26 bin onkoloji profesyonelini bir araya getirecek olan Avrupa Kanser Kongresi ESMO 2018, 19-23 Ekim tarihleri arasında Almanya'nın Münih kentinde gerçekleşecek.

Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (European Society for Medical Oncology, ESMO), kurulduğu 1975 yılından bu yana başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından kanser araştırmalarını destekleme misyonunu yürütmektedir.

Kongreye bu yıl da rekor katılımın yanında rekor bilimsel çalışma başvurusu oldu ve 1600'e yakın orijinal araştırma kabul edildi.

ESMO 2018'in sloganı, "her kanser hastasının en uygun tedaviye / bakıma erişiminin güvence altına alınması" olarak belirlendi. Kongrenin kapsamı hakkında ESMO Başkanı Dr. Josep Tabernero'nun mektubu şu şekilde:

Değerli Meslektaşlarım ve Arkadaşlar,

Yıllık Kongremiz (19-23 Ekim) hızla yaklaşıyor ve ESMO Başkanı olarak bu etkinliğin yıl boyunca kapsam ve konu derinliği açısından genişlemeye devam etmesi çok heyecan verici. Bu yılki toplantıda, çok paydaşlı tartışmalar, ilk kez açıklanacak en yeni çığır açan sonuçlar ve onkoloji eğitimi hakkında seçkin bir forum bulunuyor.

Bilimsel ve klinik bilgiler

"Her kanser hastasının en uygun tedaviye / bakıma erişiminin güvence altına alınması" sloganını somutlaştırmak için, hepimiz en güncel bilimsel verileri, daha uygun fiyatlı, sürdürülebilir bakım modellerini keşfetmeyi ve onkolojiyi toplu olarak ileriye taşımak için Münih'te bir araya gelmeyi dört gözle bekliyoruz. Toplam 21 farklı kategoride ve ilk kez olarak, Avrupa Onkoloji Hemşireliği Derneği ile ortaklaşa düzenlenen üç günlük özel bir hemşirelik bölümü olan ESMO 2018 Kongresi, her uzmanlık alanından onkoloji uzmanlarını çekecek. Kongrelerimizin de içinde bulunduğu multidisipliner çerçeve, bu topluluğu, her zaman olduğu gibi, hasta bakımını sürekli olarak geliştirmeye yönelik ortak hırsla yürütülen bilimsel mükemmellik ve kanıt temelli tartışma için güvenilir ve öncü bir arena haline getirecektir.

Kongremiz hakkında olumlu düşüncelerim konusunda yalnız değilim ve çok sayıda meslektaşımın Kongremizin değerini kabul etmesinden ve değerli çalışmalarının sonuçlarını paylaşmak için seçmesinden gurur duyuyorum. Yaklaşık 2,000 sözlü sunum, poster tartışması ve posterler 200 oturum boyunca yer alacak.

En yüksek kalite standartlarına bağlı kalmak

ESMO, toplantılarının düzenlenmesinde ihtiyatlı ve ileri görüşlü olmayı hedeflemektedir ve en yüksek kalite standartlarına derinden bağlıdır. Örnek olarak, akademik çerçevenin dışında yürütülen klinik deneyler açıkça tanımlanmıştır ve çalışmasını sunan herkes bir çıkar beyanı (declaration of interest) bildirmektedir. Tüm ESMO'nun girişimleri, öne sürülen verilerin ve perspektiflerin en güçlü ve en katı kanıtlar üzerine kurulmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Kanıtlardan bahsetmişken, bu yılki kongre programının, yaygın görülen kanserler hakkında yayımlanan ve çok dikkat çeken bazı çalışmaların tartışmaya açık kalan yan sonuçlarına dair önemli bilgiler içerdiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum.

Ve bu sadece başlangıçtır…

ESMO 2018 Kongresi'ni biz de ekip olarak yerinde takip edip, onkoloji alanında gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.