Özellikle hematolojik (kan ve kemik iliği kaynaklı) kanserlerde devrim yaratan tedavilerden biri olarak gösterilen CAR-T hücre tedavileri klinikte daha çok yer almaya başladı. Amerikan Gıda ve ilaç dairesi (FDA), Novartis tarafından geliştirilen CAR-T hücre tedavisini (Kymriah) yetişkinlerde 2 veya daha fazla sistemik terapi sonrası nüksetmiş diffuz büyük B hücreli lenfoma (DBBL), ileri evre B hücreli lenfoma ve folikuler lenfomadan gelişen DBBL tedavisi için onayladı.

Kymriah, daha önce Ağustos 2017'de 25 yaşına kadar olan iki veya daha fazla nüksetmiş B hücreli akut lenfoblastik lösemili hastaların tedavisinde kullanılması için FDA tarafından onaylanmıştı. Kmyriah, kanserde onay alan ilk Car-T hücre tedavisidir. Şimdi ise non-Hodgkin lenfoma ve B hücreli Akut lenfoblastik lösemi olmak üzere iki farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilecek.

- Lenfoma, Lenf Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır?

Peki tedavi onayı bizim için ne ifade ediyor?

• Diffuz büyük B hücreli lenfoma, non-Hodgkin lenfomanin en yaygın görülen tipidir. Nüksetmiş veya ilk tedaviye yanıt vermeyen hastalarda tedavi seçenekleri oldukça azdır. Kymriah, kök hücre transplantasyonu yapılmadan hastalarda etkili bir tedavi sunabilir.

• Kymriah, hastanın T hücreleri kullanılarak her hastaya özel olarak üretilen bir hücresel tedavidir. CAR-T hücre tedavileri, CRISPR teknolojisi ile daha etkili ve daha güvenli bir hale geldi.

• Kymriah, sitokin salınım sendromu ve nörolojik toksisitelere neden olabilir. Bu sebeple bu tedavilerin uygulanmasında yetkilendirilmiş ve sertifikalandırılmış merkezler yapabilecektir.

• Kanserde en etkili tedaviler genetik ve immün (bağışıklık sistemi) tabanlı sistemlerden gelmektedir. Önemle vurgulamak gerekir ki, modern tip farklı bilim dallarının etkisiyle her gecen gün kanseri daha güçlü bir şekilde tedavi etmektedir.

CAR T nedir bu kanser immünoterapisi nasıl çalışır