Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve ekip arkadaşlarının Türkiye’de bir ilke imza atarak kanser hastalığında toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla düzenledikleri kanser okullarının bir yenisi, 13 Mayıs 2014 tarihinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirildi.

Kanser okulu, gelişen teknoloji ve son yıllarda gerçekleşen sayısız araştırma sonucu erken teşhis ile birçok kanser türünün tedavi edilebilir olduğunu anlatmaktadır. Erken teşhis için toplumda kanser ile ilgili bilinci artırmayı amaçlayan kanser okulu, bu hastalığın sağlıklı beslenme, spor yapma alışkanlığı ve düzenli doktor kontrolleri ile önlenebilir olduğunu aşılamayı hedeflemektedir.

Bu amaçla farkındalık yaratmaya devam eden Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Tıbbi Onkolog Prof.Dr. Mustafa Özdoğan ve Hematoloji ve Kök Hücre Tedavi Bölümü Başkanı Hematolog Prof.Dr. İhsan Karadoğan, Tataristan’ın başkenti Kazan’da, Memorial Sağlık Grubu Kazan ofisinin organize ettiği “Kazan Kanser Okulu”na konuşmacı olarak katıldı.

Konferansta kanser ve kan kanserleri konusunda bilgi veren Hematolog Prof.Dr. İhsan Karadoğan, temel kanser tedavileri ve kemik iliği nakli konusunda katılımcıları aydınlattı. Öte yandan, kanserin Tataristan ve dünyadaki yayılımına değinen Tıbbi Onkolog Prof.Dr. Mustafa Özdoğan, sigara ile kanser arasındaki yakın ilişkiye dikkatleri çekti. Kanserin erken evrede teşhis edilmesi için bilinmesi gerekenler konusunda bilgi veren Prof.Dr. Özdoğan, erken evrede teşhis edildiğinde kanserin önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizdi.

Mümkün olduğu kadar çok insana ulaşarak kanserin artık korkulacak bir hastalık olmadığını anlatmayı amaçlayan ve bu amacına ulaşan kanser okulunun bir sonraki organizasyonu, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Medstar Kanser Merkezi işbirliği ile 25 Mayıs 2014, Pazar günü “Kanserde Yenilikçi Tedaviler” konulu toplantısı ile devam edecektir. Kanser tedavisindeki gelişmelerin ve yeni tedavi yöntemlerinin anlatıldığı bu önemli toplantımızda, katılımlarınızla sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Unutmayın! Bilgi Paylaşılarak Çoğalır..