ABD Başkanı Donald Trump, seçmenlerin kendisine ikinci bir başkanlık şansı vermesi halinde yeni bir söz verdi: "Kanser dahil birçok sorunu, birçok hastalığı tedavi edeceğiz."

Trump'ın açıklaması, geçen ay Orlando'da düzenlenen 2020 kampanya başlangıcının bir parçasıydı. Eski başkan Obama'nın yardımcısı ve Trump'ın yeni rakibi Demokrat adayı Joe Biden'ın ise "Başkan olarak seçilirsem, Amerika'yı değiştiren en önemli şeyi göreceksiniz: Kanseri tedavi edeceğiz."

"Kanseri Tedavi Edeceğim" Yeni Bir Siyasi Hırs Değil!

Eski ABD başkanlarından Richard Nixon, Ulusal Kanser Enstitüsü'nü kurmak için 1,6 milyar dolarlık Ulusal Kanser Yasası'nı imzalayarak "Kanser Savaşı"nı 1971'de başlatmıştı.

Ya da ünlü kurgusal bir Beyaz Saray örneğini hatırlayalım: 1999'dan 2006'ya kadar yayınlanan bir TV dizisi olan "Batı Kanadı"nda, Cumhurbaşkanı Jed Bartlet, Birlik Devletine "10 yıl içinde kanseri tedavi etme" sözü veriyordu.

2016'da Başkan Barack Obama, Biden'in oğlu Beau beyin tümöründen öldükten hemen sonra Beyaz Saray'ın "cancer moonshot" programını yürütmek için Biden'i seçti.

Bu iddialı bir vaat! Ne de olsa, ülkenin ikinci önde gelen ölüm nedenini iyileştirmeye kim karşı çıkabilir?

Keşke o kadar basit olsaydı. "Kanseri tedavi edelim" demenin - politikacıların söylemesi için çok kolay ama başarmak için çok zor olmasının önemli nedenleri vardır.

Ne Trump kampanyası ne de Biden kampanyası akıldaki soru işaretlerine cevap vermedi.

Kanser Biyolojisi Tahmin Edilenden Çok Daha Kompleks ve Zor

Kanser çok yönlü bir hastalıktır ve benzersiz bir şekilde karmaşıktır – ortak özellikleri bulunan büyük bir grup olarak tek bir hastalık değildir. Alt ve nadir görülen türleri ile 1000 civarı kanser çeşidi vardır.

Bu nedenle tüm kanserleri tedavi edecek uygulanabilir tek bir tedavi mümkün değildir.

Ayrıca, aynı isimli bir kanser faklı kişilerde farklı mutasyonlar taşımaktadır. Ve bu farklı mutasyonlar her zaman aynı ilaçlara cevap vermez.Bu, bir kişinin akciğer kanseri için en iyi tedavinin başkasının için işe yaramayabileceği anlamına gelir. Ve yeni kanser mutasyonlarının keşfedilmesi için sürekli bir potansiyel var - bu da bazı yönlerden yeni tedavilere tutarlı bir ihtiyaç olduğu anlamına geliyor.

New York'taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Medikal Direktörü Dr. Philip Kantoff, birisinin çıkıp bunu iddia edmeyeceğini söyledi: "Gelecek beş yılda kanseri tedavi edeceğiz diyemeyiz, çünkü kanser çok farklı hastalıklardır."

Aslında mesele sadece gerçekçilik değil. Adil ve samimi olmak gerekirse, bunun gibi ifadeler ve taahhütler, araştırma fonlarında önemli artışlar veya disiplinlerarası bilimsel çabaları teşvik etme ile birlikte kanser tedavisi araştırmalarında ilerlemeler sağlayabilir.

Bir kimya mühendisi olan ve MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) profesörlük yapan Paula Hammond, "Joe Biden'in yaptığı şeylerden biri, kanser için hem bilimi hem de politikayı doğru şekilde yönlendirip, gerçekten dönüştürebileceğimiz bir dizi sorun olduğu konusunda daha geniş bir halk bilinci oluşturmaktır” dedi.

Etkili Tedavilerimiz Var, Bununla Birlikte Bir Satın Alınabilirlik / Geri-Ödeme Sorunumuz da Var!

Pek çok kanser - örneğin, belirli meme veya kolon kanseri türleri - zaten tedavi edilebilir. Ancak erken teşhis ve tedavi edilmeleri gerekir. Bu arada, dünya geleninde ve ABD'de birçok kişinin kapsamlı bir sağlık sigortası bile yok; örneğin 27.4 milyon Amerikalı'nın sağlık sigortası yok. Bir başka sorun ise geri ödeme; etkili olduğu bilimsel kanıtlarla gösterildiği ve FDA onayı halde bazı yeni kanser ilaçları farklı ülkelerde sağlık sigortalarının geri ödeme kapsamına alınmamış olabiliyor.

Kanserin küresel çapta önlenmesi, tedavisi ve iyileştirilmesi, hastalığı geliştirme şansı olan herkesin sağlık sigortasına ihtiyacı vardıri. Ayrıca, kanser hizmeti kapsamı, hastalar maliyetten caydırılmadan önleyici taramalar ve takip bakımı için gidecekleri kadar güçlü olmalı.

Sağlık Sigortası - ve Özellikle Genel Sağlık Hizmetleri - Seçim Konusu Olarak Ortaya Çıkmıştır.

Trump, kendi adına, bir sağlık gündemi düzenlememişti. Ancak onun yönetiminin şimdiye kadarki çalışmaları sigorta engellerini şiddetlendiriyor. Yaklaşık 700.000'den fazla Amerikalı, 2018'de Trump yönetimi altında sağlık sigortasız kaldı.

Not: ABD'de sağlık konusunda devlet tarafından sunulan iki ana geri ödeme sistemi bulunmaktadır: Medicaid ve Medicare. Her ikisi de sağlık ve tıbbi masraflar için ABD vatandaşlarının ödeme yapmasına yardımcı olabilir, ancak Medicare, 65 yaş ve üstü bireyler ve bazı engelli gençler için kapsamı garanti eden yaşa dayalı bir federal sağlık sigortası programıdır. Buna karşılık, Medicaid, her yaştan muhtaç Amerikalıya yönelik bir kamu yardım programıdır.

Joe Biden resmi olarak bir sağlık platformu yayınlamamıştır ve kapsama alanını genişletmek için politikaları tercih etmiştir. Bu hafta, Medicaid'i genişletmeyen eyaletlerde yaşayan sigortasız insanlar için genel olarak erişilebilir ve primsiz olarak sunulan "Medicare benzeri halka açık bir seçenek" olmasını önerdi.

Bu tür bir teklif, sigortasız insanlarla ilgili sorunları çözme yönünde uzun bir yol kat edebilir. Ancak aynı zamanda delikler bırakabilir.

Şu anda, ABD'de FDA onayına sahip olsa bile, birçok yeni kanser tedavisi ve immünoterapisi için fiyat etiketinin hastaların ulaşabileceğinden uzaktır.

Sağlıklı Alışkanlıkların Önemi

Kanser sonuçlarını iyileştirmek için kanserden korunma kurallarının önemi göz ardı edilmemeli.

Bu, sigara içme oranlarını ve şişmanlığı azaltmak için stratejiler geliştirmek veya sağlıklı gıdalara erişimi kolaylaştırmak anlamına gelir. Bunun için fon, siyasi irade ve sağlam bir halk sağlığı altyapısı gerekiyor - bunların hiçbiri kolay gelmiyor. Ancak potansiyel kazanç çok daha büyük.

Önümüzdeki birkaç on yıl içinde kanser ölüm oranları konusunda çok önemli adımlar atmamız gerekiyorsa, önleme ve erken teşhis konusuna odaklanmamız gerekiyor. Kanserlerin çoğunluğunun prensip olarak önlenebilir olduğunu biliyoruz.