Bilinen diğer isimleri

 • ALA
 • Tioktik asit
 • Lipoat
 • Tioktan

Alfa lipoik asit bir antioksidandır ve vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir. Kanseri tedavi etmek ve kanserden korunmak, diyabet, diyabetik nöropatiler, HIV / AIDS ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmek amacıyla alfa lipoik asit desteği alınabiliyor. Enerji üretiminde çok önemli bir rol oynayan alfa lipoik asit, güçlü bir antioksidan gibi davranır ve tümör hücreleri üzerine apoptotik (programlı hücre ölümü) etkisi olduğu iddia edilmektedir.

Alfa lipoik asit nelerde bulunur?

 • Et
 • ıspanak
 • brokoli
 • domates
 • bezelye
 • Brüksel lahanası
 • pirinç kepeği

Alfa lipoik asit takviyesinin kullanım amaçları

Bir antioksidan olarak

Laboratuvar çalışmaları alfa lipoik asitin antioksidan etkisini doğrulamaktadır. Canlılarda hücresel düzeyde gerçekleşen kimyasal süreçler, oksijen radikalleri adı verilen atık maddelerin oluşumuna neden olur. Hem vücut tarafından üretilen hem de gıdalarla aldığımız antioksidan özellikli bazı maddeler bu atık maddeleri ortamdan uzaklaştırır, nötralize eder ve dönüştürürler. Yaşamın devamı için antioksidan maddelerin ve sistemlerin gerekliliği tartışmasızdır. Fakat antioksidanları sadece sağlıklı hücreler kullanmaz, hatta kanser hücreleri metabolik olarak daha aktif oldukları için daha fazla hücresel atık üretirler ve antioksidanlara daha çok ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle antioksidanları takviye olarak almak, kanser hastalığı için riskli bir durumdur.

Kanseri önlemek ve tedavi etmek için

Alfa lipoik asit bir antioksidandır ve kanseri tedavi etmek için kullanılabileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Şeker hastalığına bağlı şikayetlerin / komplikasyonların tedavisinde

Şeker hastalığına bağlı el ve ayak uçlarında duyu kusuru ve sinir hasarı anlamına gelen diyabetik nöropati gibi rahatsızlıkları hafifletmek için alfa lipoik asit denenmektedir. Bazı çalışmalar, bu amaçla etkili olabileceğini düşündürmektedir.

İlaçlara bağlı işitme siniri hasarını tedavi etmek için

Bu kullanımı değerlendirmek için hiçbir klinik çalışma yapılmamıştır.

HIV ve AIDS'i tedavi etmek için

Bu kullanımı hiçbir bilimsel çalışma desteklememektedir.

Hepatit / karaciğer hastalığı tedavisinde

Birkaç çalışma, alfa lipoik asidin alkol kaynaklı olmayan karaciğer hastalığından koruyabileceğini düşündürmektedir. Net bir ifadede bulunmak için daha fazla araştırma gerekiyor.

Alfa lipoik asit yan etkileri nelerdir?

Alfa lipoik asit kan şekeri seviyesini düşürebilir. Bunun dışında güçlü antioksidanların kanser tedavilerinin etkinliğini azaltma riski bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kanser tedavisinde antioksidanların takviye olarak alınmasından kaçınılmalıdır.

Sonuç

Alfa lipoik asit almak genel olarak güvenli gibi görünmektedir ancak önerilen kullanımların herhangi biri için faydalı olduğu kanıtlanmamıştır. Diyabetik hastalar alfa lipoik asit kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Diyabet, HIV veya karaciğer hastalığını tedavi etmek için kullanılmasını destekleyen hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Kanser tedavisinde takviye olarak alınmasında ise güçlü antioksidan içeriği nedeniyle risk bulunmaktadır. Bu riskin "takviye" kullanımda olduğu belirtmekte fayda var; alfa lipoik asit barındıran gıdalar gönül rahatlığıyla normal miktarlarda tüketilebilir.