Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Onkoloji sözlüğü - Sağlık Haberleri - Güncel - İnflamasyon - Yangı - İltihaplanma nedir?

İnflamasyon - Yangı - İltihaplanma nedir?

İnflamasyon - Yangı - İltihaplanma nedir?
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
03.05.2018

İnflamasyon, enflamasyon, yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel / dışsal doku hasarına verdiği bir dizi yanıttır. Latince olarak "ateşe vermek" teriminden köken almıştır. Bu yanıt hücresel, humoral (sıvısal) ve vasküler (damarsal) olabilir. Yangı normalde patolojik bir durum olmasına karşın, yangısal reaksiyon fizyolojik olarak vücudun gösterdiği bir tepkidir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Yangı konusu, hastalıkların patolojik temelini oluşturmaktadır.

Not: Yukarıdaki şekil, akut (ani başlangıçlı) bir inflamasyon örneğidir: yabancı cisim batması

Tıbbi olarak inflamasyon, iç veya dış etkenler nedeniyle hasar gören dokuların selüler ( hücresel ), humoral ( sıvısal ) ve vasküler ( damarsal ) olarak cevap verdiği, bir seri yaşamsal yanıt süreci olarak tanımlanabilir.

İltihaplı hastalıklar genellikle inflamasyonun klasik 5’lisi olarak bilinen

1. bölgesel ısı artışı,

2. ağrı,

3. kızarıklık,

4. şişlik ve

5. fonksiyon kaybı gibi belirtilerle seyreder.

Eklemlerin iltihaplı hastalığı ( romatoid artrit ) veya enfeksiyon kaynaklı hastalıklar bu grup içinde yer almaktadır. Ancak bazı hastalık veya durumlarda ise inflamasyon vücutta olmasına rağmen kendini belli etmez. Özellikle kalp hastalığı, diyabet, obezite, metabolik sendrom, Alzheimer Hastalığı gibi hastalıklarda vücutta inflamasyon uzun süre bulunmasına rağmen hiç belirti vermeyebilir, hatta test yapılmasa belki de hiç fark edilmeyebilir.

Sağlığımız için iyi mi? Kötü mü?

İnflamasyon kısa süreli ise, yani bir yara iyileşmesi veya enfeksiyona karşı savaşan bağışıklık sistemimizi doğal tepkisi ise iyidir. Genellikle inflamasyonlar İyileşmenin ardından gerilemektedir. Ancak bazı durum ve hastalıklarda inflamasyonlar uzun süre seyredebilir. Kronik inflamasyon denilen bu durum ise vücutta birçok olumsuz değişikliklere neden olabilmektedir.

İnflamasyon kalp krizine neden olabilir mi?

İnflamasyonlu damar yapısı, kalp rahatsızlığı olan kişiler arasında yaygın görülmektedir. Kalp damar duvarında zaman içinde biriken ateroskleroz (atar damarlarında yağ plaklarına bağlı darlık, halk arasında damar kireçlemesi olarak ifade edilir ) inflamasyonda salgılanan hücrelerle birleşerek daha kolay pıhtı oluşturabilir; dolayısıyla kalp krizi veya felce neden olabilir.

İnflamasyon obezite ve diyabet ile yakın ilişkili

Diyabet ile inflamasyon birbiriyle bağlantılıdır, ancak arasındaki ilişki halen net olarak açıklanmamıştır. En olası mekanizma ise çoğu diyabetlinin de olduğu gibi obez bireylerde obezitenin inflamasyonu tetiklediği; bunun da vücutta dokuların insülin kullanmasını zorlaştırdığını ( insülin direnci ), sonrasında ise obezitenin artmasına ve diyabetin gelişmesine olan katkısı şeklinde yorumlanmaktadır. Aynı şekilde kilo vermeyle birlikte diyabet riskinin azalması da aralarındaki benzer ilişki ile açıklamaktadır.

- Her bir fazla kilo ömürden çalıyor – 195 ülkeye ait 25 yıllık obezite çalışmasının sonuçları

Alzheimer, crohn ve ülseratif kolit

Beynin kronik inflamasyonu Alzheimer hastalığında aktif rol oynayabilir. Aynı şekilde bağırsaklardaki kronik inflamasyon da iltihabi barsak hastalıklarından crohn ve ülseratif kolite neden olmaktadır.

Sigara inflamasyonu kötüleştirirken; doğru beslenme, aktif hareketli yaşam tarzı, yeteri kadar uyumak inflamasyonu azaltıyor

Meyve sebze, lifli gıdalar, omega 3’ten zengin balıklar, yoğurt gibi probiyotikler, işlenmiş gıda kullanmamak inflamasyonun azalmasına katkıda bulunmaktadır. Egzersizi faydalı, ancak günlük yaşamda aktif olmak ve kilo almamak bile inflamasyonu kontrol altında tutmada önemlidir. İyi ve yeterli uyku uyuyanlara nazaran daha az dinlenenlerde inflamasyon daha fazla olabilmektedir. Sigara ise inflamasyonu arttıran olumsuz alışkanlıklar arasındadır.

- Bunama - demans eşit değildir yaşlılık! Akıl sağlığımızı kaybetmeden neler yapabiliriz?

İltihap azaltıcı ağrı kesiciler kullanmalı mıyız?

Bir çok kişi Non-Steroid Anti İnflamatuar İlaçlar ( NSAİİ ) olarak bilinen ağrı kesicileri iltihabı düzeltmek ve ağrıyı azaltmak amacıyla kullanmaktadır. Ancak bu ilaçların uzun süre düzenli olarak alınması sonucu mide ülserleri ve kanama gibi mide rahatsızlıklarına neden olduğu; hatta bazılarının kalp krizi ve inme riskini arttırabildiğini gösterilmiştir. Bu nedenle ilaçları sadece doktor tavsiyesi ile kullanmanız önemlidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. What Is Inflammation?
webmd.com

2. “Inflammation – Bad or Good.”
U.S. Department of Agriculture

3. Inflammation and Heart Disease.
American Heart Association

4. A New Look at Brain Inflammation in Alzheimer’s.
The Dana Foundation.

5. What Are Crohn’s and Colitis?
Crohn’s & Colitis Foundation of America.

6. Understanding Arthritis.
Arthritis Foundation.

7. Inflammation and Diet.
Academy of Nutrition and Dietetics.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.