Noninin diğer isimleri:

 • Hint dutu
 • Domuz elması
 • Peynir meyvesi
 • Morinda citrifolia (bilimsel ismi)

Noni nedir?

Tropikal meyvelerden biri olan noni, Pasifik Okyanusu’nda volkanik mineraller açısından zengin ada topraklarında doğal şekilde yetişir. Peynire benzeyen mayhoş bir kokusu vardır. Yetiştiği yöre Hawaii ve diğer Polinezya adaları halkı tarafından koruyucu ve iyileştirici olarak bilinen ve geleneksel tedavi aracı olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle noni suyu sağlık etkileri açısından araştırılmaktadır.

Noninin sağlık etkileri nelerdir?

Noni laboratuvar çalışmalarında tümör küçültücü ( anti-kanser ) etki göstermiştir, fakat bu sonuçlar insan klinik çalışmalarında doğrulanamamıştır.

Noni meyvesinin suyu Polinezya kültürlerinde geleneksel bir kanser ilacı olarak kullanılır. Bilim insanları, kompleks şekerlerden zengin olan noni suyundan özel bir kısım izole ettiler (noni suyu ekstraktı). Bu noni suyu ekstraktı, tek başına ve kemoterapi ilaçlarıyla birlikte, akciğer kanseri hücreleri yerleştirilen laboratuvar farelerinin yaşam sürelerini hayatta kalmasını artırabilmiştir. Bilim insanları noni suyunun bu etkiyi nasıl sağladığını tam olarak keşfedemediler, ancak bağışıklık sisteminin bazı yönlerini geliştirdiklerini gözlemlemektedirler. Ayrıca, noni suyunun hayvan çalışmalarında normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşümü yavaşlattığı gözlenmiştir.

Noni hangi tıbbi amaçlar için denenmektedir?

Kanser tedavisi için noni

İnsan kanser hücre serileri ve hayvanlar üzerindeki laboratuvar çalışmaları, noni ekstraktlarının hem tek başına hem de kemoterapi ilaçlarıyla birlikte anti-kanser etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, klinik araştırmalarda insanlarda aynı etkinin olduğuna dair bir kanıt şimdiye kadar bulunmamıştır.

Diyabet tedavisi için noni

Noni'deki bazı bileşiklerin laboratuvarda anti-diyabetik (şeker hastalığını önleyici / tedavi edici) özelliklere sahip olmalarına rağmen, bu kullanımı destekleyen klinik bir kanıt bulunmamaktadır. Ek olarak, noni meyveleri kompleks şekerler bakımından zengindir ve bu nedenle kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilir.

-İlginizi çekebilir: Şeker hastaları meyve yiyebilir mi? Meyveler ve Diyabet hakkında faydalı bilgiler

Tansiyonu düşürmek için noni

Tansiyonu düşürücü bir etkisi bulunmamaktadır.

Bağışıklık sistemini aktifleştirmek için noni

Laboratuvar çalışmaları, noni suyunun bağışıklık sisteminin belirli yönlerini geliştirdiğini göstermekte, ancak bu sonuçlar daima insan vücudunda da aynı etkiyi göstereceğine dair kanıt yoktur. Bu etkilerin insanlarda meydana geldiğine hiçbir klinik araştırma kanıtı da yoktur.

Ağrı kesici olarak noni

Laboratuvar farelerindeki bir çalışma bu kullanımını desteklemektedir, ancak klinik araştırmalarda insanlarda aynı etkinin olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Kullanılmaması gereken durumlar

 • Böbrek yetmezliğiniz varsa: Noni, potasyum içeriği bakımından zengindir.
 • Şeker hastalığınız varsa: Noni meyve suyunun şeker içeriği yüksektir.
 • Potasyum tutucu idrar söktürücüler (diüretik), anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri veya anjiyotensin reseptör blokörleri türü tansiyon ilaçları kullanıyorsanız.
 • Kemoterapi veya radyoterapi alıyorsanız: Noni antioksidan etkilere sahiptir, ve antioksidanların tümör büyümesini tetikleyebileceğine dair çalışmalar mevcuttur. - Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız: Noni suyu, coumadinin etkinliğini azaltabilir.
 • Fenitoin gibi epilepsi ilaçları kullanıyorsunuz: Noni suyu, anti-epilepsi ilaçlarının etkinliğini azaltabilir.
 • Midenin ve bağırsağın hareketliliğini (motilite) artırmak için ilaçları alıyorsanız. Noni benzer bir faaliyete sahiptir ve diğer ilaçların emilimini etkileyebilir veya yan etkilerini artırabilir.

Noninin yan etkileri

Tıp literatürüne geçmiş olgular:

 • Noni suyu kullanımının, altta yatan böbrek yetmezliğini daha kötüye götürebildiği görülmüştür.
 • 3 hafta boyunca, günde 1.5 litre noni suyu tüketen 29 yaşında ve düzenli noni suyu tüketen 56 yaşında iki erkek bireyde karaciğer nakli gerektiren karaciğer yetmezliği gelişmiştir.
 • 62 yaşındaki bir kadında 3 aydan fazla 2 litre noni su tükettikten sonra akut hepatit (karaciğer iltihabı) gelişti. Bu kişi, noni suyu alımını durdurduktan sonra iyileşmiştir. 
 • 41 yaşındaki bir kadında, kan sulandırıcı coumadin eşzamanlı noni meyve suyunun takiben coumadin direnci gelişmiştir. Noni suyu almayı kestikten sonra bu durum düzelmiştir.