Julie McFadden isimli palyatif bakım hemşiresi toplum bilgilendirme amaçlı çektiği TikTok videoları ile milyonlarca kişiye ulaştı. Medscape Medical News ile yaptığı röportajda Julie, doğal ölüm sürecini normalleştirmeye, topluma bunu kabullendirip onların üzüntüsünü azaltmaya ve bu süreçle ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalıştığını iletti. 

Daha önce 14 yıl boyunca yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan Julie, TikTok'u yaşadığı deneyimleri topluma aktarma amaçlı kullanmaya karar verdi. Son 5 yıldır Los angeles’ta palyatif bakım / hospis (son dönem bakımevi) hemşiresi olarak çalışıyordu ve 6 ay önce kız yeğenlerinden esinlenerek TikTok videoları çekmeye başladı. Rastgele videolar paylaşmaya başladıktan 4 gün sonra videoların izlenme sayısı çok şaşırttı. O günden beri hemşire Julie 300’e yakın paylaşımı ile milyonlarca takipçiye ulaştı. Neşeli videolarının arasında, birkaç komik, korkunç, umut veren, olağan dışı olaylarla karşılaştığı, bir hemşirenin günlük hayatını anlattığı, yaşamanı kaybetmek üzere olan hastaların son anlarını anlattığı ve ölümden dönen hastaları anlattığı videolar var.

En çok dikkat çeken videoları ise sıkça yaşadığı 2 durumla ilgili. Birincisi “rally” olarak adlandırılan, Türkçesi “ölüm öncesi iyilik hali” olan durum. Julie, popüler videsunda "Çok hasta olan ve yaşamını kaybetmek üzere olan bazı hastalarımız aniden iyileşmiş gibi görünüp yemek yemeye, konuşmaya, hatta yürümeye başlarlar. Eski hallerine dönmüş gibi görünürler, hatta kan değerleri de normaldir. Ancak birkaç gün içinde veya o gece hayatlarını kaybediyorlar. Bunun neden olduğunu, nasıl olduğunu bilmiyoruz ve açıklayamıyoruz" diyor.

İkinci durum ise hastalar yaşamını kaybetmeden bir ay önce gerçekleşiyor. Julie’nin dediğine göre hastalar, ölmüş akrabalarını, arkadaşlarını, evcil hayvanlarını ve melekleri görebildiklerini ve sadece onların görebildiklerini söylüyorlar. Hastalar genelde gördüklerinden korkmuyorlar, dahası bu onları daha da rahatlatıyor. Onlara mesaj gönderildiğini, her şeyin iyi olacağı ve yardım için geleceklerini duyduklarını söylüyorlar.

Pandemi sürecinde hemşire olarak çalışmak ona yeni deneyimler kattı ve palyatif bakımda çalışmak onu yoğun bakımda çalışmaktan daha mutlu ediyor. Fakat bu kadar ölüm ile karşılaşmasına rağmen nasıl bu kadar pozitif kalabiliyor?

"Yoğun bakımdaki deneyimlerim ölüme karşı bakış açımı değiştirdi. Ölüm hepimizin başına gelebilecek bir şey ve ben onu gizemli buluyorum. Artık yaşamını kaybetmek üzere olan insanlara son günlerinin tadını çıkarmalarına yardım ediyorum ve bu bana mutluluk veriyor."

Julie, palyatif bakımda çalışırken hastaların durumunu hasta yakınlarına nasıl düzgün bir şekilde izah edeceğini öğrendiğini söylüyor. Yaptığı işin kutsal olduğunu ve insanlar arasında köprü olduğunu düşünüyor. "Vücudumuz doğmak ve ölmek için yapılmış. Bunu kabullendiğimizde ölüm daha rahat atlatılıyor."

*

- İlgili konuKanserde ölüm sürecini konuşmak - artık vakti gelmedi mi?