Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Safra yolları kanseri - Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne safra yolu kanserleri (kolanjiokarsinomlar) eklendi

Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne safra yolu kanserleri (kolanjiokarsinomlar) eklendi

Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne safra yolu kanserleri (kolanjiokarsinomlar) eklendi
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.12.2016

Kanserden korunmada ve erken tanıda en belirleyici faktör toplumsal bilinçlenmedir. Bilinçlenme için doğru ve güncel bilginin öğrenilmesi gerekir. Halkımızın doğru ve güncel bilgiye ulaşımın kolaylaştırılması, çıkar amaçlı oluşturulmaya çalışılan toplumsal kanser korkusunu azaltılması, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu algısının pekiştirilmesi amacıyla kurduğumuz internet sitemize "safra yolu kanserleri" bölümünü kazandırmış bulunmaktayız.

"Gelin, hep birlikte kanserden korumayan bilinçli bir toplum yaratalım." sloganı ile başlattığımız internet sitesi ile kanseri anlatma çalışmalarımıza safra yolu kanserlerini anlatarak devam ediyoruz. Kolanjiokarsinomlar (safra yolu kanserleri), karaciğer-içi ve karaciğer-dışı safra yollarının epitelyal hücrelerinden köken alır. Safra yolu kanserleri mide-barsak sistemi kanserlerinin %3 kadarını oluşturmaktadır. Çoğunlukla bölgesel ilerlemiş evreden sonra tanı konulduğu için kötü seyirli bir bir kanser türü olduğu söylenebilir.

Henüz nedeni tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte, karaciğer-içi (intrahepatik) safra yolu kanserlerinin sıklığının son 20 yılda arttığı bilinmektedir, bununla karşın karaciğer-dışı (ekstrahepatik) safra yolu kanserlerinin sıklığı azalmaktadır. Karaciğer-içi safra yolu kanserlerinin sıklığının artma sebebi yeni tanısal metodların kullanılmaya başlanması olabilir.

Genel bir kural olarak, safra yolu kanserlerinin sıklığı yaşla birlikte artmaktadır; çoğunlukla 50 - 70 yaş arası görülür.

Sağlık profesyonellerinin dahi hakkında az bilgiye sahip olduğu bu konudaki bilgileri halkımızla paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Safra yolu kanserleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.