Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp - Reiki kanser tedavisinde fayda sağlar mı?
Reiki kanser tedavisinde fayda sağlar mı?

Reiki kanser tedavisinde fayda sağlar mı?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
04.10.2017

Reiki, evrensel yaşam enerjisi anlamına gelir ve Japon kültürüne aittir. Sağlıklı yaşamı desteklemek için kullanılan enerji temelli bir terapidir. Reiki uygulayıcıları alıcıya gerekli enerjiyi iletmek için ellerini kullanırlar. Ellerin vücudun üzerine yerleştirerek inanışa göre, yaşam gücü enerjisi iletirler.

Ortalama 1 saat süren seanslardan alınan geribildirimlere göre, çoğu kişi uygulama sırasında bir sıcaklık duygusu hissettiğini bildirmektedirler.

Reiki kanser hastalarına yardımcı olur mu?

Bazı kanser hastaları, ağrılarına, kaygılarına ve mide bulantısı gibi tedavi yan etkilerine iyi geldiğini belirtmektedirler. Bazı hasta ve doktorlar reiki ile birlikte enerji terapilerinin işe yaradığını düşünmekte ve bazı klinik denemelerin de olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.

Enerji tıbbına inananlara göre; enerji alanındaki bozulmalar hastalıkları meydana getirirler ve bu alanları iyileştirmek için enerji terapileri kullanılır. Enerji tıbbının etkinliğini incelemek çok zordur.

Reiki kanser tedavisi amacıyla kullanılabilir mi?

Reikinin tümör küçülmesi sağladığını destekleyen bilimsel bir veri yoktur. Ancak reikinin işe yaradığını düşünen hasta referansları vardır. Bazı kanser merkezlerinde masaj terapisi ile birlikte diğer tamamlayıcı tedaviler kullanılmaktadır. Fakat reikinin kanser tedavisi, yani tümörleri küçültücü yönde bir işe yaramadığını önemle vurgulamak gerekmektedir.

Sonuç olarak; az sayıda klinik çalışmada kaygı (anksiyete) düzeyini azaltmak, yaşam kalitesini iyileştirmek veya kanser hastalarında ağrıyı azaltmak için terapötik dokunmanın (Reiki) etkinliğini test etmiştir. Bu çalışmaların bazıları olumlu sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, çalışma tasarımındaki zayıflıklardan dolayı, gözlemlenen etkilerin Reikiye mi bağlı yoksa plasebo etkilerden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değildir. Bu nedenle Reiki – olasılıkla plasebo etkisiyle – duygusal ve fiziksel olarak biraz daha iyi hissettirebilir. Ancak kanser tedavisi olarak kullanılamaz, modern tıbbi tedavilerinin yerine düşünülemez. Herhangi bir tamamlayıcı ya da alternatif tedavi yöntemi kullanmayı düşündüğünüzde doktorunuza danışın.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Kaynak:

1. Ernst, Edzard.
Patient information: Complementary and alternative medicine treatments (CAM) for cancer.
UpToDate. This topic last updated: Aug 31, 2017.

2. Agdal R, von B Hjelmborg J, Johannessen H.
Energy healing for cancer: a critical review.
Forsch Komplementmed. 2011
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları
Akdeniz diyetinden bir haber daha: agresif prostat kanserine karşı koruyabilir
Akdeniz diyetinden bir haber daha: agresif prostat kanserine karşı koruyabilir