Diğer tedavi türlerine yanıt vermeyen veya başka bir tür tedaviyi takiben tekrarlayan mantle hücreli lenfoma (Mantle Cell Lymphoma, MCL) tanılı yetişkin hastaların tedavisi için, hücre bazlı bir gen terapisi olan Tecartus (brexucabtagene autoleucel), 24 Temmuz 2020'de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı aldı. Bir kimerik antijen reseptörü (CAR) T hücre terapisi olan Tecartus, MCL tedavisi için FDA tarafından onaylanan ilk hücre bazlı gen terapisidir ve bir çeşit immünoterapidir.

MCL, genellikle orta yaşlı veya yaşlı erişkinlerde ortaya çıkan nadir bir B hücreli Hodgkin dışı lenfoma türüdür. MCL'li hastalarda, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresi olan B hücreleri, lenf düğümlerinde tümör oluşturmaya başlayan ve hızla vücudun diğer bölgelerine yayılan kanser hücrelerine dönüşür. MCL genellikle lenf nodu büyümesiyle başlar; kemik iliği, karaciğer ve mide-bağırsak sistemi gibi diğer dokulara yayılabilir.

Her bir Tecartus dozu, lenfoma ile savaşmaya yardımcı olmak için hastanın kendi bağışıklık sistemi kullanılarak oluşturulan özelleştirilmiş bir tedavidir. Bir tür beyaz kan hücresi olan hastanın T hücreleri, lenfoma hücrelerinin hedeflenmesini ve öldürülmesini kolaylaştıran yeni bir gen içerecek şekilde toplanır ve genetik olarak modifiye edilir. Bu modifiye edilmiş T hücreleri daha sonra hastaya geri verilir (etki mekanizması, aşağıdaki infografide anlatılmaktadır).

Tecartus'un güvenilirliği ve etkinliği, ilk objektif hastalık yanıtlarından sonra en az altı ay takip edilen, tedaviye dirençli veya tekrarlayan MCL'si olan 60 yetişkinin çok merkezli bir klinik çalışmasında değerlendirildi.

Tecartus ile tedaviden sonra tam remisyon / yanıt oranı %62, objektif yanıt oranı %87 idi.

Bu CAR T-hücre tedavisinin yan etkileri arasında sitokin salım sendromu yer almaktadır. Bu durum yüksek ateş ve grip benzeri belirtilere neden olur ve CAR T-hücrelerinin aktivasyonu, çoğalması ve nörolojik yan etkilere sistemik bir yanıttır. Hem sitokin salım sendromu de nörolojik yan etkiler ölümcül veya hayatı tehdit edici olabilir. Tecartus'un en yaygın yan etkileri ciddi enfeksiyonlar, düşük kan hücresi sayımı ve zayıflamış bir bağışıklık sistemidir. Tedaviden kaynaklanan yan etkiler genellikle tedaviden sonraki ilk bir ila iki hafta içinde ortaya çıkar, ancak daha sonra da bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

*

Kanserde immünoterapi, bağışıklık sistemini, tümöre karşı aktifleştirmek için kullanılan çok sayıda yöntemi kapsar. Günümüzde kanser immünoterapisi için kullanılan birçok farklı yöntem ve ilaç vardır; hücresel immünoterapi de bunlardan biridir.