Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Prostat kanseri - Kemoterapi ve Akıllı İlaçlar - Prostat kanseri için yeni tedavilerden Enzalutamid artık ülkemizde eczanelerdeki yerini aldı
Prostat kanseri için yeni tedavilerden Enzalutamid artık ülkemizde eczanelerdeki yerini aldı

Prostat kanseri için yeni tedavilerden Enzalutamid artık ülkemizde eczanelerdeki yerini aldı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
07.11.2017

Dünya genelinde en sık görülen erkek kanseri prostat kanseridir. Yaşam süresindeki uzama ile birlikte prostat kanserinde günümüzde artış izlenmesine rağmen, prostat kanserine bağlı yaşam kaybı oranları çok düşüktür. Bunda en büyük prostat kanseri tedavisindeki gelişmelere aittir.

Prostat kanseri, erkek üreme bezlerinden biri olan prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan durumdur. Hücreler kontrol dışı büyüyüp prostat kanserini oluşturduğunda öncelikle prostat içinde yayılır ve sonra prostatı çevreleyen kapsülü aşarak prostat dışı çevre dokulara yayılabilir. Prostat kanser hücreleri büyümek için androjenler olarak adlandırılan hormonal uyarılara ihtiyaç duyar. Erkek ana androjen hormonu testesterondur. Androjen baskilayici tedavi (ABT) ile vücutta testesteronun ya üretimi durdurulur ya da testesteronun etkisi engellenmiş olur.

Metastatik prostat kanserli hastalarda uzun süreli kullanılan ABT'e karşı direnç gelişebilmektedir. Normalde androjenler kendi reseptörlerine bağlandığında, reseptör hücre kontrol merkezine büyüme ve bölünme sinyali gönderir. Yeni nesil bir androjen baskılayıcı tedavi yöntemi olan Enzalutamide (Xtandi Kapsül) bu sinyali bloke ederek etki eder. Yapılan çalışmalarda sağkalım katkısı sağladığı gösterilen bu ilaç, 2012 yılında hormona direnç gösteren prostat kanserinde daha önceden dosetaksel kemoterapisi almış hastalarda FDA (Amerikan İlaç Dairesi) onayını aldı.

Yan etki olarak kolay tolere edilebilen ilacın en önemli avantajı diğer tedavi yöntemlerde kullanılması gereken kortizon ihtiyacının olmaması ve günde bir kez ağızdan hap şeklinde kullanılıyor olmasıdır. Xtandi artık ülkemizde de hormona dirençli metastatik prostat kanserinde dosetaxel kemoterapisi kullanmış olan hastalarda kullanımı uygun bulundu.

Hastalarımızın yeni bir tedavi seçeneğine daha ulaşabilmesi güzel bir gelişmedir. Artık kanser tedavisinde hastaya özel bireyselleştirilmiş tedavi seçeneklerinin kullanıldığı bir süreçteyiz. Hangi tedavi seçeneğinin size uygun olduğunu doktorunuz söyleyecektir. Sağlıkla kalın…

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Agresif prostat kanseri için yeni bir tümör markırı (biyobelirteç) keşfedildi
Agresif prostat kanseri için yeni bir tümör markırı (biyobelirteç) keşfedildi
Prostat kanseri için hormon tedavisi – 2
Prostat kanseri için hormon tedavisi – 2
Yağda kızarmış yiyecekler prostat kanseri riskini arttırıyor
Yağda kızarmış yiyecekler prostat kanseri riskini arttırıyor
İdrarda kan gelmesinin 10 nedeni
İdrarda kan gelmesinin 10 nedeni