Reiki, evrensel yaşam enerjisi anlamına gelir ve Japon kültürüne aittir. Sağlıklı yaşamı desteklemek için kullanılan enerji temelli bir terapidir. Reiki uygulayıcıları alıcıya gerekli enerjiyi iletmek için ellerini kullanırlar. Ellerin vücudun üzerine yerleştirerek inanışa göre, yaşam gücü enerjisi iletirler.

Ortalama 1 saat süren seanslardan alınan geribildirimlere göre, çoğu kişi uygulama sırasında bir sıcaklık duygusu hissettiğini bildirmektedirler.

Reiki Kanser Hastalarına Yardımcı Olur Mu?

Bazı kanser hastaları, ağrılarına, kaygılarına ve mide bulantısı gibi tedavi yan etkilerine iyi geldiğini belirtmektedirler. Bazı hasta ve doktorlar reiki ile birlikte enerji terapilerinin işe yaradığını düşünmekte ve bazı klinik denemelerin de olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.

Enerji tıbbına inananlara göre; enerji alanındaki bozulmalar hastalıkları meydana getirirler ve bu alanları iyileştirmek için enerji terapileri kullanılır. Enerji tıbbının etkinliğini incelemek çok zordur.

Reiki Kanser Tedavisi Amacıyla Kullanılabilir Mi?

Reikinin tümör küçülmesi sağladığını destekleyen bilimsel bir veri yoktur. Ancak reikinin işe yaradığını düşünen hasta referansları vardır. Bazı kanser merkezlerinde masaj terapisi ile birlikte diğer tamamlayıcı tedaviler kullanılmaktadır. Fakat reikinin kanser tedavisi, yani tümörleri küçültücü yönde bir işe yaramadığını önemle vurgulamak gerekmektedir.

Sonuç olarak; az sayıda klinik çalışmada kaygı (anksiyete) düzeyini azaltmak, yaşam kalitesini iyileştirmek veya kanser hastalarında ağrıyı azaltmak için terapötik dokunmanın (Reiki) etkinliğini test etmiştir. Bu çalışmaların bazıları olumlu sonuçlar vermiştir. Bununla birlikte, çalışma tasarımındaki zayıflıklardan dolayı, gözlemlenen etkilerin Reikiye mi bağlı yoksa plasebo etkilerden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığı belli değildir. Bu nedenle Reiki – olasılıkla plasebo etkisiyle – duygusal ve fiziksel olarak biraz daha iyi hissettirebilir. Ancak kanser tedavisi olarak kullanılamaz, modern tıbbi tedavilerinin yerine düşünülemez. Herhangi bir tamamlayıcı ya da alternatif tedavi yöntemi kullanmayı düşündüğünüzde doktorunuza danışın.