140 binden fazla erkek üzerinde yapılan ve Nature Genetics’te yayımlanan bir çalışmada, prostat kanseri riskini artıran 63 yeni genetik varyasyon (değişiklik) bulunduğu duyuruldu.

Araştırmacılar, katılımcıların yaşam boyu prostat kanseri riskini hesaplamak için, bu yeni saptanan tek nokta genetik değişimlerle birlikte, daha önce prostat kanseri ile ilişkilendirilen 100 genetik değişimi de hesaba katarak yeni bir DNA testi geliştirdi.

Çalışmanın sonunda görüldü ki, erkeklerin %1’i, prostat kanseri risklerini 6 kat artıran riskli genetik değişimleri kalıtsal olarak taşıyorlardı.

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nün bilim adamları tarafından yönetilen uluslararası bir araştırmacı ekibi, yeni genetik varyantları ortaya çıkarmak için bu DNA testini geliştirdi.

Bağışıklık Sistemi Etkileşimlerinde Genetik Hatalar

Yeni çalışmada, prostat kanseri olan yaklaşık 80.000 erkeğin ve hastalıksız 61.000 erkeğin DNA kodundaki yarım milyondan fazla tek harf (nükleotid) değişimi karşılaştırmak için Oncoarray adında yeni bir DNA analizi kullanmıştır.

Araştırmacılar kalıtsal olarak prostat kanseri riskini arttırdıkları anlaşılan, DNA'da 63 yeni varyant tespit ettiler. Aslında her biri ayrı ayrı risk üzerinde küçük bir etkiye sahipti, ancak birden fazla varyanta sahip olmanın etkisinin dramatik olduğu görüldü.

En yüksek risk altındaki erkeklerin %1'i genel topluma göre 5.7 kat daha fazla prostat kanseri riski taşımaktaydı - öyle ki toplumda her 11 erkekten 1'inin prostat kanserine yakalanacağı hesaplanmakta iken; bu yüksek riske sahip kişilerde, her 2 kişiden birinin prostat kanseri tanısı alacağı hesaplandı.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar, yeni genetik varyantların çoğunun, bağışıklık sistemi hücreleri ile vücuttaki diğer hücreler arasındaki iletişimde yer alan genler bölgesinde bulunduğunu keşfettiler. Bu, immün yollardaki genetik hataların prostat kanseri riskini etkileyebileceğini düşündürmektedir, bu da prostat kanserlerinin immünoterapilerle gelecekte tedavi edilmesi için önemli sonuçlar doğurabilir.

İlgili Konu:

Araştırmacılar, yeni çalışmayı takiben, şimdi bir erkeğin kalıtsal prostat kanseri riskini %30 oranında aydınlatabileceklerini düşünüyorlar. En yüksek kalıtsal riske sahip olan erkeklerde prostat kanserlerini uygun bir takip yöntemiyle azaltmak için, alınan tükürük örneklerinde DNA testi planlanmaktadır.

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nde Onkogenetik Profesörü Ros Eeles şöyle diyor: "Onbinlerce erkeğin DNA kodunu daha önce hiç olmadığı kadar derinden inceleyerek, genetik faktörler hakkında hayati yeni bilgiler ortaya çıkardık. Eğer DNA'yı test ederek, bir erkeğin prostat kanseri geliştirmesinin ne kadar muhtemel olduğunu söyleyebilirsek, bir sonraki adım, hastalığın önlenmesine yardımcı olmak için bu bilgiyi kullanıp kullanamayacağımızı görmektir. Şimdi, aile hekimlerinin uygulayacağı basit bir tükürük testi kullanan bu genetik testi, prostat kanserini erken teşhis etmek veya hatta risklerini azaltacak müdahalelerden faydalanabilecek yüksek riskli erkekleri belirlemek için küçük bir klinik araştırma başlatmayı umuyoruz."