Covid-19 Pandemisi nedeniyle 2 yıldır online düzenlenen dünyanın en büyük kanser konferansı nihayet tekrar salonlara dönüyor. Öyle görünüyor ki çoğu kişi, Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu’nun (ASCO) yıllık toplantısına şahsen katılmaya istekli görünüyor.

Henüz Mayıs ayının başlarındayken 30 bin kişi çoktan ASCO’ya kaydını yaptırmıştı – 27 bin otel rezervasyonu vardı.

ASCO’nun tıbbi başkanı Julie Gralow, “Bu sayı, 2019 yılının aynı bu zamanlarındaki ile neredeyse benzer” dedi.

Mayıs sonunda ise kayıtların çok daha artması muhtemeldir. Geçtiğimiz yıllarda, toplantı başlamadan hemen önce kayıtlarda bir artış olmaktaydı.

Yıllık toplantı 3 Haziran Cuma günü her zamanki yerinde, Chicago'da başladı ve 7 Haziran Salı'ya kadar devam edecek. Toplantı yine, 2020’de pandeminin zirve yaptığı dönemlerde sahasının hastane koğuşlarına dönüştürüldüğü McCormick Place’da yapılacak.

Toplantı yine de şahsen katılamayan kişiler için son 2 yıldır olduğu sanal olarak da aktarılacak.

Gralow, “Hibrit modelin devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle çok uzak yerlerden seyahat edemeyen ya da kolaylıkla seyahat edemeyecek olan çok sayıda katılımcı alabiliyoruz ve bu deneyimi onlar için de daha iyi hale getirmeyi öğrendik.”

Ayrıca katılımcıların fikirleri de değişebilir, örneğin, toplantı yaklaştıkça artan Covid vakaları bu konuda etkili olabilir.

Daha önce global sağlık profesörü olan ve şu anda meme kanseri onkoloğu ve klinik araştırmacı olan Gralow, katılan kişiler için organizasyonun, insanları sağlığına en iyi önem verecek şekilde düzenlendiğini söylüyor.

Şahsen katılmak için ASCO, aşı kartını zorunlu kılıyor (ABD’de iki doz aşı anlamına gelmektedir). Gralow ayrıca “aşı olduğunuzu önceden kanıtlarsanız, size bir rozet gönderiyoruz ve böylelikle sıraya girmenize gerek kalmıyor.”

"Maskeler söz konusu olduğunda, şu anda Chicago'nun kurallarına uyuyoruz, bu da kapalı alanlarda maske takmanın zorunlu olmadığı anlamına geliyor. Bağışıklığı baskılanmış hastaları tedavi eden bir grup doktor nedeniyle maske takmanızı öneriyoruz."

Bu karar, Twitter’da hem doktorlarda hem de hastaları temsil eden kesimde biraz tepkiye yol açtı. Bazı kişiler, maske takmanın zorunlu olmamasına şaşırdığı ifade etti.

Radyasyon Onkologu Fumiko Ladd Chino bu kararın karşında şöyle yorum yaptı: “’İsteğe bağlı maske’ toplantılarının çoğunda maskelerin çıkarılacağını biliyorum; katıldığım son toplantıda maske takan birkaç kişiden biri olarak tam olarak gördüm. #ASCO22 politikalarını değiştirmek için hala zaman var. Hasta sağlığı için oradayız.”

Rektal kanserden kurtulan bir hasta savunucu Manju George, başkalarının imzalayabileceği bir mektup hazırlayarak politikada bir değişiklik için kampanya yürütmekteydi: “ASCO liderliği, endişeli olan sağlık hizmeti sunan kişilerin ricaları ile dolup taşıyor.”

Maske konusunda bir değişiklik düşünüp düşünmediği sorulduğunda ASCO şu yanıtı verdi: “Sağlık ve güvenlik söz konusu olduğunda, uyguladığımız protokoller mevcut WHO, CDC ve Chicago şehri yönergelerini karşılamakta veya daha iyisini ortaya koymakta. ASCO ayrıca hem şehir hem de kongre merkezi ile yakın işbirliği içindedir ve yerel koşulları aktif olarak izlemektedir.”

Organizasyon ayrıca şunları söyledi: “Toplantıya katılan tüm katılımcılarının sağlığını ve güvenliğini korumak için protokollerimiz, katılımcıların toplantıya varışlarından önceki 48 saat içinde tamamen aşı olmuş olmalarını ve bireysel Covid-19 testinin negatif olmasını gerektirir. Ek olarak, tüm katılımcıların kapalı alanlarda maske takmalarını bekliyoruz ve düzenli olarak kendilerini bireysel olarak test etmeye teşvik ediyoruz. Topluluk üyelerinin, herkesin güvende kalmasına yardımcı olmak adına üzerlerine düşeni yapmalarını bekliyoruz ve tıbbi maskelerin yanı sıra hem hızlı antijen hem de PCR Covid-19 testleri sağlayarak katılımcıların politikalarımıza uymasını kolaylaştırıyoruz.”

Ayrıca bir bildirim sistemi de bulunmakta, böylelikle katılımcılar yakınlık seviyelerini nasıl tanımlayacaklarını seçebilir – renkler şu anlamlara geliyor;

  • Kırmızı: sosyal mesafede dur, sarılmak yok, tokalaşmak yok.
  • Sarı: daha orta düzeyde
  • Yeşil: sarılmak tokalaşmakta sorun yok

Gralow, bu yılın başlarındaki ASCO’nun alt uzmanlık toplantılarında, bu sistemin zaten kullanıldığını ve delegelerden gelen geri bildirimlerin olumlu olduğunu belirtti.

Adil Bakımın Geliştirilmesi

ASCO Başkanı Everett Vokes tarafından belirlenen bu yılki toplantının teması, inovasyon yolu ile adil kanser bakımını geliştirmek. Bu tema, bir önceki yılın başkanı Lori Pierce tarafından belirlenen “Eşitlik: Her Hasta” teması üzerine kurulmuştur.

Gralow, bazılarının eşitlikteki eşitsizliklerle ilgili olduğu yorumunu yaptı. Bu, eşitsizliklere ve bunları ele almak için neler yapılabileceğine odaklanan birkaç özeti vurgulayacak olan toplantı öncesi 26 Mayıs'taki basın açıklamasının odak noktasıydı.

Bir çalışma (6511 özet içinden), pandemi sırasında kullanımı artan teletıp üzerine odaklanmaktadır, ancak sonuçlar, tüm ABD hasta popülasyonlarının ihtiyaç duyduğu özel bakıma bu yolla ulaşamayacağını gösteriyor.

Tedavinin Azaltılması

Gralow, “Tedavilerin dozunu/sıklığını azaltmak, toplantı boyunca devam eden başka bir temadır. O kadar iyi sonuçlar elde ettiğimiz bazı kanserler var ki, bu hastaların bir bileşenini muhtemelen aşırı derecede tedavi ettiğimizi bildiğimiz için tedavinin azaltılmasına bakmanın zamanı geldi… Bu yüzden hangi hastalarda tedavi dozlarını azaltabileceğimizi bulup bulamayacağımıza bakıyoruz.”

LUMINA çalışması (özet LBA501), meme kanserinde ameliyattan sonra radyoterapinin atlanmasını inceleyen bir örnektir. Bu çalışma, yaklaşımı ileriye dönük olarak test etti, hastaların yaş aralığını düşürdü ve hangi hastaların fayda görebileceğini daha iyi tanımladı.

Gralow çalışma için "standart uygulamada bunu zaten sağlam verilere değil, geriye dönük analizlerin ve benzer kanıtların birikimine dayanarak yapıyoruz" dedi.

Bir başka örnek (özet LBA-100), kolorektal kanserde ameliyattan sonra dolaşımdaki tümör DNA (ctDNA) seviyelerine dayalı olarak kemoterapinin atlanmasını araştıran DYNAMIC çalışmasıdır. Gralow, bu hastaların 2. evre hastalığı olduğunu ve genellikle ameliyat ve adjuvan kemoterapi ile çok iyi sonuç aldıklarını belirtti. Bu çalışmanın, kemoterapi olmadan da aynı şekilde yapabilen hasta alt grubunu bulmayı amaçlamak olduğunu; ayrıca, ölçeğin diğer ucundaki, belki de biraz daha fazla tedaviye ihtiyacı olan hastaları da tanımlayabileceğini ekledi.

İnovasyona Önem Verin

İnovasyona odaklanmak, ABD dışında geliştirilen ilaçları keşfetmeyi içermektedir. Nazofarenks kanserinde kullanım için Çin'de zaten onaylanmış olan nimotuzumab bir örnektir, ancak diğer kanser türlerinde de araştırılmaktadır. ASCO'da, KRAS wild-type pankreas kanseri hastalarına ilişkin veriler sunulacaktır (özet 4011). Bu çalışma, nimotuzumab ile yapılan diğer çalışmalar gibi Çin'de yapılmıştır.

Gralow bunun, yeni ilaç onayları için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) ihtiyaç duyduğu veriler hakkında önemli bir noktayı gündeme getirdiğini belirtti. Ayrıca kısa süre önce FDA'nın, yine Çin'de geliştirilen bir ilaç olan sintilimab için olan başvuruyu, onay için gönderilen tüm deney verilerinin Çin'den olması nedeniyle reddettiğini söyledi. Kurum, ABD kanser hasta grubunu yansıtan çok bölgeli klinik deneyleri görmek istediğini söyledi.

Katılımcılar için Tavsiyeler

Nadir görülen bir kanserde yapılan büyük bir deney, daha önce dünyanın çeşitli yerlerinde ve hatta aynı ülkedeki farklı hastanelerde bile bir dizi farklı rejimin kullanıldığı yeni bir bakım standardı oluşturmayı vadediyor. Bunlar, Ewing sarkomu (LBA-02) olan çocuklarda ve ergenlerde/genç erişkinlerde yapılan uluslararası bir araştırmanın sonuçlarıdır. Gralow, "bu alandaki uzmanlar tarafından bana, bu sonuçların uygulamayı değiştireceği… (ve) global bir etki yaratacağı söylendi” dedi.

Yeni verilerin görüleceği bilimsel oturumlara ek olarak, doktorların bazen karşılaştıkları zorlu sorunları ele alacak bir dizi eğitim oturumu da var. Bir oturumda "İş Yerinde Mikro Saldırganlıklar, Önyargılar ve Eşitlik" tartışılırken, bir başka oturumda "Doktorlardaki Manevi Sıkıntıyı Giderecek Stratejiler: Ne Yapacağımızı Bilmediğimizde Ne Yapmalıyız?" konusu ele alınacaktır.

Ayrıca "Kanser Başlangıç: Kanser Bakımında Global ve Ulusal Eşitsizliklerin Ele Alınması" konulu özel bir oturum da var. Bu, Boston Brigham ve Kadın Hastanesinden Bishal Gyawali’nin öncülük ettiği ve “bildiğimiz kadarıyla kanseri yok etmek” amacını içeren bir harekettir. 2016’daki bir blog yazısında Gyawali şunları söylemişti: “uzayı unutun; hadi yeryüzündeki kanlı canlı gerçekliğe ve her global topluluğa hemen uygulanabilecek araştırmalara geri dönelim.”

Gyawali'nin bu yılki ASCO yıllık toplantısına katılanlara da bazı tavsiyeleri var:

  1. Saygı duyduğunuz insanlara ulaşın
  2. Bağlantıların olacağına güvenin
  3. Verileri inceleyin
  4. Teknik dil için eleştirel bir şekilde dinleyin
  5. Belki de en önemlisi eğlenin

"Hayatta işinizden daha fazlası var. Stres yapmayın. Büyük resmi düşünün. Hastalarınızı düşünün. Ve unutmayın, hayat güzel değilmiş gibi hissettirse bile güzel."