Basit bir ağrı ölçeği ile kanser hastalarının ağrılarının kontrol edilebileceği veya azaltılabileceğine dair bir çalışmanın sonuçları Journal of Clinical Oncology dergisinde yayımlandı.

kanser agrisi olcegi gorsel analog skala visual analog

Ağrı için görsel analog skala (ölçek) uzun zamandır kullanılmakla birlikte, bu çalışma ile, kanser ağrısının değerlendirilmesinde ve kontrolünde gerçekten etkili bir yöntem olduğu gösterilmiş oldu.

- İlgili konu: Kanserli hastanın ağrısını değerlendirmenin önemi

Ağrı, kanserli bireylerin neredeyse yarısını, hatta ileri evre kanserli kişilerin yaklaşık yüzde 80'ini etkiler. Bu hem fiziksel hem de duygusal olumsuz etkilere neden olur.

Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar ve doktorlar beraber çalışarak Edinburgh Ağrı Değerlendirme ve Yönetim Aracı'nı geliştirdiler. Mantığı basit bir trafik ışığı sistemine dayandırarak ağrı seviye ve şiddetini düzenli olarak kaydetmek için gerekli olan malzemeler; kağıt, çizelge ve kalem.

Sarı veya kırmızı ağrı seviyeleri, orta veya şiddetli ağrıyı ifade ederek doktorların ilaçları ve yan etkilerini gözden geçirerek ağrıyı daha yakından izlemelerini sağladı.

Bununla birlikte, bir hastanın ağrısını değerlendirmek için illa kalem ve kağıt kullanılması da gerekmiyor. Kliniklerimizde hastaların konuşmadan bile ağrıdan duydukları rahatsızlıkları işaret edebilecekleri görsel analog ağrı ölçekleri bulunmaktadır.

görsel analog ağrı skalası ölçeği

Çalışmanın detayları

Bu klinik araştırmada, farklı bölgesel kanser merkezlerine başvuran yaklaşık 2000 kanser hastasında beş gün boyunca ağrı düzeylerine bakıldı.

Bu yöntemi dikkate alan hastalar, standart ağrı bakımı alan hastalarla karşılaştırıldığında, bu süre zarfında daha az ağrı bildirdiler. Ve özellikle belirtmek gerekir ki bu görsel ağrı skalasının kullanımı, ağrı kesici ilaç dozlarının artmasına neden olmadı.

Kanser ağrısının değerlendirilmesinde püf noktalar

• Ağrı değerlendirilmesi hekimin veya hastayı takip eden onkoloji hemşiresinin sorusu ile başlamalı ve

• ağrı kesici ilaçlar ile yan etkilerinin daha iyi takip edilmesi için bu konuya zaman ayrılmalı

- İlgili konu: Kanser ağrısı nasıl tedavi edilir?

Sonuç olarak görsel analog ağrı skalaları kullanmak, kanser ağrısı değerlendirme ve yönetiminde öncelikli ele alınması gereken basit ve etkili bir yoldur. Gelecekte, görsel analog skalaların nasıl çalıştığını anlamak için yapılacak araştırmalar ile ağrı yönetiminine daha fazla katkıda bulunulabilir. Bazen yeni bir ilaç ortaya koymadan, sadece mevcut davranışları düzenleyerek de tıpta daha olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür.