Kemoterapi öncesi bilgilendirme yaptığım hastalarımın en çok merak ettiği konuların başında ne kadar bulantı yaşayacakları vardır. Varubi (rolapitant) adlı yeni bir ilaç, yetişkinlerde kemoterapiye bağlı geç dönemde ortaya çıkabilen bulantı ve kusmayı önleme başarısı gösterdiği için, 2 Eylül’de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Artık herkesin bildiği gibi kemoterapi birçok kanser türünde etkin rol oynayan ve olumlu sonuçlar veren bir tedavi şeklidir. Kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önlemek ve bu hücreleri yok etmek amacıyla kullanılan kemoterapi ilaçları tüm vücudu dolaşır ve geniş çaplı bir etki yaratır.

Ancak kemoterapinin bazı yan etkilere yol açabildiği bilinen bir gerçektir. Kemoterapi gören kanser hastaları, başta bulantı ve kusma olmak üzere halsizlik, iştahsızlık, kabızlık gibi günlük yaşamlarını etkileyen bazı problemlerle karşılaşabilmektedir. Yapılan birçok araştırma sonucu elde edilen ilaçlarla bu yan etkilerden korunmak artık mümkün hale gelmiştir. Bu konuda ses getiren araştırmalardan biri, FDA tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulmuştur.

Varubi (rolapitant), granisetron ve deksametazon adlı diğer bulantı ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında, kemoterapiye bağlı geç dönemde ortaya çıkabilen bulantı ve kusmayı önleyebilmiştir. Varubi, nörokinin-1 (NK-1) reseptör antagonistidir. NK-1 reseptörlerinin, bazı kemoterapilerin özellikle geç dönemde (kemoterapiden 24 – 120 saat sonra) tetiklediği bulantı ve kusmanın oluşumunda kritik bir rol oynadığı bilinmektedir. Varubi kullanımına bağlı en sık görülen yan etkiler, beyaz kan hücre sayısı düşmesi (nötropeni), hıçkırık, dikkat azalması ve baş dönmesi olarak rapor edilmiştir.

Değerli dostlarım öyle görünüyor ki, kemoterapiye bağlı gelişen ve kanser hastalarının yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilen bulantı ve kusmaya karşı elimizde artık yeni bir silah daha var. Bu ilacın ülkemizede kullanım onayı alıp almayacağını yakın takip edip gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.