Diyetler gelip gidiyor ve dünya genelinde sayısı 100'ü bulan bir diyet karmaşası var. "Ne istersen ye! Yağlar bir gecede erir!" söyleminden "Kansere karşı mucize diyet!" söylemine kadar onlarca sloganla "pazarlanıyor" diyetler... Peki işin aslı ne? Gerçekten mucize bir diyet var mı veya iyi ve kötü diyetler hangileri?

Yeryüzünde yaşayan tüm insanların akıllarındaki ortak sorulardan birçoğu beslenme şekilleri hakkında. İşte bu sorulara cevap vermek için US News & World Report, kalabalık bir bilim insanı ve beslenme uzmanı kadrosu ile diyetleri özelliklerine ve becerilerine göre 10 yıldır sınıflandırıyor.

Diyet, beslenme, obezite, gıda psikolojisi, diyabet ve kalp-damar hastalığı konularında ulusal düzeyde tanınmış uzmanlardan oluşan bir US News & World Report paneli 35 diyeti inceledi ve değerlendirdi.

Sonuçlar şu şekilde:

Not: Yukarıdaki "özet" listede yer almamakla birlikte, Vejetaryen diyetin 9. sırada, Vegan diyetin 17. sırada, Alkali diyetin 28. sırada, Paleo diyetin 29. sırada ve Atkins diyetin 37. sırada yer aldıklarını belirtelim.

Her bir diyet;

 • uygulamak ne kadar kolay,
 • kısa vadede kilo verdirme,
 • uzun vadede kilo verdirme,
 • besinsel bütünlük,
 • besinsel güvenlik,
 • diyabet,
 • kalp hastalığını önleme ve yönetme potansiyeli

olmak üzere 7 kategoride değerlendirildi.

Peki bu kategoriler değerlendirilirken temel alınan esaslar nelerdir?

Sağlıklı beslenme için en iyi diyetler

Sağlıklı bir diyet yeterli kaloriyi tüm besin gruplarına yer vererek sağlamalıdır. Beslenmenin bütünlüğünü ve güvenilirliğini birleştirerek sağlıklı kilo vermenin güvenliğini iki katına çıkarır. Tatilden sonra veya yaz başlarken hızlı sonuçlar önemlidir ancak bir diyetin gerçek testi, yıllarca sürüp süremeyeceğidir. Özellikle aşırı kilolu veya obez olanlar için durum böyledir. Diyetin sağlık açısından güvenilirliği bu kategoride iki kez önemlidir çünkü hiçbir diyet tehlikeli olmamalıdır.

En sağlıklı diyetler hangileridir?

 1. Akdeniz diyeti
 2. DASH diyeti
 3. Flexitarian diyet

En iyi zayıflama diyetleri hangileridir?

Bu kategori de kısa ve uzun vade de kilo verme sonuçları birleştirilerek değerlendirilir. Diyet yaparken bazı insanlar hızlı kilo kaybetmek isterken bazıları yavaş ve istikrarlı olmayı hedefliyor. Bu kategorideki sıralama şu şekildedir.

 1. Weight watchers diyeti
 2. Volumetric diyet
 3. Vegan diyeti

Dİyabete en iyi gelen diyetler hangileridir?

Ortalama diyabet derecelendirmesine dayanarak sıralanmıştır.

Sıralama şu şekildedir:

 1. Akdeniz diyeti
 2. DASH diyeti
 3. Flexitarian diyet
 4. Mayo kliniği diyeti
 5. Vegan diyet

Kalp-sağlığı için en iyi diyetler hangileridir?

Ortalama kalp sağlığı derecelendirmelerini kullanır.

 1. Ornish diyet
 2. Akdeniz diyeti
 3. DASH diyeti

Uygulanması en kolay diyetler hangileridir?

Panelistlerin her diyetin tat çekiciliği, hazırlama kolaylığı ve aç hissettirmeme hakkındaki ortalama kararlarını temsil eder.

Sıralama şu şekildedir.

 1. Akdeniz diyeti
 2. Flexitarian diyet
 3. Weight watchers diyeti
 4. MIND diyeti

En hızlı kilo verme diyetleri hangileridir?

Kısa süreli kilo verme oranlarına dayanır. Sıralama şu şekildedir:

 1. HMR diyet
 2. Optavia diyeti
 3. Weight watchers diyeti
 4. Atkins diyeti
 5. Ketojenik diyet
 6. Jenny craig diyeti

En iyi bitki bazlı diyetler hangileridir?

En sağlıklı diyetlerle aynı yaklaşımı kullanır. Bitkisel besinleri ve minimal işlenmiş gıdaları esas alır. Sırala şu şekildedir.

 1. Akdeniz diyeti
 2. Dahs diyeti
 3. Ornish diyeti
 4. Vejetaryen diyet
 5. Nordik diyet

Akdeniz diyeti, bu yıl da sağlıklı beslenme başta olmak üzere birçok diyet kategorisinde ilk sırada yer aldı. Akdeniz Diyeti’nde amaç, bireylerin sağlıklı kilolarının korunması ve ortaya çıkabilecek şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların ve kanser riskini azaltılmasıdır. Yapılan araştırmalarda Akdeniz Diyeti’ni uygulayan Akdeniz ülkelerinde yaşam sürelerinin daha uzun olduğu ve bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürdükleri görülmüştür.