Yeni bir çalışmaya göre obezitenin, sigara ve tütün ürünlerine kıyasla %47 daha fazla yaşam kaybına neden olduğu; ayrıca yüksek tansiyonun da sigara ile benzer oranlarda yaşam kaybına neden olduğu açıklandı.

Bu güne kadar yapılan çalışmalar sigaranın önlenebilir ölüm ve kanser nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını göstermiştir. Obezite ise sigaradan sonra en önemli neden olarak görülmekte ve yapılan çalışmalarda obezitenin gelecekte ilk sırada yer alabileceğine dair işaretler taşımaktaydı. Geçtiğimiz günlerde bu konuyu destekleyen yeni bir araştırma ön sonucu basınla paylaşıldı.

Cleveland Clinic ve New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışmada 2014 yılına ait veriler kullanılarak, Amerikan halkı arasında yaşam kaybı riskini arttıran önlenebilir ve değiştirilebilir nedenler araştırılmıştır. Bu ön çalışmada yaşam kaybına neden olan değiştirilebilir ve azaltılabilir faktörler arasında (en güçlü nedenden zayıfa doğru) ilk 5 sırayı obezite, diyabet (şeker hastalığı), sigara içimi, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolün aldığı açıklanmıştır.

Yasam kaybi nedenleri

Bu çalışmada dikkat çekici noktalardan biri, öncesinde önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan sigaranın listede daha aşağıda yer almasıdır. Ancak bu kesinlikle sigaranın artık daha az zararlı olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Bu sonucun, özellikle Amerika’da obezite oranlarının giderek artması, toplumun neredeyse yarısının obez ve fazla kilolu hale gelmesi şeklinde yorumlanması doğru olacaktır. Ayrıca sigara bıraktırma politikalarının da etkisi vardır.

Sunulan bu ön rapordaki önemli bilgilerden biri de yaşam kaybına neden olan ilk 5 sıranın 3’ünü oluşturan diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi nedenlerin tedavi edilebilir veya önlenebilir nedenler oluşudur. Bu nedenle hastaların tedavi seçeneklerinin ve bu konudaki hastaların göstereceği uyumun, yaşam sürelerine güçlü bir katkı yapacağı açıktır.

Obezite Günümüzde Tüm Dünya İnsanlarının Neredeyse En Önemli Sağlık Sorunu Haline Gelmektedir

Bu çalışmanın ön sonucu çok çarpıcıdır ve obezitenin yakın gelecekteki insanoğlunu bekleyen en önemli sağlık sorunu olacağının ispatı olması açısından önemlidir. Obezite ile mücadelede kendimizin, çocuklarımızın ve diğer yakınlarımızın güzel bir yaşam için sağlıklı beslenme alışkanlıkları (Oncotrust Akdeniz Diyeti önermektedir) ve düzenli spor yapma konusunda desteklenmesi çok önemli bir adım olacaktır.

Hepimizin sağlığını ilgilendiren ve yaşam süreleri ile ilgili bilgiler içeren bu önemli çalışma daha tamamlanmamıştır. Araştırmacılar, ön raporu sunulan bu alandaki çalışmalara; bu konu ile ilgili sonuçları analiz etmeye ve geliştirmeye halen devam etmektedir. Araştırma ile ilgili sonuçlar açıklandıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.