Dr. Gabriel N. Hortobagyi, ASCO 2018 Gianni Bonadonna Meme Kanseri Ödülü'ne layık görüldü. İlk olarak 2007 yılında ortaya çıkan ve kanseri araştırmaları öncüsü Gianni Bonadonna'nın onuruna verilen bu ödül, meme kanseri alanında istisnai mentorluk yeteneklerine sahip, aktif bir klinik ve / veya translasyonel (temel bilimlerden kliniğe geçiş) araştırmacılara verilmektedir. İtalyan doktor Gianni Bonadonna, adjuvan (ameliyat sonrası koruyucu) tedaviyi keşfeden kişidir.

Son 40 yıldır, Dr. Gabriel N. Hortobagyi, meme kanseri klinik ve translasyonel araştırmalarda lider olmuştur. Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nde Meme Tıbbı Onkoloji Bölümünde profesördür. Meme kanseri tedavisinde, özellikle de ameliyat öncesi kemoterapinin kullanımındaki olağanüstü çalışmalarıyla tanınmıştır.

Ameliyat öncesi tümörü küçültücü uygulamalara neoadjuvan tedavi denir. Neoadjuvan tedavi, kanser tıbbında en yaygın olarak koltuk altı lenf bezlerine metastaz yapmış meme kanserinde tercih edilmektedir. Tanı anında ameliyat edilemeyecek kadar büyük tümörleri küçültmek, evre 2 ve evre 3, HER2 pozitif veya üçlü negatif meme kanserli hastalarda da tercih edilen tedaviye başlama yöntemidir.

meme kanserinde neoadjuvan ve adjuvan tedavi karşılaştırması

Dr. Hortobagyi ayrıca klinik çalışma tasarımı, uygulanması ve analizleri konularında da ileri uzmanlığa sahiptir. Önemli klinik çalışma kavramları geliştirip, bu kavramları test etmek için hasta gruplarının nasıl olması gerektiğini tanımlamıştır.

Dr. Hortobagyi son yıllarda araştırmalarını hormon pozitif meme kanserinde en yeni ilaçlar olan CDK4 / 6 inhibitörlerinin klinik gelişimi üzerine odakladı. MONALEESA-2 adlı klinik çalışmayı tasarladı, uygulayıcılarından biri oldu ve yönetti. Bu çalışmada hormon reseptörü pozitif metastatik meme kanseri olan hastalarda letrozol ile kombinasyon halinde ribosiklibin (piyasa adı Kisquali) etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirdi. Ayrıca palbociclib (Ibrance) ile çalıştı ve ribosiklibin adjuvan (ameliyat sorası koruyucu) tedavide etkinliği konusunda iki faz III çalışma başlattı.

Dr. Hortobagyi, ASCO Yönetim Kurulu'nun eski bir üyesidir ve 2006 - 2007 döneminde ASCO Başkanı olarak görev yapmıştır.