Kısa ve yoğun egzersizlerin ardından ortaya çıkan bazı maddeler, meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

  • Epinefrin, egzersiz sonrasında üretilmekte ve kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatmaktadır
  • Bulgular, spor yapmanın kadın meme kanseri riskini nasıl azaltabildiğini açıklamaktadır
  • Çalışmayı yapan Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları, egzersizin sağlıklı yaşamın en önemli destekleyicilerinden olduğunu ifade ediyorlar.

Egzersizin uzun zamandır meme kanser olan kadınlar için çok yararlı olduğu bilinmekte, fakat altta yapılan mekanizma şimdiye kadar açıklanmamıştı. Araştırmacılara göre fiziksel aktivite, özellikle yoğun yapıldığında, vücutta bazı kimyasalların salınmasını sağlamakta. Bu kimyasallar, katekolaminler olarak adlandırılan bileşenleri içerir ve özellikle epinefrin tümör hücrelerinin büyümesini baskılamaya yardımcı olmaktadır.

Araştırmacılar özellikle şunu belirtiyor; egzersiz ile ortaya çıkan epinefrin tümör oluşumunu tamamen engellemiyor, fakat %50’ye varan oranda yavaşlatabiliyor. Bu nedenle egzersiz, tıbbi kanser tedavilerinin yerini asla tutamaz, ancak hastaların yaşam kalitelerini artırmaya ve korunmaya destekleyici bir strateji olabilir.

Pek çok insanda yapılan çalışmalara göre düzenli spor yapan kadınların meme kanseri riski daha azdır ve meme kanseri olan kadınlarda da egzersiz tıbbi tedavilere olan yanıta katkıda bulunabilmektedir. Fakat egzersizin bunu nasıl sağladığı ile ilgili henüz az sayıda çalışma vardı.

Çalışmanın Sonuçlar

Araştırma ekibi egzersiz öncesinde ve sonrasından meme kanseri hastalar ve sağlıklı kadınlardan serum örneklerini toplayarak, bu serumları meme kanseri hücreleri yerleştiren farelere uyguladı. Daha sonra bu serumların deney fareleri üzerindeki etkinliği ve mekanizmaları araştırıldı. Sonuçta egzersiz sonrası alınan serum örneklerinin, tümör hücrelerinin büyümesini anlamlı oranda azalttığı bulundu. Ayrıca bu etki, sadece orta ve yüksek yoğunluktaki egzersizden 15 dakika sonra alınan serum örnekleri ile ortaya çıkmıştır.

Orta ve yoğun egzersizle ortaya çıkan epinefrin ve norepinefrin artışınının sebep olduğu bu tümör küçültücü etkinin (anti-tümör aktivite), tümör baskılayıcı Hippo gen-sinyal yolunun aktifleşmesi ile gerçekleştiği düşünülmekte. Hippo sinyal yolunun epinefrin tarafından düzenlenmesinin sadece meme kanserinde değil; diğer kanser türlerinde de işe yarayabileceği öngörülmektedir.

İlginizi Çekebilir: