Atriyal fibrilasyon kısaca AFib olarak adlandırılır. AFib düzensiz kalp atışına neden olan bir durumdur. Felç, inme, kalp yetmezliği, kanda pıhtı oluşması ve kalple ilgili diğer komplikasyonların gelişme riskini artırır.

Bu hastalığın oluşmasında aile öyküsü, yaş, alkol, sigara, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet (şeker hastalığı) gibi birçok faktör etkilidir. Doğru tedaviyle birlikte kalp sağlığını destekleyen bir diyet benimsemek hayat kurtarıcı olabilir. Bu yüzden uzmanlar kalp sağlığını destekleyen birçok diyet önerisi geliştirdi. Bu yazıda en iyi AFib diyeti nedir, kaçınmanız gereken ve önerilen yiyecekler nelerdir yakından inceleyeceğiz.

Akdeniz Diyeti ve AFib

AFib’e uygun beslenmek aslında genel beden sağlığına uygun beslenmektir. Amerikan Kalp Sağlığı Derneği (AHA) AFib’e sahip kişilerin mümkün olduğunca doymuş yağlardan, kolesterol ve tuzdan kısıtlı beslenmesini tavsiye eder.

Diyette meyve, sebze, kepekli tahıllar, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, yağsız et (ağırlıklı beyaz et) ve kuruyemişlerin yer almasını önerir. Bu diyet önerileri Akdeniz Diyeti ile çok benzerdir. Bu yüzden AFib hastaları için en uygun beslenme Akdeniz Diyetidir diyebiliriz. 2018’de bunu destekler nitelikte Akdeniz Diyeti’nin AFib riskini azalttığını gösteren bir çalışma yayınlandı.

Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’nin (AHA) Akdeniz Diyet listesi şu şekildedir:

AFib diyetinde hangi gıdalar ne kadar tüketilir Akdeniz diyeti listesi nedir piramidi

Besin piramidi sağlıklı ve dengeli beslenme konusundaki eski ve köklü bir yaklaşımdır. Şekilde görüldüğü gibi karbonhidratlar besin piramidinin temelini oluşturur. Ancak bilim her gün gelişiyor. Güncel bilgiler 5 besin grubunun bulunduğu dengeli bir tabak modelini öneriyor. Bu modele göre tabağın yarısını sebze ve meyve diğer yarısını protein ve karbonhidratlar oluşturmalı.

Akdeniz Diyeti’nin AFib için faydaları nelerdir?

  • Genel kalp sağlığını iyileştirir
  • Pıhtı oluşma riskini azaltır
  • Kolesterol seviyelerini düşürür
  • Kalp krizi ve inme riskini azaltır

AFib için kaçınılması gereken gıdalar nelerdir?

Kafein ve enerji içecekleri

Amerikan Kanser Derneği (AHA) insanların fazla kafeinden kaçınmasını önerir ve AFib’e sahip kişilerin kafeinden uzak durmaları tavsiye edilir. Bununla birlikte 2019’da Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada günlük 1-3 porsiyon kahve tüketiminin erkeklerde AFib riskini azalttığı bulundu.

Bu sonuçlara göre yüksek kafein içeren enerji içeceklerinden uzak durmakta yarar vardır ancak günlük 1 fincan kahve tüketimi fayda sağlayabilir.

Alkol

2014’te yayınlanan bir çalışmada ılımlı alkol tüketiminin bile AFib için risk oluşturduğu bulundu.

Kırmızı ve işlenmiş et

Kırmızı etler doymuş yağdan zengindir ve kolesterol AFib için bir risk faktörüdür. Diyette kırmızı et yerine bitkisel protein kaynaklarını tüketmek yararlı olabilir.

Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etler fazla miktarda tuz ve koruyucu madde içerir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğinden alımını sınırlamak en iyisidir.

Yağ

Obezite ve yüksek tansiyon AFib riskini artırabilir. Sebze ağırlıklı, düşük şekerli bir diyet obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonla savaşmanın en iyi yoludur.

Trans yağ (margarin) içeren gıdaların alımı azaltılmalıdır. Kurabiye, patates cipsi, donut ve diğer kızarmış gıdalar genellikle fazla miktarda yağ ve şeker içerir.

Tuz

Diyetinizdeki tuz miktarının azaltılması kalp sağlığını korumaya ve AFib riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Tuz tüketiminin artması daha sık AFib ataklarına neden olabilir. Hazır paketli aldığınız ürünlerin etiketini okuyarak ne kadar tuz içerdiğini kontrol edebilirsiniz. Günlük alınan tuz miktarını 1500 mg veya altında tutmaya çalışın. Günde 2400 mg’ın üzerine çıkmadığınızdan emin olun.

AFib için egzersiz

Araştırmalar düşük miktarda egzersizin bile AFib semptomlarını hafifletebileceğini göstermiştir.

AFibli bir kişi yürüyüş, hafif koşu gibi düşük etkili egzersizler yapmayı düşünebilir. Hafif egzersizlerle başlanmalı yavaş yavaş artırılmalıdır. Eğer kalp piliniz varsa ne kadar süre spor yapabileceğinizi sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Sonuç & Özet

Sağlıklı bir diyet sizi hem AFib’den hem de obezite, kolesterol gibi altta yatan diğer sağlık sorunlarından koruyabilir. Diyetteki belirli yiyecekleri sınırlamak ve genel sağlığa dikkat etmek AFib ile aktif bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bol miktarda sebze, meyve ve doymamış yağ içeren Akdeniz Diyeti kalp sağlığınıza iyi gelebilecek en iyi diyettir diyebiliriz. İyi bir uyku düzeni oluşturmak ve stresten uzak bir yaşam sürmek AFib semptomlarını hafifletmenize katkı sağlayabilir.