Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Meme kanseri - Meme kanserli hastalarda ateş basması tedavisi için akupunktur

Meme kanserli hastalarda ateş basması tedavisi için akupunktur

Meme kanserli hastalarda ateş basması tedavisi için akupunktur
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
05.07.2019

Ateş basmaları kanser tedavisi gören hastalarda sık görülen yan etkilerdendir. Daha çok kadın hastalarda görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilir (örn. prostat kanseri tedavisi sırasında). En sık olarak da meme kanseri tedavisi gören kadınlarda görülmektedir. Damarsal yapının etkilenmesi sonucu oluşmakla birlikte, mekanizması komplekstir. Birçok hasta bu çok zorlayıcı olabilen durumu hastalığın veya tedavinin doğal seyri sanıp hekimine ifade etmemektedir. Oysa ki ateş basmaları çözümsüz değildir; hormonal ilaçlar, hormonal olmayan ilaçlar ve tamamlayıcı tıp yöntemleri de dahil olmak üzere birçok tedavi seçeneği mevcuttur.

Ateş basmaları menopoza girmiş her 3 meme kanserli kadın hastanın 2’sinde görülmektedir. Aynı zamanda bu hastaların neredeyse yarısında gece terlemeleri de görülmektedir. Meme kanseri olmayan menopoza girmiş kadınlarda ise ateş basması görülme sıklığı %20’lerdedir.

Ateş basmalarının tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri de akupunkturdur. Akupunktur, oldukça etkili bir şekilde ateş basmalarını rahatlatabilir ve böylelikle yaşam kalitesini artırabilir.

Onkolojinin en saygın bilimsel yayınlarından biri olan Journal of Clinical Oncology’de Mart 2016’da yayımlanan bir çalışmada akupunkturun meme kanserli kadın hastalarda ateş basmaları üzerinde etkisi incelenmiştir.

Yazımızın konusu olan çalışmaya meme kanserli 190 kadın dahil edilmiştir. Bu hastaların ateş basmaları şikayeti için 105’ine iyi bir destekleyici bakım uygulanırken, 85’ine akupunktur ile birlikte iyi bir destekleyici bakım uygulanmıştır. 10 geleneksel akupunktur seansı sonrası hastalar birincil olarak ateş basması, ikincil olarak menopozal şikayetler ve yaşam kaliteleri yönünden ölçekler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, iyi bir destekleyici bakıma ek olarak akupunktur uygulananlarda, ateş basması skorunun belirgin olarak daha düşük olduğu ve yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını tamamen reddetmek yerine, bilimsel olarak faydası kanıtlanan, akupunktur gibi hastaların yaşam kalitesine olumlu katkıları olanları, klinik uygulamalara entegre etmek çok doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
  • Etiket Bulutu:
Kaynak:

G Lesi, G Razzini, MA Musti.
Acupuncture As an Integrative Approach for the Treatment of Hot Flashes in Women With Breast Cancer: A Prospective Multicenter Randomized Controlled Trial (AcCliMaT).
J. Clin. Oncol 2016 Mar 28
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.