Yeni bir araştırma, işlerimizin bir kısmının görülmesi ve kendimize ayırdığımız zamanı artırmak için başkasını işe alma şeklinde harcamada bulunmanın daha mutlu olmamıza yardımcı olduğunu gösterdi.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi ve Boston Harward Business School araştırmacıları bir araya gelerek; Para bize mutluluğu satın alabilir mi? sorusuna yanıt arıyorlar.

Konuyu araştıran profesörlere göre para en çok zamanı satın almak için işe yaramaktadır. Örneğin ev işlerine bir yardımcı ya da çocuk bakıcısı gibi.

Dünya genelinde yapılan araştırmaya göre, kişisel gelirin artış gösterdiği ülkelerde, boş zaman bir lüks haline gelmiştir. Boş zamanın azalması kişilerde mutsuzluk, kaygı ve uyku problemlerine yol açmaktadır.

Bunun üzerine araştırmacılar, yardımcı, ev temizliği, alışveriş, çocuk bakımı gibi boş zamanlarını artırabilecek alternatiflere para ayırınca daha mutlu olunabilir diye düşündüler ve araştırdılar.

Zaman kazanarak daha mutlu olunabilir

ABD, Hollanda, Kanada ve Danimarka’dan alınan 4,469 kişinin verileri analiz edildi. Bütün katılımcılar kendilerinin boş zamanlarına ve işlerini halletmeye yardımcı için harcadıkları parayla ilgili bütün bilgileri verdiler.

Araştırmanın sonunda katılımcıların %28’inin zaman kazandıran masraflara para ayırdığı bulundu. Bu kişilerin aynı zamanda daha mutlu ve hayatlarından daha memnun olduğu ortaya çıktı. Katılımcılar ev işleri için yardımcıya para ayırarak kendilerine zaman ayırabildikleri için genel olarak daha mutlular.

Sonuç olarak; mutluluk doğrudan satın alınamasa da insanların kendilerine zaman ayırmak için harcadıkları para mutluluğu artırabilir.