Öncelikle, her zaman pozitif olmanıza gerek olmadığını bilmeniz önemlidir.

Kendinize yas tutmanıza izin vermek ve iyi bir arkadaşınıza öfkenizi, hüznünüzü ve korkularınızı dışa vurmak için zaman tanımak, pozitif kalmak kadar önemlidir.

Olumlu ya da olumsuz olsun, hissettiğiniz duyguları ifade etmenize izin verdiğinizde hayatınızda olan değişiklikleri daha kolay fark edip kabullenebilirsiniz.

Her zaman pozitif olmanız gerekmese de bu durumla yüzleşmeniz gerekir. Bardağa dolu tarafından bakmak size daha iyi hissettirir. Ve kanserle karşı karşıya olan herkes kesinlikle mümkün olduğu kadar mutluluğu hak ediyor. Bu makalenin konusu, bardağı sadece yarısı boş olarak gördüğünüzde, bardağın yarısı dolu olarak görmenize yardımcı olacak birkaç ipucu vermektir. Telefona cevap verdiğimizde, bir arkadaşımız veya aile üyesi geldiğinde ruh halimizin nasıl değişebileceğini hepimiz biliyoruz, öyleyse ilişkilerle başlayalım.

Olumlu tutum için ipuçları

Kendinizi pozitif insanlar ve pozitif enerji ile çevreleyin

Muhtemelen bu başlık size sadece orada bulunarak bile yüzünüze bir gülümseme getiren o arkadaşları ve aile üyelerini hatırlattı. Omuzlarınızda dünyanın ağırlığını hissettiğinizde, güneş ışığı gibi içeri girerler ve neredeyse hiç çaba harcamadan yükünüzü hafifletirler. Bu insanlar, ihtiyaç duyduğunuzda sizi desteklemek için oradalar, en derin korkularınız hakkında konuşmak istediğinizde geri adım atmayın. O insanlar çevrenizde oldukça, korktuğunuzda cesur olmanız için size ilham verir ve zor kararları ve seçimleri daha az göz korkutucu hale getirirler.

Hayatınızdaki pozitif insanlara ek olarak, kendinizi size ilham verecek kitaplar ve sizi neşelendiren müzikler gibi pozitif enerjiyle çevrelemek, kanser tedavisi ile yüzleşirken sizi ayakta tutmak için ekstra bir yardımcı dokunuş sağlayabilir.

İLGİLİ KONULAR:

Negatif düşüncelerinizi neyin tetiklediğini belirleyin

Olası sıkıntı kaynağını analiz etmek, daha fazla öz farkındalık ve olumlu değişim getirmeye yardımcı olabilir. Sıkıntı kaynağını anlamak, olumsuz düşüncelerin kısır döngüsünü tanımanıza ve kendinizi bundan erken çıkarmanıza yardımcı olabilir. Negatif düşünceyi neyin tetiklediğini anladıktan sonra, davranışınızı etkileyebilecek olan tekrarını durdurabilirsiniz. Ayrıca, erken olumsuz tahminlerde bulunmak negatif düşüncelerinizi tetikleyebilir.

Bazen cevapsız durumlar vardır ve kabul edilmesi zorunlu hale gelir.

Sizi, kendinizi keşfetme sürecinde destekleyebilecek ve kendinizi engellemenize sebep olan düşüncelerinizi daha olumlu ve hayatla barışık düşüncelere dönüştürebilecek bir terapistle konuşmak yardımcı olabilir.

Yeniden "Bilişsel çerçeve oluşturmayı" öğrenin

Yeniden bilişsel çerçeve oluşturma, bir duruma bakışınızı veya bir düşünce hakkında düşünme şeklinizi değiştirmektir. Söz konusu olan durum değişmiyor ama siz değişiyorsunuz. Çerçeve oluşturma, perspektifinizi değiştirmenin bir yolunu bulmak anlamına gelir. Böylece bardağın yarısını boş görmek yerine, bardağın yarı dolu olduğunu görebilirsiniz. Aşağıdaki örnek bunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Sekiz seans kemoterapi planlıyorsanız, yarı yolda olduğunuzda nasıl tepki verebilirsiniz? Hala dört seansla nasıl yüzleşmek zorunda kalacağınıza dair bir öfkeyle konuşabilirsiniz. Veya bunun yerine, daha olumlu bir şekilde "Vay canına 4 seans atlattım ve sadece dört seansım kaldı! " diyebilirsiniz.

Bilişsel yeniden çerçeve oluşturmayı stres yönetimi ve dayanıklılık programının parçası olarak inceleyen bir çalışma, yeniden çerçeveleme tekniğinin gelişmiş direnç ve daha az sıkıntı ile ilişkili olduğunu vurguladı.

Yardım için bir arkadaş veya aile üyesi listesi oluşturun

Yeniden çerçeve oluşturmayı tek başınıza yapmanız gerekmez. 2019 yılında yapılan bir araştırma kanserle mücadele eden çiftleri inceledi. Çalışmada, çiftlerin zorlu durumları yeniden çerçevelendirmede birbirlerine yardım edebildikleri ve bu yapıldığında daha düşük stres seviyesine sahip oldukları bulundu.

Bir durumu yeniden çerçevelendirmenin birçok yolu var

Neredeyse her koşulda biraz yeniden çerçeveleme yapabilirsiniz, ancak bu bazen biraz mizah ve çok sabır gerektirebilir. Yeniden çerçevelenmiş durumunuza her zaman "inanmayabilirsiniz", ancak bunu yüksek sesle söyleyerek kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Eski ve yeni zevklerinizden keyif alarak kendinize yeni alanlar bulun

Sizi ne mutlu eder? Zevkleriniz nelerdir? Teşhis, ikinci görüşler ve tedavilerin telaşının ortasında, şunu unutmak kolaydır; "Senin bir hayatın var." Gözlerinizi kapamak için bir dakikanızı ayırın, kanser dünyasından uzaklaşın ve yapmaktan zevk alacağınız şeyleri hayal edin. Düşünceleriniz sizi şaşırtabilir. Kendinizi tekrar bir şey hakkında zevk alırken hayal etmekte güçlük çekiyorsanız, hayatınızın son birkaç yılını düşünün. Önemli noktalar nelerdi? Öne çıkanlar olması gereken şey değil, sizi gerçekten en çok mutlu eden şeyler.

Şimdi hiç yapmadığınız ama hayatınızın bir noktasında zevk alacağınızı düşündüğünüz şeyleri düşünün. Bu eğlenceli bir egzersiz olabilir. Ayrıca, yakın bir arkadaşınıza ne tür bir hobinin size zevk vereceği hakkında fikrini sorabilirsiniz.

Umut ışığı bulun

En kötü koşullarda bile, genellikle birkaç umut ışığı vardır. Dördüncü evre meme kanserinden kurtulan ve aynı zamanda Amerikan Kanser Topluluğunda mentörlük yapan Beverly Bradley, kanser teşhisinden sonra umut ışığı aradığını söylüyor. Bu süreçte nasıl bir yol izlediğine Beverly'nin kendi cümleleriyle göz atalım.

Kanseri üzerimde kara bir bulut olarak düşündüm, bu yüzden içindeki umut ışığını bulmaya kararlıydım. Yolculuğumdan yararlı bir şeyin çıkacağına inanmak istedim. Kişisel iç görüler kazanabileceğimi veya bir şekilde güçlenebileceğimi umuyordum. Elbette emin değildim, ama karanlık gökyüzünün ortasında biraz ışık aramaya istekliydim.

Dikkatimden kaçmış olabilecek olumlu şeyler arayarak başladım. Kısa ama önemli olduğu ortaya çıkan bir liste yaptım. Hayatımı geliştiren yeni insanlarla tanıştığımı fark ettim, zorluklar yaşayan insanlara karşı artan bir empati edindim ve tutumumu kontrol ettiğimi gözlemledim. Belki de deneyiminiz benimkinden tamamen farklıdır ama aynı unsurlara sahip olabilir.

Araştırmalar, kanserden kurtulanların çoğunun "travma sonrası büyüme / olgunlaşma" yaşadığını söylüyor. Örneğin, kanserden kurtulanlar genellikle başkalarına karşı daha büyük bir şefkat duygusu, yaşama karşı daha büyük bir takdir ve daha fazlasını geliştirir. Teşhisiniz nedeniyle daha iyi bir insan olmanın yollarını düşünebiliyor musunuz?

Sizinle aynı yolculukta olan biriyle konuşun

Bazı kanser hastaları, hikayelerini ve acılarını diğer hastalarla paylaşarak onları cesaretlendirmek için rahatlık ve güç bulmuşlardır. Bazen, bir başkasının acısını ve endişelerini kabul ederek, kendinize karşı nazik ve başkalarına karşı şefkat içinde olursunuz. Bununla birlikte, duygusal olarak buna hazır hissettiğinizde başkalarına ulaşmayı düşünebilirsiniz.

Kanser teşhisinizden sonra, minnettar olacağınız, ne kadar kısa süreli ve küçük olursa olsun, şeyleri aramaya başlamak pozitif tutumunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Olumlu olanı vurgulamak kanserin ciddiyetini en aza indirmez, ancak odağınızı değiştirebilir.