2020 yılında ünlü isimlerin hızlıca kilo kaybetmesiyle, sosyal medyada bu diyetlerin içeriği ile ilgili birçok yazı yayımlanmaya başladı. İlk olarak, Adele’in değişimi ve SirtFood diyeti gündemi meşgul ederken, bugünlerde ise; Avusturalyalı aktris, yazar, komedyen ve yapımcı Rebel Wilson’ın uyguladığı diyet konuşulmaya başladı.

Rebel Wilson, 2020 yılını kendisi için “Sağlık Yılı” ilan ettiğini ve yıl sonuna kadar 75 kiloya düşmeyi hedeflediğini açıklamıştı. “Viva Mayr Wellness” kliniğini ziyaret ettikten sonra, Mayr Method adı verilen bir beslenme modeline uyum göstermeye başlayan Rebel Wilson, şimdiden 18 kiloya veda etti bile. Rebel Wilson’ın aldığı sonuçlara bakıldığı zaman; uyguladığı yöntemin işe yaramaya başladığı görülmektedir.

Viva Mayr Wellness; modern tamamlayıcı tıbbı, Mayr Metod’u oluşturmuş olan Avusturyalı Doktor Franz Xaver Mayr’ın geleneksel teşhis ve tedavi ptorokolü ile birleştiriyor. Viva Mayr resmi web sitesinde, uyguladıkları yöntemi şu şekilde açıklamaktadır;

Sizi tedavi ettikten sonra; doğru beslenme, egzersiz ve zihinsel farkındalığın artması ile birlikte hayatınızın yeni yapı taşları oluşturuluyor.

Viva Mayr Wellness kliniğin kurucusu Dr. Harald Stossier, Mayr Metod beslenme modelini; spa, mental sağlık terapileri, vitamin takviyeleri ve fitness antrenmanlarıyla birleştirerek, bütüncül bir yaklaşım ile sağlığı geliştirdiklerini iddia etmektedir. Viva Mayr Wellness, bu programa uyum gösteren kişilerin; 14 gün içerisinde, şok diyetler ve ağır antrenmanlar olmadan, daha düz bir karın ve daha genç bir cilde sahip olabileceklerini vaat etmektedir. Program dahilinde; 14 günlük Mayr Metod diyet planı ile birlikte diyetin uygulanmasına yardımcı olacak tarifler de bulunmaktadır.

rebel wilson instagram

Rebel Wilson’a kilo kaybettirmeye başlayan Mayr Metod nedir?

Mayr Method beslenme modeli; iyi beslenmeyi ve bağırsak sağlığını, genel sağlığın önemli bir parçası olarak görmeye odaklanır. Programın temel amacı iyi bir bağırsak sağlığı için tüketilmesi gereken besinleri tüketmek ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği düşünülen besinleri sınırlamaktır. Mayr Metod felsefesinin temel beslenme içeriği aşağıdaki gibidir;

  • Gluten ve süt ürünlerinin tüketimi azaltılmaktadır.
  • Atıştırmalar tamamen diyetten çıkarılmaktadır.
  • Şeker, kafein, alkol ve paketli gıdalar diyetten çıkarılmaktadır.
  • Öğün esnasında yemekler çok daha uzun süreli çiğnenmektedir (her bir lokma ortalama 40-60 kez çiğnenmektedir). Yemeğin çok kez çiğnenmesinin nedeni; besin tüketimi sırasında, beyne tokluk sinyalinin 20. dakikada gidiyor olmasıdır. Bu nedenle, besinin tüketim süresini uzatıp, tokluk hissi yakalanmaya çalışılmaktadır.
  • Öğün esnasında tamamen yemeğe odaklanılmaktadır. Konuşmak, okumak yasaklanırken, telefon gibi dikkat dağıtıcı teknolojik aletler masadan uzaklaştırılmaktadır.
  • Sebze ağırlıklı beslenme tercihe edilmektedir.
  • Her gün mutlaka kahvaltı tüketilmelidir fakat akşam yemeği atlanabilmektedir.
  • Akşam 16:00’dan sonra çiğ besinler tüketilmemektedir.
  • Su tüketimi artırılmaktadır. Her sabah, güne 1 bardak ılık su ile başlanmaktadır.

Mayr Metod diyet modelinde tüketilebilecek örnek besinler nelerdir?

Protein: Organik yumurta, alabalık / kuzu / somon / sığır filetosu, tütsülenmiş alabalık, derisiz hindi göğsü, somon fileto, fume somon, nohut, tofu ve havyar.

Sebze: Ispanak, soğan, turp, kereviz, havuç, rezene, patates, salkım domates, alabaş, marul, lahana, brokoli, şalgam.

Meyveler: Kuru üzüm, zeytin, kayısı, kuru erik, elma, çilek, nar, portakal, narenciye meyveleri, muz, papaya, mango, avokado.

Tahıllar: Yulaf, karabuğday unu, mısır unu, glutensiz mısır gevreği, darı, risotto pirinci.

Kabuklu Yemişler: Ceviz, çiğ badem.

Süt ve Süt Ürünleri: Tereyağı, keçi peyniri, ekşi krema, parmesan peyniri, süzme peynir, pirinç sütü, yulaf sütü.

Baharat ve Çeşni: Şeker otu, sebzeli çeşni, kaya tuzu, sızma zeytinyağı, soğuk sıkılmış yağlar (keten tohumu, kenevir ve ceviz dahil), hindistan cevizi yağı, balzamik sirke, bal, akçaağaç şurubu, elma sirkesi, soya sosu.

İçecekler: Yeşil çay, nar suyu ve su.

Yorum & Özet

Genel olarak Mayr Metod diyet modeli önerilerine bakıldığı zaman; sağlıklı besinlerin önerildiğini görebilmekteyiz. Ancak, bu diyet modeline uyum gösteren kişiler; bu besinlerin de kalorisi olduğunu unutmamalı ve fazla tüketim sonucunda kilo vermek yerine alabileceklerini farkında olmalıdır. Bununla birlikte, Rebel Wilson’ın 18 kiloyu sadece bu beslenme önerilerine uyarak değil aynı zamanda Viva Mayr Wellness kliniğinde geniş bir sağlık ekibi ile birlikte çalışarak ve yoğun spor yaparak verdiğini de hatırlatmakta fayda var. Böylesine geniş kapsamlı bir sağlık hizmetinin ücreti ise oldukça yüksek olmaktadır. Ayrıca kısa vadede hızlı kilo verdiren birçok diyet, uzun vadede sürdürülebilirlik sorunları nedeni ile istenen etkiyi veremeye bilmektedir. Özet olarak, önerilen besinler içerisinde vücuda zarar verecek bir besin bulunmamaktadır. Bununla birlikte; kalori kısıtlaması olmaması ve katı yasakların olmayışı, bu diyet modelini uygulanabilir bir diyet yapmaktadır. Aktif / hareketli bir yaşam tarzının, sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan bu kadar çeşitli bir beslenme tarzında vitamin takviyelerine gerçekte ihtiyaç olmayacağı da açıktır. Bu diyet için yapılan beslenme ve yaşam tarzı önerilerine bakıldığı zaman Akdeniz diyetinden çok da uzak olmadığını görmekteyiz. Dünya genelinde üzerine en çok araştırma yapılmış ve sağlık üzerinde kanıtlanmış olumlu etkileri olan Akdeniz diyet modeline uyum göstererek de sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

*

- 2020 yılının bilimsel olarak kanıtlanmış en iyi diyetleri listesi