Anasayfa - Kanser Haberleri - Beslenme - Sağlıklı yaşam - Ne kadar yediğimiz mi, ne yediğimiz mi? Az yemek, kilo vermek için yeterli değil

Ne kadar yediğimiz mi, ne yediğimiz mi? Az yemek, kilo vermek için yeterli değil

Ne kadar yediğimiz mi, ne yediğimiz mi? Az yemek, kilo vermek için yeterli değil
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
05.02.2018

Kilo vermek için pek çok kişi az yemeye çalışır, hatta günde 1 öğün yeme gibi yaklaşımlar görülür. Ancak yapılan araştırmalara göre sağlıklı kiloda olmak için ne yediğiniz; ne kadar çok yediğinizden daha önemli olabilir.

Öncelikle porsiyonların belirlenmesi kilo almamak ya da vermek için önemlidir. Porsiyonlarda miktarın düşük kalorili ve bol lifli gıdalara ayrılmalı iken yüksek kalorili gıdaların porsiyonları yani bir kişinin tüketmesi uygun olan miktar daha az olmalıdır.

Bu konuyla ilgili yapılan yeni bir araştırmada, porsiyon yönetimi ve gıda seçimi ile ilgili eğitilen kişilerin bu konuda eğitim almayan kişilere kıyaslayarak gıda türü ve porsiyon seçimlerini araştırmışlar. Araştırmada kilolu, obez veya normal kilolu eğitimsiz bireylerin yanıtları arasında farklılık olduğu belirtiliyor.

Kalori alımında porsiyon büyüklüğünün etkisi

Katılımcılar üç gruba ayrılmış:

• fazla kilolu 34 kadın,

• kontrol grubu olarak normal kiloda 29 kadın,

• ve porsiyon yönetimi konusunda eğitim almış fazla kilolu veya obez 39 kadın.

Not: Kilonun derecesinin en yaygın ölçüm aracı, vücut ağırlığının (kg), metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile elde edilen vücut kitle indeksidir (VKİ = kg /m2). VKİ değerinin 25-29 olması fazla kilolu olarak kabul edilirken, VKİ değerinin 30’un üzerinde olması ise obezite olarak sınıflandırılır.

Çalışma süresince hepsine yiyecek servis edilmiş. Porsiyon büyüklükleri ve kalorileri farklı gıdalar verilmiş. Örneğin yüksek kalorili su böreği ile düşük kalorili salata gibi. Porsiyon kontrolü sağlama eğitimi alan kadınlar diğerlerine göre daha fazla yiyerek daha az kalori almışlar çünkü daha düşük kalorili gıdaları tercih etmişler.

Sonuç olarak, eğer yüksek kalorili gıdalar seçerseniz porsiyonlarını çok küçük ayarlamanız gerekir. Yüksek kalorili gıdalar, insülinin yüksek miktarda salınması da, bu da kısa süre sonra tekrar acıkmanıza neden olur. Ancak, düşük kalorili gıdalar seçerseniz daha büyük porsiyonlar tüketebilirsiniz, bu sayede daha uzun süre tok kalırsınız. Bu yeni araştırma, daha besleyici, düşük kalorili gıdaları tercih etmenin, daha az yemek yemeye çalışmaktan çok daha önemli olduğunu önermektedir.

- 6 adımda haftalık yemek planı - sağlıklı ve hızlı öğünler

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Faris M.Zuraikat, Liane S.Roe, Christine E. Sanchez, Barbara J.Rolls.
Comparing the portion size effect in women with and without extended training in portion control: A follow-up to the Portion-Control Strategies Trial.
Appetite 2018.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.