Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Diğer kanser haberleri - Evli olmak kanser hastalığında bir avantaj mı?

Evli olmak kanser hastalığında bir avantaj mı?

Evli olmak kanser hastalığında bir avantaj mı?
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
23.12.2016

Clinical Oncology Dergisi’nde yayınlanan araştırma sonuçları, evli olmayan hastalarda metastatik kanser, etkin tedavi alamama ve kansere bağlı yaşam kaybı riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Boston, Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, 2004-2008 yılları arası özofagus, yumurtalık, baş boyun, non-Hodgkin's lenfoma, intrahepatik safra kanalı, karaciğer, prostat, pankreas, meme, kolorektal veya akciğer kanseri olmuş 1.260.898 hastanın verileri “Değerlendirme, Epidemiyoloji ve Sonuçlar” programından alınarak incelenmiştir.

İnceleme sonucu kanserin evresi, tedavi yöntemleri ve istatistiksel değerlendirmeleri ele alındığında evli hastaların evli olmayan hastalara nazaran metastatik hastalıklara daha az yakalandıkları, daha etkin tedavi aldıkları ve kansere bağlı yaşam kaybının daha az olduğu yönündedir. Her bir bireyde belirlenen kanserin analiz sonuçları aynı önemli bağlantıyı göstermiş, özellikle evli erkeklerin evli bayanlara nazaran kanser hastalığının seyrinden daha olumlu etkilendiği tespit edilmiştir. Prostat, meme, kolorektal, özofagus ve baş boyun kanserlerinde uygulanan tedavilerin evli hastalarda yaşam süresini daha fazla uzattığı belirlenmiştir. Ayrıca, evli olmayan hastalarda metastatik kanser, etkin tedavi alamama ve kansere bağlı yaşam kaybı risk oranının daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.

Elde edilen veriler kanserin tespiti, tedavisi ve hastanın yaşam süresinde sosyal desteğin ne kadar gerekli olduğunu ön plana çıkarmış, verilen manevi desteğin bir insanın hayatında ne kadar önemli olduğu gerçeğini bir kez daha bilimsel olarak gözler önüne sermiştir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Aizer AA, Chen MH, McCarthy EP,
Marital status and survival in patients with cancer.
J Clin Oncol. 2013 Nov 1;31(31):3869-76. doi: 10.1200/JCO.2013.49.6489.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.