Aşırı antioksidan kullanımının kanser büyümesini hızlandırabileceği, 2014'de yayımlanan çalışmalarla ortaya konmuştu. Haziran 2019'da bilim dünyasının en önemli yayın organlarından Cell dergisinde yayımlanan iki çalışmada, akciğer kanseri hücrelerinin antioksidan maddeleri kullanarak kolayca metastaz yapabildiği keşfedildi. Akciğer kanseri hücreleri BACH1 adlı proteini aktif hale getirerek ve şeker alımını artırarak bu durumu gerçekleştiriyor. Bu çalışma, akciğer kanseri için yeni tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlayabilir.

Kanser hücreleri sahip oldukları özel metabolizma - yani çok fazla tüketim ve çok fazla atık madde üretme - gereği serbest oksijen radikallerine maruz kalmaktadır. Kanser hücreleri serbest oksijen radikallerinden kaynaklanan oksidatif stresi azaltmak için bazı stratejiler kullanmaktadır: kanser hücreleri vitamin A, C ve E'yi besinlerden alır ya da sentezler. Her 3 akciğer kanserinden birinde NRF2 ve KEAP1 genlerinde mutasyon görülmektedir. Bu mutasyonlar, kanser hücrelerinin kendi antioksidanlarını üretmesini sağlamaktadır.

Yayımlanan iki çalışmada, kanser hücrelerinin bu oksidatif stresi düşürmek için hangi mekanizmayı kullandığı keşfedildi.

Kanser hücrelerinde BACH1 adlı proteinin aktifleşerek kanser hücrelerinde biriktiği görüldü. BACH1 proteini, kanser hücrelerinde hem glikozdan enerji üretilmesini artırmakta hem de kandan glikozun, kanser hücrelerine alınmasında görev almaktadır. Yüksek miktarda glikoz alımı kanser hücrelerinin yayılmasını kolaylaştırmaktadır,

Peki Bu Çalışma Bize ne İfade Ediyor?

  • Besin desteği olarak alınan vitamin E gibi antioksidanların tümör büyümesini hızlandırdığı ve metastazı kolaylaştırdığı keşfedildi. 2014 yılında ilk çalışmalar yayımladığında, medyada ve toplumda büyük yankı uyandırmıştı. Bu çalışma, antioksidanların kansere nasıl yardım ettiğini biyolojik temeliyle birlikte açıklamaktadır.
  • Bu çalışma aynı zamanda, kanserdeki Warburg etkisinin nasıl aktif hale geldiğini de açıklamaktadır. Warburg etkisi kanser hücrelerinin şekerin enerjiye ve laktik aside oksijenli ortamda dönüştürmesidir. Kanserin 10 temel özelliğinden biridir.
  • Akciğer kanseri hücrelerinin antioksidanları kullanarak hızlı bir şekilde bölündüğü ve yayıldığı gözlendi..
  • BACH1 proteininin üretilmesini engellemek, antioksidanları bloke etmek ya da kanser hücresinin glikoz metabolizması enzimlerini hedef almak gibi tedavi stratejileri geliştirilebilir.
  • Önemle vurgulamak gerekir ki, bu çalışma henüz laboratuvar aşamasındadır.
  • Yüksek dozda B6 ve B12 vitamini akciğer kanseri riskini artırıyor
  • Vitamin ve mineral takviyesi – doktorlar ve kullanıcılar bunları bilmeli