Ev dışında tüketilen yiyecek ve içeceklerin, günlük aldığımız kalorinin yaklaşık üçte birinden sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu araştırma, insanların yemek yerken aldıkları kalori miktarını küçümsemediğini gösteriyor.

Bazı ülkelerde, tüketiciler gıda seçimleri yaparken onlara yardımcı olmak için menülerin kalori içeriği hakkında bilgi veren etiket bulunması mecburiyeti vardır. Kalori miktarını görsel olarak menüde veya menü panolarında görmek, farkındalık veya hatırlatma oluşturur. Örneğin bir burger yiyor, bir marketten salata barından bir salata veya bir makarna alıyorsanız kalori bilgilerini bulmak faydalı olacaktır. Bu etiketlere ek olarak, beslenme bilgisi, sodyum veya doymuş yağ gibi bilgiler de konulmalı.

Yiyeceklerdeki kaloriler hakkında bilgi sahibi olarak, yediğiniz yiyecekler hakkında daha bilinçli kararlar verirsiniz. Bu genel sağlığınıza, ailenizin sağlığına ve kilo kontrolüne katkı sağlar. Daha az kalori tüketmek isteyen tüketiciler için, kalori ve diğer beslenme bilgilerine sahip olmak, kritik bir öneme sahiptir. Ülkemiz verilerine baktığımız zaman 15 yaş üzeri bireylerin %34’ü fazla kilolu, %20’si ise obezdir ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Obezite ise, kalp-damar hastalığı, felç, bazı kanserler ve diyabet riskinin belirgin bir şekilde artırmaktadır.

Daha iyi yemek seçimlerini nasıl yaparsınız? İşte üç örnek:

  • Aldığınız kalori miktarını azaltmak için, 570 kalorilik kızartılmış tavuk sandviç yerine, 380 kalorilik ızgara tavuklu sandviç seçmek gibi basit takasları deneyin.
  • İçecekler, başka bir fırsattır. Maden suyu, servis büyüklüğüne bağlı olarak, 250 kalorilik bir kola veya meyve suyu ile karşılaştırıldığında kalorisizdir.
  • Yağlı soslar yerine salata sosları isteyin.

Tuz (sodyum) alımınızı ve doymuş yağları azaltmak veya öğünlerinizdeki lif miktarını artırmak istiyorsanız, sipariş etmeyi düşündüğünüz menü öğesi için bu bilgileri isteyin.

Hangi Gıdalarda Kalori Sayımı Bilgisi Bulunmalı?

Günümüzde ülkemizde az sayıda fast-food zincirinin, kalori sayımlarını listelediğini fark etmiş olabilirsiniz. ABD'de ise yasa uyarınca, restoranlarda ve 20 veya daha fazla konuma sahip bir zincirin parçası olan benzeri perakende gıda kuruluşlarında yiyecek ve içecekler için kaloriler listelenmelidir. Bunlar şunları içerir:

  • Online yemek sitelerindeki ve fast-food restoranlarındaki, fırınlar, kafeler ve belirli yiyecekleri servis eden marketlerdeki yemekler.
  • Paket servis ve teslimat yiyecekleri.
  • Salata veya sıcak yemek barından servis yaptığınız yemekler.
  • Menülerde görünen bira, şarap ve kokteyl gibi alkollü içecekler.
  • Sinema salonları veya eğlence parkları gibi eğlence yerlerindeki yemekler.

Kalori sayımı için akıllı telefonların uygulama mağazalarında çok sayıda uygulama da bulunmaktadır. Fakat bu konuda bir validasyon eksikliği bulunmaktadır, yani bu uygulamaların kalori sayımını ne doğrulukta gerçekleştirdiği net değildir. Ayrıca menüdeki ürün sayı ve çeşidi arttıkça, ölçümün isabeti azalabilmektedir.

Menülerde kalori bilgisi bulunması, dışarıda yediğinizde bile günlük diyetinizdeki kaloriye bağlı kalmanıza yardımcı olur. Ülkemizde de restaurantlar, fast-food zincirleri ve online yemek sitelerinde gıdaların kalori bilgisinin bulunmasına dair bir yasanın yürürlüğe girmesini ve böylece beslenme bilgileri ile donanmış tüketicilerin, hem kendileri hem de aileleri için yedikleri yiyecekler hakkında bilinçli kararlar verebilmelerini umuyoruz.