Sesiyle dinleyiciyi büyüleyen ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahip olan İngiliz müzisyen Adele’in inanılmaz değişimi sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı. Adele’in Sirtfood diyeti ile ciddi bir kilo kaybı yaşadığına dair çıkan haberlerin ardından, bu diyet modeli popülarite kazanmaya başladı. SirtFood diyet modeli, ilk olarak 2016 yılında eczacı Aidan Goggins ve beslenme uzmanı Glen Matten tarafından "Sirtfood Diet" adlı bir kitapla hayatımıza girdi.

SIRTFOOD diyeti nedir?

SirtFood diyetinin temel amacı kalori kısıtlamasıyla birlikte, sirtuin adı verilen bir proteini aktive eden gıdaları tüketmektir. Sirtuin, vücuttaki hücreleri hastalık neticesinde ölmekten ve ya iltihaplanmaktan koruyan bir protein türüdür. Yaban mersini, çilek, kırmızı şarap ve bitter çikolata sirt besin kategorisinin başında yer alırken, sirtuin aktivasyonunu artıran diğer gıdalar ise; yeşil çay, soğan, kereviz, maydanoz, roka, medine hurması, kapari, zerdeçal, lahana, ceviz, karabuğday ve narenciye ürünleridir. Kırmızı et, süt/süt ürünleri, balık ve kümes hayvanların tüketime sınırlı miktarda izin verilmektedir.

Polifenol içeriği zengin besinlerden oluşan Sirtfood diyetinin aynı zamanda anti-inflamatuar ve ve antioksidan etki yaratabileceği iddia edilmektedir. Sirtfood diyetindeki besinler dünyada Blue Zone/ Mavi Bölge denilen ve yaşam ömrünün en uzun olduğu bölgelerde de sıklıkla tüketilmektedir Bazı araştırmalar, sirtuin aktivasyonunu güçlendiren gıdaların metabolizmayı hızlandırdığını ve yaşam süresini uzatabileceğini savunmaktadır. Diğer yandan tercih edilen besinler sağlıklı olsalar da, SirtFood diyeti kalori kısıtlı bir diyettir. Bu durum da başka sakıncalar oluşturmaktadır. O nedenle bu diyetin etkilerinden bahsedebilmek için daha kapsamlı bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Sirtfood diyeti, uygulayıcılarına günde 1000 ile 1500 kalori arasında sınırlı beslenmeyi önerir. Sirtfood diyeti uygulaması iki aşamadan oluşur.

  • 1. aşama (7 gün); ilk 3 gün, 1,000 kalori kısıtlama ile sirt besin içeren bir öğün ve 3 porsiyon yeşil içeçek tüketilmeli; haftanın geriye kalan günlerinde ise 1,500 kalori kısıtlama ile 2 öğün ve 2 yeşil içeçek tüketilmelidir.
  • 2. aşama (14 gün); Bu aşama diyeti koruma ve sürdürme aşaması olarak bilinmektedir. Günde 3 sirtfood tarifi ile hazırlanmış ana öğün ve 1 yeşil içecek tüketilmelidir.

Sirtfood Diyeti yazarları, bu diyetin bir kerelik uygulanan değil, bir yaşam tarzı olarak tasarlandığı iddia edilmektedir. Uygulama sonrası daha fazla kilo vermeyi hedefleyen bireylerin, bu iki aşamayı tekrarlayabileceği söylenmektedir. İlk 3 haftayı tamamladıktan sonra Sirtfoods açısından zengin bir diyet tüketmeye ve günlük hazırlanan yeşil suyu içmeye devam edilmesi tavsiye edilir.

SirtFood Diyeti, sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet değil!

SirtFood diyetinde tüketilen besinler vücuda faydalı gibi gözükse de bu diyette besin çeşitliliği azdır. Sadece belirli tip besin tüketmenin vücuda katkı sağlayabileceğine dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Özellikle sirt besinler arasında yer almayan tavuk, balık, kuru baklagiller gibi proteinden zengin hayvansal ve bitkisel besinler, sağlıklı yağlar ve tam tahılların kullanımı çok kısıtlıdır veya kullanılmamaktadır.

"Harvard Health" 1,500 kalori altındaki diyetlerin sağlıklı ya da sürdürülebilir olmadığını ve bireylerde malnütrisyon / beslenme bozukluğu riskine sebebiyet verebileceği görüşündedir.

Çocukluk çağındaki bir kişi için bile yetersiz olan bu kalori miktarı, yetişkin bir bireyin performans göstereceği enerjisi için tabii ki yeterli olmayacaktır. SirtFood diyeti gibi katı kalori/enerji kısıtlaması olan diyetlerde, vücut yağ ve kasları yakmanın yanı sıra glikojeni de tüketir. Her glikojen molekülü, 3-4 molekül su depolanmasını gerektirir. Vücut, enerji yetersizliği ile karşı karşıya kalıp, glikojeni tükettiği zaman ise vücuttaki suyu atmış oluyor. Ciddi kalori kısıtlaması olan diyetlerin ilk haftasında, kilo kaybının sadece üçte biri yağdan gelir. Diğer üçte ikisi su, kas ve glikojenden gelir.

Bununla birlikte, Sirtfood Diet kitabı, yazarları tarafından yürütüldüğü iddia edilen ve fitness merkezlerinden 39 katılımcıyı içeren bir pilot çalışmanın sonuçlarını içermektedir. Çalışmaya göre, bir hafta boyunca katılımcılar diyeti takip etmiş ve günlük egzersiz yapmışlar. Bir haftanın sonunda katılımcılar ortalama 7 kilo kaybettiler ve kas kütlesini korudular, hatta geliştirdiler.

Ancak bu sonuçlar şaşırtıcı olmamalı. Günlük kalori alımınızı 1000 kaloriyle sınırlamak ve aynı anda egzersiz yapmak neredeyse her zaman kilo kaybına neden olacaktır. Ayrıca kalori artışı başladığı zaman ise, vücut glikojen depolarını yenileyecek ve kaybedilen vücut ağırlığı geri gelecektir.

Diğer bir yandan, uzmanlar SirtFood diyetindeki düşük kalori içeriğinin ilk başlarda; baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtilere neden olabileceği konusunda uyarmaktadır. Ek olarak; diyabet hastaları, daha önceden yeme bozukluğu tanısı almış hastalar ve enerji gerektiren bir işte çalışan aktif bireyler tarafından uygulanmasının sağlık açısından sakıncalı olabileceğini söylüyor.

Sonuç

Sirtfood diyeti sağlıklı besinlerden oluşuyor gibi gözükse de beslenme tercihlerinin çok dar bir çerçeveyle sınırlanması sakıncalıdır. Ciddi kalori kısıtlaması ve önemli besin gruplarından yoksun bir diyet oluşu nedeniyle bu diyetin uzun dönemde vücut için zararlı etkileri olması beklenmektedir. Hatta hareketli bir yaşam tarzı olan, kronik hastalık veya yeme bozuklukları öyküsü olan bireylerde uygulanmasının oldukça tehlikeli olacağı öngörülebilir.

Bu nedenle, yeşil çay, çilek, çikolata ve biraz şarap tüketerek zayıflamak kulağa hoş gelse de, bunun gibi moda diyetlere geçmeden önce doktorunuza ve bir beslenme uzmanına danışılması doğru olacaktır. Kısa süreliğine popülarite kazanan diyetlere kanmak yerine, yıllardır sağlığa olan katkıları ispatlanmış diyetleri tercih etmeliyiz. Akdeniz Diyeti gibi dengeli bir şekilde tüm besin gruplarını içeren diyet modelleri ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilir, sağlığınızı geliştirebilirsiniz. *