Tıp tarihi boyunca, araştırmacılar insan vücudunu daha ayrıntılı olarak incelemek ve manipüle etmek için araçlar geliştirdiler. Örneğin Antik Mısırlılar, yaraları kapatmak için keten ve hayvan bağırsakları kullanırken, bugün yara kapatmak için yapışkan sıvılar veya insan saçı çapından daha küçük dikiş iplikleri kullanılmaktadır. 

Bu trendi çok daha ileri götüren nanoteknoloji ise boyutları 1 ila 100 nanometre (nm) arasında olan yapıların manipülasyonunu içermektedir. Örnek vermek gerekirse, insan saçının genişliği yaklaşık 10.000 nm iken bir DNA çift sarmalının çapı yaklaşık 2 nm'dir.

Nanoteknoloji kavramına, Amerikalı Fizikçi Richard Feynman'ın 1959'da yaptığı "There’s Plenty of Room at the Bottom"adlı bir konuşması ilham vermiştir. Amerikalı Mühendis Eric Drexler de 1986'da "Engines of Creation" adlı kitabında nanoteknolojinin geniş potansiyeline dikkat çekmiştir.

Nanoteknolojinin tıbbi uygulaması olan nanotıp hala çok yeni bir teknolojidir. Aktif araştırma alanlarından biri, nanometre ölçekli parçacıklarla belirli hücrelere belirli ilaçların taşımasına yöneliktir. Nanopartiküller ayrıca yüksek kontrastlı görüntüler üretmek ve tümörleri parlatmak için kullanılır. 

Amerikalı mucit John Kanzius tarafından oluşturulan ve 2005'te Pittsburgh Tıp Merkezi'nde test edilen Kanzius RF (Radyo Frekansı) tedavisi ile metalik nanopartiküller kanser hücrelerine bağlanır. Radyo dalgaları, partikülleri ısıtarak kanser hücrelerini yok eder. 

Amerikalı Biyomühendis Jennifer West ve meslektaşları, kanser hücrelerine hedeflenen antikorlarla kaplanmış altın kaplı"nano kabuklar” üzerine çalışmıştır. 

Amerikalı Doktor James Baker, dallanmış moleküler yapılar olan dendrimerleri kullanarak antikanser ilaçla araştırmalar yapmıştır. Bu dendrimerler, bazı kancalara bağlanmış folik asit vitaminlerini "yem" olarak kullanarak vitamin reseptörlerine sahip kanser hücreleri çekmektedir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Görselde bir nanorobotun kan hücrelerini onarırken sanatsal bir tasviri gösterilmiştir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Richard Phillips Feynman (1918–1988), John S. Kanzius (1944– 2009), Kim Eric Drexler (d. 1955)