Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Beslenme - Prostat kanseri - Meyve tüketimi ve prostat kanseri riski
Meyve tüketimi ve prostat kanseri riski

Meyve tüketimi ve prostat kanseri riski

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
19.04.2017

Yoğun meyve tüketen – özellikle turunçgiller – erkeklerde prostat kanseri gelişme riskini azaldığını gösteren bir çalışma 17 Nisan 2017 tarihinde Internationa Journal of Cancer adlı dergide yayımlandı…

Bununla birlikte ne sebze ne de meyve tüketiminin prostat kanserine bağlı yaşam kaybı (mortalite) riski ile bir ilişkisi bulunamamıştır. Yani, yoğun meyve tüketimi, prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor görünmekle birlikte, bu hastalığa bağlı yaşam kaybı riski üzerine bir etkisi gözükmemektedir.

Özellikle turunçgillerin tüketimi ile prostat kanser riski azalmasında arasında bir ilişki görülmüştür. Bu ilişki arkasındaki doğal neden hala bilinmiyor. Elma, armut veya muz tüketenlerde prostat kanseri görülme oranı arasında ise bu çalışmada bir ilişki bulunmamıştır.

8 Avrupa ülkesindeki 142.239 erkeğin 13.9 yıl takip edildiği bu geniş çaplı çalışmada, bu erkeklerin 7036’sının prostat kanserine yakalandığı görülmüştür. Çalışmanın en önemli sonucu olarak, yoğun meyve tüketenlerde prostat kanserine yakalanma riski, en az meyve tüketenlere kıyasla % 9 azalmış, ve riskteki bu azalma anlamlı bulunmuştur.

Avrupa'daki erkeklerdeki bu geniş ileriye dönük (prospektif) çalışmadan elde edilen bulgular, toplam meyve tüketiminin yüksek olmasının prostat kanseri riskinde küçük bir azalmayla ilişkili olabileceğini önermektedir. Turunçgil meyvesi ile genel prostat kanseri riski arasında ters bir ilişki olduğuna dair zayıf kanıtlar ve yapraklı sebzeler ile yüksek dereceli (high grade) prostat kanseri arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Bunlarla birlikte, meyve ve sebze tüketiminin prostat kanseri riskine etkisine dair kesin çıkarımlar yapmadan önce, daha uzun vadeli geniş gözlemsel çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Aurora Perez-Cornago et al.
Fruit and vegetable intake and prostate cancer risk in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC).
Int J Cancer. 2017 Apr 17
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Himalaya tuzu nedir? Etkileri, yanlış bilinenler ve sağlık riskleri
Himalaya tuzu nedir? Etkileri, yanlış bilinenler ve sağlık riskleri
Sağlıklı beslenme alışkanlığının sürdürülebilmesi için yol haritası
Sağlıklı beslenme alışkanlığının sürdürülebilmesi için yol haritası
Brokoli ve lahana gibi turpgiller baş-boyun kanserlerinden koruyabilir
Brokoli ve lahana gibi turpgiller baş-boyun kanserlerinden koruyabilir
Hangi hastaya hangi diyet en uygundur?
Hangi hastaya hangi diyet en uygundur?