Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, gelir seviyeleri ortalamanın altında olan annelerin, çocukları için televizyonu, yararlı bir araç olarak gördükleri tespit edilmiş. Bu annelerle yapılan görüşmelere göre; çocuklarının medya kullanımlarını zaman anlamında yönetmediklerini ve aksine bundan hoşnut olduklarını belirtmişler.

Araştırmada; 296 anne ve 4-8 yaş aralığındaki çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları incelenmiş. Annelerinin çocukların televizyon izleme alışkanlıkları ve özellikle yemek yerken bunu nasıl yönettikleri, izin verdikleri değerlendirilmiş.

Annelerle Olan Görüşmeler Sırasında Ortaya 5 Önemli Tema Çıkmış:

Anneler;

  1. Çocukların izlediği televizyon programı içeriğiyle ilgi eminler. Bu annelere göre televizyonun yararları var; çocukları bu sayede çok önemli şeyler izliyorlar.
  2. Zaman sınırlamasını ancak çok abartıldığında gerekli buluyorlar, televizyon programlarının içeriğini daha çok önemsiyorlar.
  3. Televizyon programlarını çocuklar birçok şey öğrendikleri için fazla anlam yüklüyorlar. Bunu önemli bir bilgi kaynağı olarak görüyorlar.
  4. Televizyonun fazla kullanımında çocuklar arasındaki bireysel farklılıkları tespit etmişler. Her çocuk aynı programları aynı sürede izlemiyor.
  5. Çocuklarının uyuması ya da yemeğini yemesi için televizyon oldukça yardımcı bir araç haline geldiğini belirtmişler. Anneler yoğun programları ve işleri dolayısıyla çocuklara yemek yedirecek zamanları çok az olabiliyor ve yemek yeme problemi olan çocuklarda bu durum daha da stresli bir hale gelebiliyor. Çocuklar yemeklerini yesinler diye o sırada televizyon izlemelerine müsade ediyorlar ve hedeflerine aslında daha hızlı ulaşmış oluyorlar

Bu konuda uzmanların kaygılarından biri yemek ya da yatma zamanında uygun olmayan şiddet içerikli program izlediklerinde stres faktörü ortaya çıkıyor. Diğer olumsuz faktörlerden biri ise; reklamlar. Çok fazla yağlı, şekerli, katkı maddesi içeren zararları hazır gıdaların reklamları çocuklara çekici görünebiliyor. Çocukları zararlı yiyeceklere teşvik ederek yeme alışkanlıklarını henüz küçük yaşlardayken olumsuz anlamda etkileyebiliyor.

Televizyon izlemek bu aileler için önemli bir etkinlik gibi görünüyor olabilir. Fakat bütün bu durumlar çocuklar ve gençler için daha tehlikeli olan obezite riskini önemli ölçüde artırıyor. Diğer bir yandan televizyondaki programların içerikleri ve eğiticiliği de ayrıca tartışma konusu.

Uzmanlara göre televizyon gibi uzun süre hareketsiz bırakan her türlü araç ile geçirilen zaman sınırlı tutulmalı. Çocukken edinilmesi gereken alışkanlıkların ileri yaşlardaki önemi tartışılmaz. Bu durumun önüne geçmek için annelerin çocuklarla daha çok iletişim kurmak, sohbet etmeye teşvik etmek, oyun oynamak, sanata veya spora yönlendirmenin gerekliliği önemle belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir: