Tutkallarda kullanılan formaldehit, akciğer hastalıklarına yol açan diacetil ve lösemi ile ilişkili bir karsinojen olan benzen; elektronik sigarada yer alan bileşiklerden yalnızca birkaçıdır. Bununla birlikte e-sigara içinde pek çok metal partikül de bulunmaktadır.

E-sigaralar uzun dönem etkileri ve sigaraya kıyasla daha güvenli olup olmadıkları henüz bilinmeyen; ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların gösterdiği kadarıyla olumsuz sağlık etkilerine ve sonuçlarına yol açan cihazlar olarak karşımıza çıkmakta. Bununla birlikte, bağımlılığa; özellikle gençlerin hatta çocukların nikotine olan bağımlılığına yol açması itibariyle de son derece tehlikeli bir potansiyel barındırmaktadır.

JUUL isimli e-sigara pazarında açık ara önde olan bir markanın ürettiği e-sigaraların özellikle gençlerin kullanım ilgisini artırdığını ve USB bellek benzeri küçük yapılarıyla e-sigaranın okullara taşınmasını da kolaylaştırdığını görmekteyiz.

Dikkat çekici bir gelişme olarak, 9 Eylül tarihli FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) uyarısı tam da bu konu üzerine dikkat çekerek JUUL’den aldatıcı reklamlarını sona erdirmesini ve çeşitli düzenlemeler yapmasını isteyen bir uyarı mektubu yazdı.

JUUL reklamlarında, kendi e-sigara ürünlerinin tütünle ilgili hastalık riskinin daha düşük olduğunu, normal bir tütünden daha az zararlı olduğunu ve zararlı bileşenlerin kendi ürünlerinde daha az kullanıldığını dile getiriyordu. Ayrıca bir okul sunumunda JUUL temsilcisi şunları söylemişti:

  • JUUL normal bir sigaradan çok daha güvenlidir.
  • FDA yakın zamanda JUUL’ün normal sigaralardan %99 daha güvenli olduğunu söyleyecektir.
  • Bir öğrenci diğer arkadaşlarına JUUL’den bahsetmeli çünkü sigara içmeye göre güvenli bir alternatif sunmaktadır.

Bununla da kalmayıp bir ebeveynin, JUUL’ün web sitesine yazdığı şikayete (çocuklara e-sigara satılmasına dair) markanın CEO’su şöyle bir yanıt sunmuştu: "JUUL basit ve kullanışlı bir sistemdir ve nikotin sıvısını ısıtmak için sıcaklık düzenlemeleri içermektedir. Klasik sigara içiminde meydana gelen yanma ve bununla ilişkili zararlara maruz kalmadan ürünlerimiz kullanıcıya istediği memnuniyeti sağlamaktadır."

FDA bunları göz önünde bulundurarak yaptığı değerlendirmeler kapsamında JUUL’den ürünlerinin daha az risk teşkil ettiğini bilimsel kanıtlarla göstermesini talep etti. Aksi halde bu şekilde yapılan yanlış reklamların sonlandırılacağını belirten FDA, aynı zamanda JUUL’e ürünlerinde neden nikotin tuzu kullanarak bir yanılgıya yol açtıklarını ve neden %5 gibi yüksek bir nikotin oranı kullandıklarını da sordu.

30 gün içinde JUUL tarafından yanıtlanması gereken FDA mektubunun sonuçlarını beklerken nikotin tuzlarını ayrıca hatırlatmak isteriz;

Nikotin tuzu nedir?

Nikotin tuzu, nikotinin daha etkili bir şekilde iletilmesini sağlayan yeni bir nikotin formudur. Bu, nikotine daha güçlü ve daha yüksek seviyede maruz kalmak demektir. Nikotin tuzları, içeriklerinde birtakım gizli bileşenler barındırmaktadır. Barındırdıkları bu gizli bileşen benzoik asit olarak bilinmektedir.

Rakamlara göre, nikotin tuz çözeltileri, çoğu e-sigara ürünlerinde bulunanların 2 ila 10 katı nikotin konsantrasyonu içerir. JUUL web sitesi, kapsül başına 0.7 ml nikotin [konsantrasyon, mililitre başına 59 mg (% 5)] - yaklaşık 20 normal sigaraya eşdeğer olduğunu göstermektedir. Patentleri incelendiğinde görüldüğüne göre, tuz bazlı nikotin ve diğer katkı maddelerinin birleşimleri, yüksek nikotin konsantrasyonlarında bile tatmin edici bir deneyim ile sunmaktadır. Gençleri etkileyecek bir başka durum ise bundan kaynaklanacak gibi duruyor; nikotin tuzu ile yüksek oranda nikotin sağlanırken tat ve his konusunda bir sorun yaşanmaması, ürünün kullanılmaya devam edilmesi için önemli bir etkendir. Nikotin, bağımlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir maddedir ve yüksek oranda almak bağımlılığa kapı aralamaktadır. Yine JUUL’ün kullandığı %5 gibi yüksek bir nikotin içeriği tehlikeyi artıran bir etkendir. İncelediğimizde Juul markasını kullanan 15 ila 24 yaş aralığındaki gençlerin %80 oranında bu ürünü kullanmaya devam etmeleri de endişelerin doğruluğunu gösterir niteliktedir.