TV sunucusu Noel Edmonds, “olumsuz tutumundan” dolayı kanser geliştirmiş olabileceğini öne sürdüğü bir kanser hastasından özür diledi.

Vaun Norman isimli hasta, Edmonds'un elektromanyetik alanları kullanan bir cihazın çeşitli hastalıkları tedavi edebileceği iddiasını sorgulamıştı. Bunun üzerine Edmonds yanıt olarak şu tweeti atmıştı: "Hastalıklar negatif enerjiden kaynaklanır. Hastalığınızın olumsuz tutumunuzdan kaynaklanması mümkün mü?"

Norman, bu ifadenin kendisini çok sinirlendirdiğini söyledi ve Edmonds’tan şikayetçi oldu.

Edmonds önce, Haziran 2016'da BBC'nin Victoria Derbyshire Show'da yaptığı açıklamalarını savundu. Fakat daha sonra, BBC’nin yerel radyo istasyonunda “sebep olduğu herhangi bir üzüntü” için özür diledi.

"İnsanların Hayatlarını Hafife Alma"

Edmonds yaptığı açıklamada, sorusunun “iyi niyetli ve merakını uyandırma amaçlı” olduğunu söyledi. Artık özür dilediğini ve “Buna karşılık Norman, hakkımda yaptığı - bir şekilde kanserden kazançlı olduğum - suçlamasını geri çekecek kadar nazik olabilir." dedi.

Twitter’da yaşanan bu diyalog hakkında konuşan Bay Norman, Edmonds'un "mücadele eden insanların hayatlarını hafife aldığını” ifade etti.

Norman, “Kanserden sadece çok iyi eğitimli, çok tecrübeli tıbbi insanlarla ve kendi büyük çabalarımla kurtuldum - kansere sahip olmak çok zor.” dedi.

Bu olay vesilesiyle basının, başta kanser olmak üzere tıbbi durumları işlerken ciddi sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istedik. “Kanser hastalık değildir”, “Kemoterapi öldürüyor”, “… bitkisi mucizesi kanseri bitirdi” gibi cümleler yazılı veya görsel medyada toplumsal mesaj niteliğine verilmek istendiğinde bilimsel dayanağı sorulmalı. Bilimsel kanıtı olmayan ve toplumu infiale sürükleyebilen bu iddialar gelişmiş ülkelerde ciddi şekilde sorgulanır ve gerekirse muhatapları özür dilemek zorunda kalır. Basının toplumsal sorumluluğuna çok iyi bir örnek olan bu olay, umarız ülkemizde de karşılığını bulur.

İLGİLİ KONULAR