Meme kanseri riskini artıran önemli faktörlerden birinin obezite olduğu bilinmesine karşın, post-menopozal (menopoza girmiş) dönemde kilo vermenin meme kanseri riskini düşürmede ne kadar etkisi olduğu oldukça merak konusuydu. Bu konuya ışık tutan önemli bir çalışma Ekim 2018’de Cancer dergisinde yayımlandı ve bu araştırmaya göre kilo vermek post-menopozal kadınlarda meme kanseri riskini net bir şekilde azaltmakta.

Çalışmaya, meme kanseri teşhisi almamış ve normal mammogram (mamografi) sonuçlarına sahip 61.335 kadın dahil edildi. Kadınların kilo, boy ve vücut kitle indeksi verileri çalışmanın başında ve 3 yıl sonra değerlendirildi. Kilodaki değişim yüzde 5’ten az ise "stabil", yüzde 5’ten çok ise "kilo alımı" veya "kilo kaybı" olarak tanımlandı.

Ortalama 11.4 yıl takip sonucunda 3.061 yeni meme kanseri vakası meydana geldi. Kilo kaybı yüzde 5’ten fazla olan kadınların meme kanserine yakalanma riski % 12 daha az bulundu. Yüzde 5’ten fazla kilo alan kadınlarda genel olarak meme kanseri riskinde artış görülmedi, ancak üçlü negatif meme kanseri riskinde yüzde 54 artış görüldü.

Peki bu çalışma bize ne ifade ediyor?

• Bu çalışma, post-menopozal kadınlarda ölçülü bir kilo kaybının meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

• Sonuçlar gözlemsel bir çalışmayla ortaya konmuştur ve daha önceki çalışmalardan alınan sonuçları desteklemektedir. Daha önce Dünya Kadın Sağlığı Girişimi'nin gerçekleştirdiği randomize (rastgele) klinik araştırmada düşük yağlı diyetlere uyum sağlamanın meme kanserinde yaşam süresini artırdığı tespit edilmişti.

• Önemle vurgulamak gerekir ki, kiloyu kontrol altında tutmak meme kanseri riskini büyük ölçüde etkilemektedir.