14 Şubat Sevgililer Günü dünya genelinde kutlanan, sevgiliye, eşe ayrılan özel bir gündür. Şık bir restoranda yemek yemek, çikolata dolu bir hediye gibi seçenekler önceden değerlendirilmiş olabilir. Ancak kanser tedavisi gören veya görmüş sevdiğiniz için bunlar yerine alternatif seçenekleri değerlendirmek yerinde olacaktır. Bazen evden bile çıkamayabilirsiniz ve hediye konusunda biraz daha yaratıcı olmanız gerekebilir. Bu özel günde sizler için bazı fikirler hazırladık.

Aşk notu yazın

1- Aşk notu yazın. Sevgilinize çok aşık olduğunuz zamanları tekrar düşünün. Kanserden önceki zamanlarınızı hatırlayıp sevgi dolu duygularınızı yazın. Beyaz bir sayfa kağıt ile başlayabilirsiniz. Kalp şeklinde kesebilirsiniz veya kendi aşk kartınızı tasarlayabilirsiniz. Kırmızı kalem veya favori renginizi kullanın. Seçeceğiniz sözcükler ve anlamları önemlidir.

Sevdiğiniz bir şair ya da yazardan sevdiğiniz bir sözü de yazacaklarınızın arasına ekleyebilirsiniz. Unutmayın söz uçar, yazı sonsuza dek kalır.

Yatakta kahvaltı keyfi yapın

2- Yatakta kahvaltı keyfi yapın. Biraz klişe gibi gelse de genelde herkesin hoşuna gider ve pek sık yapmıyorsanız hoş bir sürpriz olabilir. Kanser gibi bir sağlık durumu söz konusuyken bu kahvaltı mümkün olduğunca sağlıklı olmalıdır. Taze meyveler, belki bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ve sevdiğiniz hafif bir-iki kahvaltılık daha olabilir. Tepsiye taze bir çiçek eklerseniz güzel olur. Çok havalı ve gösterişli olmasına gerek yok, sade bir şekilde düşünmeniz yeterli.

Peluş oyuncak alabilirsiniz

3- Peluş oyuncak alabilirsiniz. Herhangi bir oyuncak dükkanından veya süpermarketten sevdiğiniz kişinin sevdiği bir hayvanı seçerek küçük bir jest yapabilirsiniz. Basit görünse de istediğiniz gibi güzel bir not ekleyebilirsiniz. Her an yanında sıcak ve mutlu eden bir hediye olabilir.

Bir film seçin

4- Bir film seçin. İster onun için romantik veya en sevdiği aksiyon filmi olsun, ister komedi. Ayrıca eski bir türk filmi seçmek de isteyebilirsiniz. İnternet üzerinden ya da televizyon kanallarından bu akşam için 2-3 tane film hazırlayın. Örneğin klasik aşk hikayeleri sevgililer gününü kutlamak için yardımcı olabilir.

Aşk müzikleri dinleyin

5- Aşk müzikleri dinleyin. Sevgililer gününü kutlamak için dışarıya çıkmak zorunda değilsiniz. Evde dinlemek üzere sevdiğiniz aşk müziklerinden bir çalma listesi oluşturun. Eğer sizin bir şarkınız varsa bundan başlayabilirsiniz. Müzik kanallarında; "en iyi aşk parçaları" ya da "the top 50 love songs" gibi arayarak hazır listelere de ulaşabilirsiniz. Dilerseniz OncoTrust Spotify Çalıma Listemizi de deneyebilirsiniz:

6- Müzik videoları izleyin. En sevdiğiniz şarkıların orijinal video kliplerini izleyebilirsiniz. Bu parçaların konser kayıtları varsa o da keyifli olabilir. Güzel anılarınız olan şarkıları ve videoları izlemek sizi daha mutlu hissettirebilir.

Günlük hediye edin

7- Günlük hediye edin. Birçok kırtasiye veya süpermarkette basit bir günlük bulabilirsiniz. Bu hediye, sevdiğiniz kişinin dolduracağı boş bir kitap gibidir; ona kanser mücadelesi sırasında duygularını ve zorluklarını yazarak ya da resimlerle ifade etme fırsatı veriyorsunuz. Her sayfanın üstünde bir soru veya fikir yazarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Bunlarla başlayabilirsiniz:

  • Hatırladığım en güzel sevgililer günü;
  • Bugün hissettiğim şey;
  • En çok istediğim şey;
  • Bugüne minnettarım…

Bu fikirlerden hiçbirini yapmasanız da sorun yok. En önemli şey Sevgililer Günü'nü sevdiğiniz kişiyle geçirip ona ne kadar çok sevdiğinizi ifade etmektir.

Sevmek için "yürek",

Sürdürmek için "emek" gerek,

Sevgi ne boğazda, ne mum ışığında yemek yemek,

Ne de pahalı bir pırlanta demek,

Sevgi; bir lokmada iki mutlu insan demek.

(Nazım Hikmet Ran)

Kanserli bir kadın için en güzel hediye fikirleri