Öğünleriniz ve miktarları bazı kanser türlerinin risklerini etkileyebilir. Öğün miktarınız yani porsiyonlarınız ne kadar büyük olursa kalori alımınız aynı oranda artar. Alınan fazla kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Porsiyon boyutlarının büyüklüğü ise bunu etkileyen önemli faktörler arasındadır. Araştırmalar, ekstra vücut yağının (fazla kilo ve obezite) başta kolon (kalın bağırsak), pankreas, meme olmak üzere birçok kanser riskini artırdığını gösteriyor.

obezitenin ve fazla kilonun neden olduğu kanserler

Porsiyonun önemi ve ideal porsiyon nedir? Bir porsiyon yemeği nasıl ölçebilirsiniz?

Aşırı miktarda kaloriyi ve kilonuzu porsiyon ayarlamasıyla kontrol altında tutabilirsiniz.

Yakınlarınızla dışarda yediğiniz akşam yemekleri veya çalışırken öğlen arasında yine eviniz dışında sipariş verdiğiniz yemeklerin porsiyonları genelde sağlıklı önerilen miktardan fazladır. Örneğin, bir restoranda sipariş ettiğiniz biftek (250 gram) üç porsiyon et içerir ve bu çoğu zaman patates kızartması ya da makarna ile servis edilir ki bu da alınan kaloriyi belirgin bir şekilde artırır.

Porsiyon miktarlarını ayarlamak zor olabilir. Yemeniz gereken porsiyon miktarı ve sayısı, özel diyetinize ve kilo ile ilgili hedeflerinize bağlı olarak değişir. Bunun için bir uzmandan destek almanız gerekir. Ancak porsiyon kontrolü sağlıklı yaşam ve kanser riskinin azaltılması için ilk adımdır.

Gıda çeşitliliği

Öğününüzdeki gıdaların oranları porsiyonları kadar önemlidir. Örneğin, yemek tabağınıza sığır eti veya tavuk gibi bir protein, patates gibi nişastalı bir sebze ve yeşil veya yapraklı bir sebze çeşidi olabilir. Bu gıda çeşitliliği açısından iyi bir örnek olabilir, ancak porsiyon ve oran dengesi de önemlidir. Kanser riskinizi azaltmak ve kilonuzu ideal oranda korumak için uzmanların belirttiği miktarlara uymanız tavsiye edilir: Tabağınızın en az üçte ikisinde bitkisel gıdalar olmalıdır. Bunlar; meyveler, sebzeler, kabuklu kuru yemişler, tohumlar, kuru baklagil ve tahıllar dahildir. Bunlar hem besleyici hem de posa bakımından zengindir. Öğününüzde et ya da peynir gibi bir protein kaynaklı gıdaya yer verecekseniz menünüzde en az iki katı kadar sebze de olmalıdır. Fazla kilolarınız olsa bile atacağınız bu adımlar alışkanlığa dönüşürse bazı kanser risklerini azaltabilirsiniz.

Genelde insanlar ana yemek olarak hayvansal kaynaklı bir protein; kırmızı et, tavuk ya da balık seçerler ve yanında daha az sebze tüketirler. Ancak uzmanların önerileri daha çok sebze tüketip daha az hayvansal kaynaklı protein veya kurubaklagil gibi bitkisel kaynaklı protein tüketmek yönündedir. Et ve kümes hayvanlarını porsiyonlarını küçültüp sebzelere ağırlık vermeniz faydalı olacaktır. Bu gıdaların hazırlama şekli de kalori bakımından en düşük olan; fırın, haşlama, buğulama veya ızgara gibi yöntemler seçilmeli; kızartma, kremalı soslar gibi yüksek kalorili yöntemlerden uzak durulmalıdır.

-İlgili konu: Sağlıklı yemek pişirmenin 7 tekniği

Sonuç olarak; Porsiyonlarınıza ve besin çeşitliliğinize dikkat ederek menülerinizi ayarlamalısınız. Yaş, cinsiyet, fiziksel aktiflik ve sağlık durumu gibi faktörlere bağlı kişisel ihtiyaçlar farklılık göstermektedir. Herkesin beslenme düzeninde ihtiyacı ve alması gereken kalori miktarı farklıdır. Porsiyonlarınızı ayarlamakta ve dengeli beslenmekte zorluk yaşıyorsanız, beslenme ve diyet uzmanıyla görüşmenizi öneriyoruz.

Bazı besinlerin 1 porsiyon miktarları:

Besin Porsiyon Miktar
Süt -Yoğurt 1 büyük su bardağı 200 gr
Peynir 2 kibrit kutusu 50 - 60 gr
Zeytin 5 adet 15 gr
Kuşbaşı et  3 - 4 küçük parça 30 gr
Tavuk - Balık 3 - 4 adet köfte kadar 90 - 100 gr
Yumurta  2 adet 100 gr
Ekmek 1 ince dilim 25 gr
Çorba 1 kase   - 
Pirinç veya Bulgur Pilavı 1 küçük kase 120 - 150 gr
Kurubaklagil yemeği 1 küçük kase  100 - 150 gr
Patates  1 orta boy 100 gr
Elma  1 orta boy 100 gr
Portakal 1 küçük boy  100 gr
Muz Yarım orta boy 60 gr
Çilek  10 - 15 adet 100 gr
Armut 1 orta boy 100 gr
Domates 1 küçük boy 100 gr
Marul - Kıvırcık 8 - 10 yaprak 100 gr
Salatalık 1 küçük boy 100 gr
Taze Fasulye - Bamya (pişmiş) 1 küçük kase 120 - 150 gr
Havuç 1 orta boy  100 gr
Bezelye (pişmiş) 1 küçük kase 120 - 150 gr

İlgili Konu:

- Glisemik indeks nedir?