Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Diğer kanser haberleri - Yeni Kanser ilaçlar - Graft versus host hastalığı için FDA onayı alan ilk tedavi - ibrutinib
Graft versus host hastalığı için FDA onayı alan ilk tedavi - ibrutinib

Graft versus host hastalığı için FDA onayı alan ilk tedavi - ibrutinib

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
08.08.2017

2 Ağustos 2017'de ABD İlaç Diresi FDA, bir veya daha fazla sistemik tedavinin başarısız olmasından sonra kronik graft versus host hastalığı (kGVHH) olan yetişkin hastaların tedavisinde ibrutinibi (piyasa adı Imbruvica) onayladı.

Graft versus host hastalığı tedavisi için ibrutinib, ilk FDA onaylı tedavidir.

FDA, daha önce, kronik lenfositik lösemi/küçük lenfositik lenfoma, kronik lenfositik lösemi/17p delesyonlu küçük lenfositik lenfoma, Waldenstrom makroglobülinemi, marjinal zon lenfoma ve mantle hücreli lenfoma tedavisinde ibrutinibi onaylamıştı. Ibrutinib, şimdiye kadar farklı kanserlerin tedavisi için en fazla FDA onayı alan ilaçlardan biridir.

İlginizi çekebilir: Graft versus host hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Onay, birinci basamak kortikosteroid ( kortizon ) tedavisinin başarısız olmasından sonra ek tedaviye ihtiyaç duyan 42 kronik graft versus host hastalığı tanılı bireyi kayıt altına alan, açık etiketli, çok merkezli, tek kollu bir çalışmaya dayandırılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların çoğunda (%88) başlangıçta en az iki organ tutulumu görüldüğü ve en sık tutulan organların da ağız (%86), deri (%81) ve mide bağırsak ( gastrointestinal ) yolu (%33) olduğu bildirilmiştir.

Hastalara günde bir kez 420 mg oral olarak ibrutinib verilmiştir. Çalışmada toplam yanıt oranı % 67 (28 hasta) olarak raporlanmıştır. İlk planlı yanıt değerlendirmesi ile aynı zamana denk gelen ortalama yanıt zamanı ise 12.3 haftadır (4.1-42.1 hafta aralığındaydı). Yanıtlar, bu hastalığın tuttuğu tüm organlarda (deri, ağız, gastrointestinal sistem ve karaciğer) görülmüştür. Hastaların % 48'inde (20 hasta) en az beş ay süren yanıtlar gözlenmiştir.

En sık görülen yan etkiler (≥%20) yorgunluk, ishal, kanamayı durduran hücreler olan platelet sayısı düşüklüğü (trombositopeni) ve buna bağlı morarma, ağızda yara (mukozit), kas spazmları, bulantı, kanama, kansızlık (anemi) ve zatürredir (pnömoni). Bir hastada kalp ritm bozukluğu meydana geldiği raporlanmıştır. Hastaların %24'ünde ise yan etkiler nedeniyle tedavi kesilmiştir. Tedavi kesilme ile sonuçlanan en sık görülen yan etkiler yorgunluk ve zatürredir. Doz azaltımına yol açan yan etkiler ise hastaların %26'sında ortaya çıkmıştır.

Graft versus host hastalığı için önerilen ibrutinib dozu günde bir kez oral yoldan alınan 420 mg'dır (günde bir kez 140 mg'lık üç kapsül).

İlginizi çekebilir: Ibrutinib nedir, nasıl etki eder?

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

fda.gov
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Neden esneriz ve esnemek bulaşıcı mıdır? Kısa bilgi
Neden esneriz ve esnemek bulaşıcı mıdır? Kısa bilgi
Multipl miyelom hastalarına yeni bir ilaç
Multipl miyelom hastalarına yeni bir ilaç
Lenalidomit, Multiple Miyelomda kök hücre nakli sonrası idame tedavisi için FDA onayı aldı
Lenalidomit, Multiple Miyelomda kök hücre nakli sonrası idame tedavisi için FDA onayı aldı
Graft versus host hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?
Graft versus host hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?