Sadece bilebilme değil, bildiklerini öğretebilme becerisi de insan olmanın ayrıcalıklarından, hatta sorumluluklarından biridir. Hekimlik mesleğim boyunca hem hastalarıma ve yakınlarına hem de genç meslektaşlarıma hastalıkların bedensel-ruhsal etkilerini anlatma çabası içinde oldum. Bunun şu an aklıma gelen ilk iki sebebi, öğrenme sonrası oluşan farkındalık ile yaşamın bir gerçeği olan hastalıklardan korkmayan bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunmak ve bildiğini paylaşmanın verdiği hazdır.

Birçok hastamın ve hasta yakınımın kanser hakkında akıllarındaki soru işaretlerini gidermek için şimdiye kadar kararlılıkla birçok yol denedim. Hastaların daha iyi eğitilmeleri, bu zorlu hastalıkta daha profesyonel ve sürekli destek almaları için onkoloji hemşireliği kavramını ülkemize tanıttım ve Onkoloji Eğitim Hemşireliği Projesi fikir sahibi ve yürütücüsü olarak görev aldım. Daha sonra kanser nedir, ne değildir, kanserde erken tanının önemi ve kanserden nasıl korunuruz konularını daha geniş kitlelere ulaştırmak için, bölgemizde onbinlerce kişiye ulaşan kanser okulları projesini başlattık. Fakat bu da yeterli değildi, çünkü sağlıklı yaşam ve kanserden uzak kalacak alışkanlıklar çocukluk çağında kazanılmalıyıdı, bu nedenle çocuk ve gençlik bilim festivallerine katılmaya başladık. Her bir proje ve uğraş, aslında bilgilenme ihtiyacının sanılandan çok daha fazla olduğunu bana gösterdi ve bu nedenle internet üzerinden bilgi vermeye ağırlık verdim.

2012 yılından günümüze kadar tüm kanserleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri ile web sitemizde detaylıca yazdık. Eşzamanlı olarak sağlığın en dinamik alanı olan kanser tıbbındaki gelişmeleri gün be gün duyurduk. Bunu yaparken sadece tedaviye yoğunlaşmadık, adeta birinci basamak sağlık hizmeti anlayışı ile kanserden nasıl korunuruz, kanser olmamak için nasıl beslenmeli ve nasıl bir hayat tarzına sahip olmalıyız konularına bilimsel kanıtlarla cevaplar bulmaya ve bulgularımızı paylaşmaya çalıştık. Neredeyse gece gündüz uyumadan binlerce özgün yazı kaleme aldık... Bu süreçte sizlerden gelen olumlu geri bildirimler en büyük motivasyon kaynağımız oldu.

Kanserden Sağlıklı Yaşama Dönüşüm!

İtiraf etmeliyiz ki öğrettikçe bizler de çok şey öğrendik. Öğrendiğimiz en önemli şey, dünya genelinde tüm yaşam kayıplarının neredeyse %60-70’inden sorumlu olan kalp-damar hastalıkları, kanser ve diyabetin nedenlerinin ortak olduğudur. Evet, bu üç önemli hastalık hareketsiz bir yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, obezite, sigara ve yetersiz medikal takip paydasında buluşuyor. Nasıl kanser olunmayacağını öğrenmek bizlere, nasıl sağlıklı yaşanacağını öğretti.

Yeni sağlıklı yaşam anlayışımızla meşhur “hastalık yoktur, hasta vardır” sözünü daha da ileriye taşıyarak tüm toplumu kucaklamak istiyoruz. Her sağlıklı insan bir gün hastalanabilir ve günümüz sağlık biliminin geldiği noktada hemen her hasta da sağlıklı bir birey adayıdır. Doğru bilgilerden şaşmadan ve anlaşılır bir anlatım ile hepimizi ilgilendiren sık görülen hastalıklardan korunma, erken tanı ve tedavi seçenekleri konularında hem bedensel hem ruhsal iyilik halimiz için sağlıklı yaşam yazılarımıza devam edeceğiz.