Ruh Sağlığımızın Beden Sağlığımızı Etkilediğini Hepimiz Biliyoruz. Peki Bunu Nasıl Yapıyor?

Pozitif psikolojili; mutlu, enerjik, sakin ve huzurlu olan kişilerin; mutsuz hisseden insanlara göre vücutlarındaki inflamasyon seviyelerinin daha düşük olduğu bulundu. Vücutta düşük inflamasyon seviyesi; erken ölümlere sebep olabilen damar tıkanıklığı, romatizma ile ilgili rahatsızlıklar, osteoporoz ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azaltan ve sağlıklı yaşama biraz daha yaklaştıran bir faktördür.

İnflamasyon, enflamasyon, yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene veya içsel / dışsal doku hasarına verdiği bir dizi yanıttır.

Çok farklı çeşitlerde yaşanan mutluluklar vardır. Değişik pozitif duygudurumları deneyimlemek kişinin psikolojik rahatsızlıklara karşı savunmasızlığını azaltabilir.

Araştırmacılar bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve veri toplamak için; 40-65 yaşlarındaki 175 yetişkini 30 günlük bir çalışmada hergün değerlendirilmiştir. Her akşam bu çalışmaya katılan kişilere her bir gün için en yoğun deneyimledikleri; mutluluk, coşku, neşe, canlı, aktif veya güçlü gibi 16 farklı duygu ve hisleri derecelendirerek ölçekler uygulandı. Aynı şekilde 16 negatif duygu da rapor edildi. Bunlardan bazıları; korku, hayal kırıklığı, mutsuzluk, stres, sinirlilik veya utançtı. 6 ay sonra yapılan kan testlerinde inflamasyon seviyelerini etkileyen etmenler değerlendirildi.

Testlerin sonuçlarına göre negatif duyguların daha çok ifade edildiği kişilerde inflamasyon seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmadı, neredeyse aynı şekilde kaldı.

Diğer bir yandan ise pozitif duygularını daha çok ifade eden kişilerin kan sonuçlarına göre ise inflamasyon seviyelerinin düştüğü görüldü.

Sonuç olarak; pozitif duyguların inflamasyonu azalttığı gözlemlenmiş ve bu durum yapılan kan testleri ile de doğrulanmıştır. Olumsuz duyguların yerini alan pozitif duygular ve mutlu hissetmek kişilerin doğal duygu işleyişinin ve bedenin sağlığı açısından önem taşıyor. İyi hissetmek ve mutlu olmak için; kendinize iyi gelen aktiviteler / hobiler yapmanızı, sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmenizi, kendinize zaman ayırmanızı öneriyoruz.