Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Prostat kanseri - Prostat kanseri tedavisinde taşlar yerinden oynadı
Prostat kanseri tedavisinde taşlar yerinden oynadı

Prostat kanseri tedavisinde taşlar yerinden oynadı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.12.2016

ASCO 2015 Toplantısı'nda sonuçları açıklanan ve dikkatimizi en çok çeken çalışmalardan biri RTOG 0521 isimli çalışma oldu. Bu çalışma, bölgesel olarak ilerlemiş veya yüksek riskli bölgesel prostat kanserli hastalara, erken dönemde kemoterapi uygulamanın sağ kalımı belirgin olarak arttırdığını göstermiştir.

Bölgesel olarak ilerlemiş veya yüksek riskli bölgesel prostat kanseri, hastalık gidişatının yüz güldürücü olmadığı (kötü prognozlu) prostat kanseri gruplarıdır. Bu evredeki prostat kanserlerinin standart tedavisi radyoterapi ve uzun dönem (2-3 yıl) hormonal tedaviden oluşmaktadır. RTOG çalışması planlanırken, metastatik ve hormona dirençli yani ileri evre prostat kanserli hastalarda kullanılan bir kemoterapi ilacı olan dosetakselin, daha erken evrede kullanılmasının bir faydası olup olmayacağını tespit etmek amaçlanmış.

Yüksek riskli prostat kanseri, T evresinin 2c veya daha büyük veya Gleason skorunun 8 –10 veya PSA >20 olduğu hastalardır. Prostat kanseri risk grupları hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

612 hastanın alınarak 6 yıl takip edildiği bu çalışmada hastalar 2 gruba ayrılmış; bir gruba standart tedavi olan radyoterapi ve hormonal tedavi, diğer gruba radyoterapi ve hormonal tedaviye ek olarak radyoterapi bittikten 4 hafta sonra başlanan 6 kür dosetaksel ile kemoterapi uygulanmış.

Sonuç olarak, standart tedaviye dosetaksel eklenmesi ile 4 yıllık sağkalım oranı %86'dan %93'e yükselmiş ve tüm sebeplere bağlı yaşam kaybı riskinde %51 azalma sağlanmış. Böylelikle ilk defa olarak, bölgesel, yüksek riskli ve hormona duyarlı prostat kanseri için, tolerasyonu kolay olan bir kemoterapi ile sağkalımda anlamlı bir artış gözlenmiş oldu. Özetle, bu çalışma ile prostat kanserinin tedavi standartları değişmiştir ve kemoterapi, bölgesel ilerlemiş veya yüksek riskli bölgesel prostat kanserli hastalarda hastalarda tedavi planı yapılırken erken dönemde düşünülmelidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
2017’de akciğer kanseri tedavisini değiştiren 4 önemli gelişme
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları
Stresin sağlık üzerindeki etkileri – Stresle başa çıkma yolları
Akdeniz diyetinden bir haber daha: agresif prostat kanserine karşı koruyabilir
Akdeniz diyetinden bir haber daha: agresif prostat kanserine karşı koruyabilir