Kanseri tedavi ettiği iddia edilen ve insan plazma proteinlerini içeren sözde mucizevi ilaç satan bir İngiliz şirketinin kurucusu, 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

David Noakes, Gc proteinden türetilen makrofaj aktivasyon faktörünü (GcMAF) dünya çapında yasadışı bir şekilde satmaktan suçlu bulunduğu için 27 Kasım'da Londra'da hapis cezasına çarptırıldı.

Noakes'un şirketi Immuno Biotech, GcMAF'ı üreterek milyonlarca sterlin kazandı ve dünya çapında binlerce kişiye online olarak sattı.

İnsan kanının plazma kısmından D vitamini bağlayıcı proteini değiştirerek üretilen bu GcMAF proteini, 2000'li yılların sonlarından beri kanser, HIV ve otizm için bir tedavi olduğu iddia edilerek pazarlanmaktadır.

65 yaşındaki iş adamı David Noakes, lisanssız bir ilacın üretimi, tedariki ve satışının yanı sıra kara para aklamaktan suçlu bulundu.

Dava, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından 3 yıllık bir soruşturma sonrasında geldi.

Kurum üyesi olan Alastair Jeffrey, "Soruşturma ekibimiz, David Noakes ve yardımcılarını adalete teslim etmek için yoğun bir şekilde çalıştı. Çünkü GcMAF ürünlerinin lisanssız üretimi ve satışı yoluyla halk sağlığına zarar verdiler" dedi.

Yargılama sırasında, Yargıç Nicholas Lorraine-Smith, Noakes'un, GcMAF'ın insanlara yardım edeceğine "sıkı bir şekilde" inandığını, ancak "bir ilacın güvenli bir şekilde geliştirilmesi için oluşturulan düzenlemeleri göz ardı ettiğini" söyledi.

"Son derece savunmasız ve bir umut arayışındaki insanların özellikle hedef alınarak" ürünün satıldığını vurguladı raporda yargıç, "Böyle bir ürünün en titiz bağımsız test ve kontroller olmadan internet üzerinden satışa sunulması fikri dehşet verici." dedi

Kemoterapiyi karalayan web sitesi

Soruşturma, daha önce ING Bank için çalışan Noakes'ın, 2009 yılında Ghent Üniversitesi'nde katıldığı uyuşturucuyla ilgili bir konferansta GcMAF'yi ilk kez duyduğunu ortaya çıkardı.

Tıbbi bir geçmişi veya uzmanlığı olmamasına rağmen Noakes, 2011 yılında Cambridge'de İngiliz ve İtalyan bilim adamları ile GcMAF üretmek için bir laboratuar ve aynı yıl İngiliz Guernsey'de Immuno Biotech firmasını kurdu.

GcMAF ürünlerini 10 bin kadar hastaya satan Noakes'ın, 2011 ve 2015 yılları arasında 10 milyon sterlin satış gerçekleştirdiği hesaplandı.

Oldukça endişe verici olarak, şirket, kanser hastalarını etkinliği kanıtlanmış onaylı tedavilerini bırakmaları için cesaretlendirdi ve bunun yerine kendi ürünlerine güvenmeye çağırdı.

- İlgili konu: Akıl ve para sahibi olmanız kanser tedavisinde doğru yolu bulmanız için yeterli olmayabilir!

Immuno Biotech web sitesi kemoterapi ve GcMAF'ı kombine etmenin (birlikte kullanmanın) "para kaybı" olduğunu ve "kemoterapinin bağışıklık sistemini yok ederken GcMAF'ın yeniden inşa ettiğini" iddia etti. Ne de olsa iddia etmek bedava fakat bir iddiayı kanıtlamak ise, eğer iddianız asılsız ise, imkansızdır.

Cancer Research UK ve Ulusal Otistik Toplum gibi lider sosyal yardım ve sivil toplum kuruluşlarının uyarılarından sonra, Cambridgeshire laboratuvarı, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) tarafından Ocak 2015'te basıldı ve 10 bin şişe GcMAF ele geçirildi.

Immuno Biotech, savunma olarak GcMAF'ın "son derece profesyonel steril laboratuvarlarda gerekli olandan daha yüksek standartlarda üretildiğini" iddia etti. Hakim, gerekli olandan daha yüksek şeklinde bir standart olmadığını ve bir ilacın insanlarda tedavi amacıyla kullanılması için gerekli olan şeyin, standartlar yanında güvenli ve etkili olması olduğunu belirtti.

Suç ortakları da cezalar aldı

Noakes, onaylı olmayan bir tedaviyi pazarladığı için 12 ay, kara para akladığı içinse 3 ay hapis cezası aldı. Ayrıca 8 yıl boyunca şirket yöneticisi olmaktan menedildi.

Immuno Biotech'te çalışan Avustralyalı Dr. Rodney Smith, lisanssız tıbbi bir ürünün üretimi, bulundurulması, satışı ve tedariki için suçlu bulunarak 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir başka Immuno Biyoteknoloji çalışanı Emma Ward, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı ve toplumsal bir görevde 150 saat çalışmaya mahkum edildi.

Noakes'un eski eşine de pazar izni olmaksızın tıbbi ürün satmak veya tedarik etmekten 6 ay hapis ve toplumsal bir görevde 150 saat çalışma cezası verildi. 

İlgili Konu:

- Negatif düşüncelerin kansere yol açtığını iddia eden TV sunucusu özür diledi