin

En değerlilerinizin değerlileri; yani torunlarınız hakkında en iyisini yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Araştırma ekibinin ortaya koyduğu bir diğer husus da çocukların anne-babalarının, çocukların etrafındaki istenmeyen davranışlarının farkında olmaları ve şiddetle onlara karşı çıkmaları. Fakat anne babalar bazen bu konularla ilgili kendi anne babalarıyla açık bir şekilde konuşma yapmanın zor olduğunu; örneğin evdeki tütün dumanına maruz bırakma konusundaki tavırlarını değiştirmede zorlandıklarını belirtiyorlar. Bunun gibi daha bir çok örnek sayılabilirken, torunlarınız hakkında onların anne babasının kaygılarını önemseyin ve bu yönde olumlu davranış geliştirmeye özen gösterin.

Fiziksel Aktif Olun

Torunlarınızın hem gelişimi hem de ilerdeki sağlıklı yaşam tarzlarına katkı sağlamak istiyorsanız yapabildiğiniz oranda fiziksel aktif olun. Hafif dozda egzersiz, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, yüzmek gibi aktiviteleri torunlarınızla beraber de yapabilirsiniz. Hatta onlarla içinizdeki çocuğu çıkarıp top oynayabilirsiniz. Evde uzun süre hareketsiz kalıp televizyon izlemek yerine daha aktif olmaya çalışmak hem sizin için çok yararlı olacak hem de torunlarınız için.

Sonuç olarak; Ailemiz, şüphesiz sahip olduğumuz en değerli şeydir ve anne-babalarımızın çocuklarımızla ilgilenmesi hem onlar, hem biz, hem de çocuklarımız için büyük şanstır. Daha önce yapılan araştırmalara göre evde büyüklerin olmasının, çocukların hastalanma veya yaşam kaybı ihtimalini azalttığı görülmüştür; bu da büyükanne ve büyükbaba tecrübesinin ve gözetiminin önemini göstermektedir. Yazımızın konusu olan bu araştırmada büyükanne ve büyükbabaların torunları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmada ayrıca büyüklerle vakit geçirmenin çocuklara duygusal faydalarına da değinilmiştir. Çocukların gelişimi ve sağlığı çeşitli faktörlerden etkilenebilir ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları hayatın erken döneminde başlarsa, yetişkin olduklarında devam etmeleri daha kolay olacaktır.