Mergi la conținut
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · Medic oncolog

Cum identificăm pacienții care nu vor primi chimioterapie după operația pentru cancer mamar?

Cum identificăm pacienții care nu vor primi chimioterapie după operația pentru cancer mamar?
În acest articol
Tratament personalizat în cancerul mamar precoce | actualizare 2026

Oncotype DX, MammaPrint, Prosigna, EndoPredict și CanAssist Breast nu răspund aceleiași întrebări cu aceeași forță. Acest ghid explică la ce pacient schimbă cu adevărat decizia, ce rezultate arată beneficiul chimioterapiei și care indică numai riscul de recidivă.

Răspuns scurt: Decizia chimioterapiei postoperatorii nu depinde numai de dimensiunea tumorii, ganglioni sau un scor genomic. Menopauza, vârsta, numărul ganglionilor, gradul tumoral, proliferarea, bolile asociate și preferințele pacientului se evaluează împreună cu un test de profilare tumorală corect ales. Distincția principală este: Un test poate estima riscul de recidivă, dar aceasta nu dovedește automat că chimioterapia va reduce acel risc.

Mai întâi pacientul potrivit: pentru cine au fost dezvoltate aceste teste?

Principalul domeniu de utilizare a celor cinci teste este cancerul mamar operat, invaziv precoce, cu receptori hormonali pozitivi și HER2-negativ. Întrebarea clinică fundamentală: la un pacient care va primi sigur terapie endocrină, beneficiul suplimentar al chimioterapiei este suficient de mare pentru a justifica toxicitatea și costul asupra calității vieții?

Domeniul cel mai relevant

Zona clinică gri

La pacientul N0 sau N1 selectat, testul schimbă decizia dacă anatomopatologia nu indică clar nici necesitatea, nici inutilitatea chimioterapiei.

Contribuție limitată

Când decizia este deja clară

Dacă pacientul nu va dori sau nu va putea primi chimioterapie indiferent de rezultat, testul satisface de obicei numai curiozitatea; nu schimbă tratamentul.

În afara utilizării de rutină

Alte biologii

Aceste teste nu reprezintă soluția de rutină pentru boala HER2-pozitivă, triplu-negativă, metastatică, DCIS pur sau decizia după tratament neoadjuvant.

Testul genetic și testul genomic tumoral nu sunt același lucru. Testele ereditare precum BRCA1/2 investighează din sânge sau salivă variantele prezente de la naștere. Testele de aici măsoară în principal biologia tumorii din materialul operator. Evaluarea riscului ereditar necesită un proces separat. Pentru detalii consultați articolul despre cine trebuie să efectueze testarea pentru cancer mamar ereditar în acest sens.

Conceptul critic: riscul de recidivă și beneficiul chimioterapiei nu sunt același lucru

Informație prognostică

„Poate reveni boala?”

Estimează dacă probabilitatea recidivei la distanță sub terapie endocrină este mică sau mare. Principala forță a Prosigna, EndoPredict și CanAssist este aici.

Informație predictivă

„Chimioterapia reduce acest risc?”

Necesită date care compară sigur pacienții tratați și netratați. Punctul forte Oncotype DX este testarea prospectivă a strategiei terapeutice după rezultat prin TAILORx și RxPONDER.

De exemplu, un pacient poate avea risc de recidivă la distanță de 12 la sută, dar contribuția absolută a chimioterapiei poate fi de 1 la sută. Alt pacient cu risc inițial similar poate avea un beneficiu mai mare. De aceea „risc înalt” și „beneficiu mare al chimioterapiei” nu sunt sinonime.

Întrebarea beneficiului absolut: În loc de „funcționează chimioterapia?”, este mai corect să întrebăm „care este aproximativ beneficiul absolut în puncte în 5–10 ani pentru acest pacient și ce toxicitate acceptăm pentru el?”. Asocierea modelelor clinice cu scorul genomic face decizia mai realistă.

Cât reflectă aspectul clinic biologia? Discordanța Ki-67, grad și scor genomic

Aceasta este poate secțiunea cea mai practică a ghidului. În multe centre, inclusiv din Turcia, decizia chimioterapiei se bazează, în loc de test genomic, pe proporția Ki-67, gradul tumoral și clasificarea „Luminal A / Luminal B” imunohistochimică . Este o cale ieftină și rapidă; însă fiecare dintre aceste trei criterii contrazice biologia reală a tumorii mult mai frecvent decât se crede.

Cât de frecvent contrazice Ki-67 scorul genomic?

Relația dintre Ki-67 și Scorul de Recurență Oncotype DX este, contrar opiniei răspândite, slabă. În cea mai mare serie de până acum (2.967 de pacienți, Cancers, 2026), coeficientul de corelație a fost numai 0,30; concordanța categoriei Ki-67 cu grupa de risc genomic a fost 56,2 la sută . Așadar, la aproximativ patru din zece pacienți, cele două metode dau răspunsuri diferite, iar diferența poate fi în ambele direcții.

Când Ki-67 spune „ridicat”, ce spune testul genomic?
Cohorta Kaiser Permanente, 307 pacienți fără ganglioni pozitivi, de la 50 de ani; pragurile Grupului Internațional de Lucru Ki-67
Proporția RS ≥26 la Ki-67 ≥%30
%41,5
Ki-67 ≥%30 cu RS <26 (discordanță)
%58,5
Proporția RS <26 la Ki-67 ≤%5
%90,9
Proporția pacienților cu Ki-67 în zona gri
~%60-80

Primul rând al graficului este cel mai remarcabil: la peste jumătate dintre pacienții cu Ki-67 ridicat, scorul genomic este de fapt scăzut. Dacă chimioterapia s-ar fi administrat numai după Ki-67, o parte importantă ar fi primit-o inutil. Direcția inversă este mai sigură: dacă Ki-67 este cu adevărat mic (≤%5), probabilitatea unui scor genomic scăzut depășește 90 la sută. Practic însă, numai o mică minoritate ajunge la aceste extreme clare; majoritatea se află în zona gri unde Ki-67 nu spune nimic.

Într-o analiză la pacienți cu ganglioni pozitivi (298 de pacienți), tabloul bidirecțional era: dintre tumorile cu risc genomic înalt (RS 26–100), 29 la sută aveau Ki-67 sub %20; dintre cele cu risc genomic scăzut (RS 0–25), 25 la sută aveau Ki-67 peste %20. Discordanța scade evident numai la scoruri foarte mari (RS 31 și peste).

Situația este similară pentru celelalte teste: concordanța Ki-67 cu MammaPrint este 67,1 la sută (kappa 0,35), iar concordanța Ki-67 cu EndoPredict este 59,4 la sută și nu a fost nici măcar semnificativă statistic (kappa 0,168). Comparativ cu Prosigna, deciziile bazate pe Ki-67 coincideau cu cele bazate pe ROR numai în 47 la sută din cazuri; ultimul studiu avea doar 55 de pacienți și nu trebuie considerat singur o dovadă puternică.

De ce atâtea nepotriviri? Problema măsurării Ki-67

Aceeași tumoră dă Ki-67 diferit în laboratoare diferite. În studiul Grupului Internațional de Lucru Ki-67 realizat în opt laboratoare, valorile medii Ki-67 acordate exact acelorași 100 de cazuri variau între 7,1 la sută și 23,9 la sută (cu colorare centralizată); când colorarea era și ea locală, intervalul creștea la 6,1 la sută până la 30,1 la sută. Deci același grup tumoral poate ieși în medie „scăzut” într-un laborator și „ridicat” în altul. Concordanța între laboratoare (ICC) era 0,71 cu colorare centrală, 0,59 cu colorare locală, în timp ce consistența internă a aceluiași laborator era 0,94. Problema este standardizarea metodei, nu atenția anatomopatologului.

Chiar după standardizare intensă, dintre 26 de cazuri cu Ki-67 în banda critică de 10–20 la sută, numai în 1 caz toate laboratoarele au ajuns în același interval. De aceea, Grupul Internațional de Lucru Ki-67 a recomandat în 2021 utilizarea Ki-67 numai la extremele %5 sau sub (scăzut sigur) și %30 sau peste (ridicat sigur) , iar intervalul intermediar să fie considerat „zonă gri”. În seriile reale, 60-80 la sută dintre pacienți se află tocmai în această zonă.

Inteligența artificială corectează măsurarea, dar nu rezolvă problema. Într-un studiu din 2024 cu 90 de anatomopatologi, numărarea asistată de inteligență artificială a redus eroarea medie de la 5,9 la sută la 2,1 la sută și a crescut concordanța între laboratoare de la 0,70 la 0,92. Este un progres real. Atenție însă: rezolvă problema măsurării , nu problema pragului . O valoare reproductibilă de 22 la sută rămâne biologic incertă. Corelația dintre măsurarea digitală și scorul genomic (0,46) nu diferă semnificativ de cea a măsurării manuale (0,39).

Cât de sigură este clasificarea „Luminal A / Luminal B”?

Distincția imunohistochimică Luminal A / Luminal B (bazată pe ER, PR, HER2 și Ki-67), comparată cu clasificarea moleculară reală PAM50, nu concordă în aproximativ o treime dintre cazuri (discordanță 38,4 la sută în seria cu 607 pacienți). Aspectul deosebit de important: tumorile numite „Luminal B” imunohistochimic sunt Luminal B și prin PAM50 numai în 53 la sută— aproape ca aruncarea monedei. La tumorile cu Ki-67 între 10-30 la sută, clasificarea devine complet incertă.

Practic pentru pacient: „Luminal B” din raportul anatomopatologic nu este diagnostic molecular, ci o estimare aproximativă; eroarea cea mai frecventă este considerarea unei tumori realmente Luminal A drept Luminal B, orientând spre chimioterapie inutilă.

Gradul tumoral reflectă biologia?

Câte tumori de grad 3 au risc genomic scăzut?
National Cancer Database (NCDB), 30.864 femei, ER+/HER2−, grad 3
Grad 3, ganglioni negativi: risc genomic scăzut
%27,1
Grad 3, 1–3 ganglioni pozitivi: risc genomic scăzut
%30,0
Contribuția chimioterapiei la supraviețuire în gradul 3 cu scor scăzut
+%2,5
Contribuția chimioterapiei în gradul 3 cu scor înalt
+%12,2
Ultimele două rânduri: diferența absolută în supraviețuirea globală la 5 ani (grupul ganglionar negativ). Diferența grupului cu scor scăzut nu a atins semnificația statistică (p=0,07).

Așadar, aproximativ între un sfert și o treime dintre tumorile de grad 3 au risc genomic scăzut — iar la acești pacienți nu s-a demonstrat contribuție măsurabilă a chimioterapiei la supraviețuire. În datele SEER, la tumorile mici fără ganglioni pozitivi, grad 3 și scor genomic scăzut, supraviețuirea specifică cancerului mamar la 5 ani este peste 99 la sută. Inversul este mult mai rar: la tumorile de grad 1, scorul genomic înalt apare în aproximativ 3-9 la sută, iar în unele serii deloc.

Rezumatul secțiunii: Ki-67, gradul și subtipul imunohistochimic sunt indicatori indirecțiai biologiei tumorale; testele genomice o măsoară direct. Când toate trei indică aceeași direcție (de exemplu grad 1, Ki-67 %4, ER puternic pozitiv), testarea genomică este adesea inutilă. Diferența apare când indicatorii se contrazic sau rămân în zona gri, unde se află majoritatea pacienților reali. Cea mai importantă diferență de dovezi este că valoarea testelor genomice în decizia chimioterapiei a fost verificată prin studii randomizate (TAILORx, RxPONDER, MINDACT, OPTIMA); Ki-67 nu are un asemenea studiu.

Harta dovezilor celor cinci teste în 2026

Harta următoare compară datele prospective randomizate, predicția beneficiului chimioterapiei, evaluarea recidivei tardive și sprijinul ghidurilor actuale, nu afirmațiile comerciale.

* Ghidurile și plătitorii nu acceptă aceleași teste în același mod. De exemplu, ASCO și NICE diferă privind MammaPrint și folosirea la ganglioni pozitivi. Pentru Prosigna, datele OPTIMA sunt prezentare de congres în august 2026; se așteaptă publicația integrală recenzată și integrarea în ghiduri.

1

Oncotype DX: testul care verifică cel mai direct decizia chimioterapiei

21 de gene | Recurrence Score 0–100 | Laborator central

Oncotype DX măsoară activitatea a 21 de gene tumorale și oferă un Scor de Recurență între 0 și 100. Ajută atât la riscul recidivei la distanță, cât și la beneficiul chimioterapiei în anumite grupuri. Avantajul major este fundamentarea pe două studii randomizate mari care au schimbat practica: TAILORx la ganglioni negativi și RxPONDER la 1–3 ganglioni pozitivi.

0–10
11–25
26–100

Mesajul TAILORx la 12 ani

La pacienții HR-pozitivi/HER2-negativi fără ganglioni pozitivi, adăugarea chimioterapiei în întregul grup RS 11–25 nu a oferit un avantaj general semnificativ la urmărirea lungă. La 12 ani, absența recidivei la distanță era 92,6 la sută și 92,8 la sută, iar supraviețuirea globală 89,8 la sută în ambele brațe. La unii pacienți de cel mult 50 de ani a persistat un mic semnal de beneficiu, mai ales la RS 21–25 sau RS 16–20 asociat riscului clinic înalt.

TAILORx: RS 11–25, rezultate la 12 ani
Populație randomizată cu ganglioni negativi; comparație terapie endocrină cu chimio + endocrină
Fără recidivă la distanță, numai ET
%92,6
Fără recidivă la distanță, chimio + ET
%92,8
Supraviețuire globală, numai ET
%89,8
Supraviețuire globală, chimio + ET
%89,8
Terapie endocrinăChimioterapie + terapie endocrină

În grupul RS 0–10, absența recidivei la distanță la 12 ani cu numai terapie endocrină era 93,2 la sută. În RS 26–100, chimioterapia este standard; nu trebuie uitat însă că acest braț cu scor înalt nu a fost randomizat în TAILORx. Beneficiul la scor înalt se bazează pe interpretarea comună a comparației mai vechi NSABP B20 și cohortelor moderne.

RxPONDER: menopauza este decisivă la ganglioni pozitivi

RxPONDER a evaluat 5.018 pacienți cu 1–3 ganglioni pozitivi și RS 0–25. La postmenopauză, adăugarea chimioterapiei nu a crescut supraviețuirea fără boală invazivă la 5 ani. La premenopauză, rezultatul la 5 ani a crescut de la 89,0 la sută la 93,9 la sută.

RxPONDER: RS 0–25 și 1–3 ganglioni pozitivi
Supraviețuire fără boală invazivă la 5 ani; după menopauză
Postmenopauză, numai ET
%91,9
Postmenopauză, chimio + ET
%91,3
Premenopauză, numai ET
%89,0
Premenopauză, chimio + ET
%93,9
Diferența de 4,9 puncte procentuale la tineri nu poate fi citită doar ca „efect citotoxic al chimioterapiei”. Chimioterapia suprimă funcția ovariană; folosirea suprimării ovariene optime în studiu era limitată. OFSET compară direct chimio + terapie endocrină cu suprimare ovariană + inhibitor de aromatază pentru clarificare. Până la rezultate, scorul mic nu exclude automat chimioterapia la pacientul N1 premenopauzal.

Datele actuale care arată că tumora mică nu are întotdeauna risc biologic scăzut sunt abordate în secțiunea despre tumori mici și analiza noastră despre tumorile mici și Oncotype DX în detaliu.

2

MammaPrint: poate exista risc genomic scăzut când riscul clinic este înalt?

70 de gene | Scăzut / înalt, plus ultraredus și High 1–2 | Analiză centrală

MammaPrint clasifică tumora ca risc genomic scăzut sau înalt prin semnătura a 70 de gene. Studiul principal este MINDACT, care a verificat capacitatea testului de a ghida chimioterapia când riscul clinic și genomic se contrazic.

MINDACT este cea mai amplă dovadă a discordanței descrise la început: dintre cei 6.693 de pacienți, 23,2 la sută aveau risc clinic înalt, dar genomic scăzut, iar 8,8 la sută aveau risc clinic scăzut, dar genomic înalt. Așadar, la aproximativ o treime, evaluarea clinică și biologia tumorală nu spuneau același lucru.

În grupul clinic înalt/genomic scăzut, supraviețuirea fără metastaze la distanță la opt ani era 92,0 la sută cu chimioterapie și 89,4 la sută fără, diferența absolută fiind 2,6 puncte. Aceasta nu înseamnă că nimeni cu MammaPrint scăzut nu beneficiază. Mai corect este că pacienți selectați pot omite chimioterapia acceptând renunțarea la un mic beneficiu posibil.

MINDACT: HR+/HER2−, risc clinic înalt – genomic scăzut
Supraviețuire fără metastaze la distanță la 8 ani; analiză exploratorie după vârstă
Cel mult 50 de ani, chimio
%93,6
Cel mult 50 de ani, fără chimio
%88,6
Peste 50 de ani, chimio
%90,2
Peste 50 de ani, fără chimio
%90,0

Interacțiunea vârstei era exploratorie, nu criteriu principal predefinit. Diferența de aproximativ 5 puncte la tineri poate reflecta și suprimarea ovariană produsă de chimioterapie, ca în TAILORx și RxPONDER.

Risc ultraredus

În MINDACT, la riscul genomic ultraredus, supraviețuirea specifică cancerului mamar la 8 ani era 99,6 la sută, iar intervalul fără metastaze la distanță 97,0 la sută. Grupul este important pentru cercetarea reducerii tratamentului; testul nu este singur un ordin de „oprire a terapiei endocrine”.

Registrul FLEX

În analiza reală din 2025, beneficiul estimat al chimioterapiei la 5 ani era sub 1 la sută în grupul ultraredus, 1,7 în Low, 5,6 în High 1 și 10,9 puncte în High 2. Studiul nu este randomizat; generează o ipoteză puternică, dar nu are același nivel de dovezi ca MINDACT.

3

Prosigna: limite schimbate prin OPTIMA 2026

PAM50 / 50 de gene | ROR 0–100 | Subtip molecular + proliferare + dimensiune tumorală

Prosigna produce un scor ROR (Risk of Recurrence) din semnătura PAM50 și descrie apropierea tumorii de subtipurile Luminal A, Luminal B, HER2-enriched sau bazal. Forța sa istorică este predicția recidivei la distanță la 10 ani și tardive, mai ales la postmenopauză.

OPTIMA de fază III raportat în 2026 este un moment de cotitură. Au fost randomizați 4.429 de pacienți de minimum 40 de ani, ER-pozitivi/HER2-negativi, clinic candidați la chimioterapie, între chimio + endocrină standard și strategia ghidată de Prosigna. În brațul testat, ROR cel mult 60 primea numai endocrină, însemnând omiterea chimioterapiei la 68 la sută din acel braț.

OPTIMA 2026: strategia ghidată de test a redus chimioterapia
Urmărire mediană aproximativ 4 ani; estimări la 5 ani. Rezultatele sunt prezentare de congres.
Braț standard, fără cancer invaziv
%91,8
Braț ghidat de test
%90,3
ROR ≤60, braț standard
%94,8
ROR ≤60, fără chimioterapie
%93,6
Chimioterapia omisă în brațul testat
%68

Strategia ghidată de test nu a fost inferioară standardului în limita statistică predefinită (HR ajustat 1,03; %90 GA 0,85–1,25; pragul de noninferioritate de 3 la sută a fost îndeplinit). Rezultatele erau consistente la premenopauză și subgrupul cu 1–3 ganglioni pozitivi; aproximativ trei sferturi din populația conformă protocolului avea deja 1–3 ganglioni pozitivi. Obligativitatea suprimării ovariene la premenopauză fără chimioterapie în brațul testat este un detaliu important care diferențiază OPTIMA.

De ce nu schimbăm imediat întregul algoritm? În august 2026 nu exista publicația integrală recenzată OPTIMA; urmărirea mediană era aproximativ patru ani, iar recidivele tardive contează în boala ER-pozitivă. În plus, pragul OPTIMA ROR ≤60 diferă de categoriile clasice scăzut/moderat/înalt din autorizația Prosigna. Rezultatul este foarte important și poate schimba practica, dar necesită interpretare multidisciplinară individuală și actualizarea ghidurilor locale.

Alt punct forte Prosigna este recidiva tardivă. În ABCSG-8, riscul recidivei la distanță între anii 5–15 era aproximativ 2,4 la sută în ROR scăzut și 17,5 la sută în ROR înalt. Poate contribui la discuția prelungirii endocrinei, dar nu este corect să spunem că prezice direct beneficiul prelungirii — pentru distincție vedeți secțiunea Breast Cancer Index în acest sens.

4

EndoPredict: EPclin combină biologia moleculară și povara clinică

12 gene | Scor molecular EP + dimensiune tumorală + ganglioni = EPclin | Aplicabil local

Scorul clinic EPclin EndoPredict combină expresia genică, dimensiunea tumorii și ganglionii. Astfel, biologia și povara anatomică intră într-un singur model. EPclin cel mult 3,3 este de obicei risc scăzut, peste această valoare înalt.

Forța testului este separarea recidivelor la distanță până la 10–15 ani, mai ales la ER-pozitivi/HER2-negativi sub endocrină. Slăbiciunea este lipsa unui studiu randomizat de strategie comparabil TAILORx, RxPONDER sau MINDACT care să verifice beneficiul chimioterapiei.

EndoPredict: DFS la 5 ani din cohorta reală cu urmărire de 8,2 ani
Studiu unicentric nerandomizat cu 368 de pacienți; nu este comparație cauzală din cauza selecției
EPclin risc scăzut
%95,3
Risc înalt + chimioterapie
%89,1
Risc înalt, fără chimioterapie
%68,9

Diferența susține un posibil beneficiu al chimioterapiei, dar fără randomizare nu se poate deduce din grafic „beneficiu de 20 de puncte”. Altă analiză combinând cohorte a sugerat beneficiu mai mare la EPclin înalt; tot nu este dovadă randomizată directă.

Poziție practică: EndoPredict este rezonabil pentru riscul recidivei pe termen lung, mai ales la postmenopauză N0 sau 1–3 ganglioni pozitivi. Datele premenopauzale cresc, dar nu s-a demonstrat încă excluderea sigură a chimioterapiei prin EPclin scăzut la pacientul tânăr N1.
5

CanAssist Breast: un test proteic accesibil din Asia de Sud

5 proteine imunohistochimice + 3 caracteristici clinice | Învățare automată | Risc la 5 ani

Spre deosebire de celelalte patru, CanAssist Breast nu este test de expresie genică. Combină proteinele CD44, ABCC4, ABCC11, N-caderină și pan-caderină cu dimensiunea, gradul și ganglionii într-un model de învățare automată. Dezvoltarea în India și obiectivul aplicării în sisteme cu resurse reduse sunt aspecte importante.

Scorul este 0–100; cel mult 15,5 este risc scăzut, peste este înalt. În seria reală cu 5.926 de pacienți publicată în 2025, 72 la sută aveau risc scăzut și 28 la sută înalt.

CanAssist Breast: distribuția utilizării reale 2016–2024
5.926 de teste; graficul clasifică riscul populației testate, nu rezultatele
Risc scăzut
%72
Risc înalt
%28

Utilizarea largă nu înseamnă dovezi ample de rezultate. În analiza 2025, dintre 583 de pacienți ajunși la cinci ani, numai 305 aveau urmărire; analiza matură era planificată în 2029. Nu există studiu randomizat al deciziei chimioterapiei, iar testul nu este echivalent Oncotype DX, MammaPrint, Prosigna sau EndoPredict în principalele ghiduri internaționale.

Cadrul corect: CanAssist Breast este un test prognostic promițător, dezvoltat în populații indiene, care urmărește accesibilitate mai mare. Astăzi este prematur științific să echivalăm „rezultat scăzut = fără beneficiu al chimioterapiei” sau să îl plasăm alături de testele cu dovezi randomizate.

Oncotype, MammaPrint, Prosigna, EndoPredict și CanAssist într-un tabel

Caracteristică Oncotype DX MammaPrint Prosigna EndoPredict CanAssist Breast
Tehnologie 21 de gene, RT-PCR 70 de gene, microarray 50 de gene, nCounter/PAM50 12 gene, RT-PCR; EPclin adaugă date clinice 5 proteine, IHK + învățare automată
Raport RS 0–100; în context de vârstă/ganglioni UltraLow, Low, High 1, High 2 ROR 0–100 și subtip intrinsec EPclin scăzut / înalt ≤15,5 scăzut; >15,5 înalt
Întrebarea principală Riscul recidivei și contribuția chimioterapiei Se poate omite chimioterapia la risc clinic înalt? Recidivă la 10 ani și tardivă; strategie terapeutică prin OPTIMA Recidivă la distanță la 10–15 ani Risc de recidivă la distanță la 5 ani
Studiu decisiv TAILORx, RxPONDER MINDACT OPTIMA 2026; ABCSG-8 ABCSG-6/8, TransATAC și cohorte reale Validări retrospective și registru cu 5.926 de teste
Beneficiu clinic randomizat Da, puternic Da, puternic Da; date de congres 2026, urmărire scurtă Fără date directe Nu există
Integrarea cu date clinice Printr-un instrument separat: RSClin / RSClin N+ Fără scor fuzionat; riscul clinic se calculează separat ROR include deja dimensiunea tumorii EPclin integrat prin proiectare Modelul include variabile clinice
Unde se efectuează Numai laborator central (SUA) Trimitere centrală (SUA/Olanda) Poate fi efectuat local Poate fi efectuat local Central (India)
N0 Opțiunea cea mai consacrată Mai ales clinic înalt/genomic scăzut Consacrat la postmenopauză; OPTIMA mai larg Potrivit la postmenopauză Date în dezvoltare
1–3 ganglioni Puternic la postmenopauză RS 0–25 Subgrup MINDACT; diferență absolută mică OPTIMA și date prognostice anterioare Pacienți postmenopauzali selectați Limitat
Premenopauză Utilizabil în N0; scorul N1 mic nu exclude chimio Semnal de beneficiu la tineri și incertitudine OFS Promițător în OPTIMA la vârstă ≥40 și OFS obligatorie Date în creștere, dovezi slabe de decizie Încă insuficient
Limita principală Scorul nu poate fi interpretat separat de context Clasa binară de risc nu echivalează beneficiul chimioterapiei Se așteaptă publicația integrală OPTIMA și urmărirea lungă Dovezi predictive indirecte Fără rezultate mature și beneficiu randomizat
Nu folosiți testele pentru a se confirma reciproc. Aceeași tumoră poate intra în clase diferite prin teste diferite. În studiul preliminar OPTIMA, proporția acelorași probe clasificate cu risc scăzut varia între aproximativ 61 și 82 la sută. Solicitarea altui test deoarece nu vă place rezultatul creează o decizie bazată pe rezultatul ales, nu pe dovezi.

RSClin: instrumentul care combină scorul cu informația clinică

Principiul repetat al ghidului, „scorul nu se citește singur”, a devenit din 2021 un instrument concret de calcul. RSClincombină Scorul de Recurență Oncotype DX cu gradul tumoral, dimensiunea tumorii și vârsta , producând două valori individuale în locul unui prag categoric: riscul recidivei la distanță la 10 ani cu endocrină și contribuția chimioterapiei pentru acest pacient, absolută ca beneficiu.

De ce este mai bun decât scorul singur?

În setul de dezvoltare cu 10.004 pacienți (NSABP B-14, B-20 și TAILORx), RSClin era statistic mai precis atât decât caracteristicile clinice singure, cât și decât Scorul de Recurență singur. Validarea independentă s-a făcut în cohorta reală Clalit israeliană cu 1.098 pacienți; concordanța riscului prezis și observat era 0,96 la acest nivel.

Același scor, beneficii foarte diferite

Rezultatul cel mai instructiv: la un pacient de 55 de ani cu tumoră de 1,5 cm de grad moderat, în intervalul RS 11–50 contribuția chimioterapiei varia între 0 și 15 la sută ; la o tumoră de 2,5 cm de grad înalt, același interval al scorului corespundea între 1 și 33 la sută ca beneficiu. Așadar, același Scor de Recurență poate însemna decizii complet diferite la pacienți diferiți.

Versiunea publicată în 2024, RSClin N+ , a extins modelul la ganglioni pozitivi cu datele SWOG S8814 și RxPONDER (5.283 pacienți), adăugând numărul ganglionilor pozitivi. La postmenopauză, contribuția absolută de-a lungul scorului variază între 0,1 și 21,5 la sută . Există însă o limită importantă: la premenopauză nu s-a găsit interacțiune semnificativă între scor și beneficiul chimioterapiei — deci RSClin N+ nu identifică grupul tânăr cu ganglioni pozitivi care ar putea evita chimioterapia. Este consistent cu rezultatul RxPONDER.

O limită sinceră: RSClin este un instrument de sprijin decizional oferit de producător. Ghidul ASCO 2022 pentru biomarkeri îl descrie, dar nu recomandă oficial utilizarea; nu s-a găsit în ghidurile principale o obligativitate nominală RSClin. Este deci un ajutor util care îmbogățește decizia, nu un standard impus de ghiduri.

La celelalte teste integrarea este inclusă în proiectare: EndoPredictprin EPclin include deja dimensiunea și ganglionii; Prosignaprin ROR ține cont de dimensiune. MammaPrint nu are un scor combinat validat; abordarea MINDACT este plasarea riscului genomic alături de riscul clinic calculat separat, nu combinarea într-o singură cifră.

Algoritmul practic de decizie pentru 2026

Fluxurile nu înlocuiesc comisia oncologică; organizează discuția clinică.

1. Poartă: înaintea solicitării testului genomic

Cancer mamar invaziv operat
↓
ER/PR pozitiv și HER2 negativ?
Nu
Nu folosi de rutină aceste cinci teste pentru chimioterapie
Da
Evaluează ganglionii, menopauza, dimensiunea, gradul și comorbiditățile
Rezultatul schimbă cu adevărat tratamentul?
Nu
Nu cere testul; cost și incertitudine inutile
Da
Alege un singur test cu dovezi potrivite scenariului clinic

2. La pacientul cu ganglioni negativi

HR+/HER2−, N0; decizie incertă de chimioterapie
↓
Menopauza
Postmenopauză / >50
Oncotype cel mai direct; MammaPrint, Prosigna sau EndoPredict după întrebare
Premenopauză / ≤50
Oncotype sau MammaPrint; obligatoriu împreună cu riscul clinic și planul OFS
Oncotype RS 0–25: de obicei fără chimio; RS 16–25 la tineri se discută cu riscul clinic
RS ≥26 sau risc genomic/clinic clar înalt: consideră puternic chimioterapia

3. Dacă există unu–trei ganglioni pozitivi

HR+/HER2−, 1–3 ganglioni pozitivi
↓
Menopauza
Postmenopauză
Oncotype RS 0–25: chimioterapia poate fi de obicei omisă; confirmă cu riscul și preferința pacientului
Premenopauză
Abordarea consacrată: scorul mic nu exclude automat chimioterapia
Noua direcție 2026: la vârstă ≥40, OFS puternică + endocrină și Prosigna ROR ≤60, OPTIMA susține strategia fără chimio; se așteaptă publicația integrală și actualizarea ghidurilor

4. Dacă există patru sau mai mulți ganglioni pozitivi

HR+/HER2−, ≥4 ganglioni pozitivi
↓
Abordarea actuală: nu exclude de rutină chimioterapia prin test genomic
↓
OPTIMA a deschis o cale la pacienți selectați cu 4–9 ganglioni; subgrup mic, intervale largi, urmărire scurtă. Aplicarea trebuie considerată numai de comisie specializată și în ghidul local actual.
Rezumatul algoritmului: La postmenopauză N0–N1, riscul genomic scăzut constituie cea mai puternică bază pentru omiterea chimioterapiei. La premenopauză N0, scorul intermediar se interpretează cu riscul clinic. La premenopauză N1, beneficiul chimioterapiei nu a fost separat încă de efectul suprimării ovariene. OPTIMA poate schimba domeniul, dar în 2026 nu este încă o „regulă nouă pentru toți”.

Tumori mici: dimensiunea stabilește biologia?

La tumorile sub un centimetru cu ganglioni negativi se presupune adesea: „mic înseamnă risc scăzut; nu sunt necesare testul sau chimioterapia”. Un studiu foarte amplu publicat în 2026 a verificat direct această presupunere, iar situația nu este atât de simplă.

Distribuția riscului genomic în tumori ≤1 cm, cu ganglioni negativi
National Cancer Database SUA, 2010–2020; 102.357 pacienți testați Oncotype DX (T1mi/T1a/T1b, HR+/HER2−)
Scor scăzut (RS <11)
%31,4
Scor intermediar (RS 11–25)
%57,5
Scor înalt (RS 26–100)
%11,0

Așadar, aproximativ una din nouă-zece tumori de cel mult 1 cm are risc genomic înalt. Nu este o proporție de ignorat. În același studiu, comparând pacienții cu scor înalt care au primit sau nu chimio, supraviețuirea globală la 10 ani era 90,4 la sută față de 81,9 la sută ; raportul riscurilor ajustat prin potrivirea scorului de propensiune era 0,71. Diferența cea mai evidentă apărea în grupul 5–10 mm (T1b) cu aceste dimensiuni.

Există însă și date randomizate care spun contrariul. În subanaliza MINDACT a tumorilor mici (715 pacienți fără ganglioni pozitivi, majoritatea T1b), la risc genomic MammaPrint înalt, supraviețuirea fără metastaze la distanță la 8 ani era cu chimioterapie 89,2 la sută, iar fără, 94,1 la sută — adică beneficiul chimioterapiei nu a fost demonstratși numeric era invers. Diferența surselor contează: NCDB este foarte mare, dar observațional (cei tratați pot fi mai tineri și sănătoși), iar criteriul este nu supraviețuirea specifică cancerului mamar, ci supraviețuirea globală; MINDACT este randomizat, dar subgrupul mic. Rezumatul sincer: subiectul rămâne controversat, nu rezolvat.

Valorile absolute ajută echilibrul. În SEER, mortalitatea specifică mamară la 5 ani la ganglioni negativi este 0,4 la sută la scor scăzut și 4,4 la sută la scor înalt — diferență relativă de zece ori, dar de la o bază absolută mică. În NCDB, numărul necesar de tratat pentru prevenirea unui deces la 5 ani este aproximativ 44de pacienți.

Testul cel mai relevant

T1b (5–10 mm), grad 3, LVI prezentă

Probabilitatea scorului înalt este maximă aici; dintre tumorile de grad 3 ≤1 cm, 32,1 la sutăau scor înalt. Există o șansă reală ca testul să schimbe decizia.

Merită discutat

T1b, grad 2, fără LVI

Poate fi testat, dar chiar la scor înalt câștigul absolut este mic și MINDACT nu susține beneficiul chimio. Decizia se ia împreună cu preferința pacientului.

De obicei inutil

T1a / T1mi, grad 1

Riscul absolut este atât de mic încât chiar scorul înalt schimbă rar calculul. Ghidurile actuale nu impun testul sub 5 mm.

Am abordat subiectul și în articolul despre tumora mamară mică și Oncotype DX separat.

Situații speciale care îngreunează decizia

Cancer lobular

Deși inclus în studii, subgrupurile de cancer lobular invaziv sunt mai mici, iar recidiva tardivă diferă. Riscul precoce mic nu înseamnă risc zero pe viață.

Boală multifocală / multicentrică

Dacă focarele diferă prin grad sau receptori, se alege cel mai reprezentativ ori agresiv. Mai multe teste nu sunt necesare de rutină; comunicarea anatomopatologie-oncologie este esențială.

Cancer mamar masculin

Deși datele reale sunt utile, studiile randomizate mari includ mai ales femei. Rezultatele se interpretează precizând lipsa dovezilor directe.

Vârstă înaintată și comorbidități

Riscul genomic înalt nu înseamnă toleranță la chimioterapie. Evaluarea geriatrică, speranța de viață și beneficiul absolut sunt decisive.

După tratament neoadjuvant

Cele mai puternice date provin din probe după operație, înaintea tratamentului sistemic. Utilizarea de rutină pentru decizie în tumora reziduală tratată nu este consacrată.

PR sau ER foarte scăzut

Tumorile cu ER la limită (1–10 la sută) se pot apropia biologic de triplu-negativ. Dovezile testării genomice sunt slabe aici; decizia se bazează pe ansamblul clinico-patologic.

Șase erori frecvente

Traducerea rezultatului „risc scăzut” prin „nu va recidiva”.
Prezentarea testului prognostic ca test predictiv care dovedește beneficiul chimioterapiei.
Transformarea scorului mic la premenopauză N1 în decizie automată fără chimioterapie.
Cererea altui test când primul rezultat nu place și alegerea celui scăzut.
Separarea scorului de dimensiune, ganglioni, grad, vârstă și preferința pacientului.
Considerarea abemaciclibului, ribociclibului sau olaparibului ca „înlocuitori” ai chimioterapiei sau endocrinei.
Terapiile țintite adjuvante sunt o decizie separată. Eligibilitatea pentru inhibitor CDK4/6 la HR+/HER2-negativ cu risc înalt și pentru olaparib la HER2-negativ cu risc înalt și BRCA1/2 germinal se evaluează separat de decizia genomică a chimioterapiei. Nu elimină endocrina și în majoritatea indicațiilor nu sunt alternative simple la chimio. Notă: în monarchE, beneficiul abemaciclibului era independent de Ki-67, altă dovadă că Ki-67 este prognostic, dar nu prezice sigur răspunsul terapeutic.

Breast Cancer Index: întrebarea diferită după cinci ani

Toate cele cinci teste din ghid răspund întrebării din momentul diagnosticului : „Trebuie să primesc chimioterapie acum?”. Pacienții mai pun frecvent o întrebare complet diferită: „Am primit cinci ani terapie endocrină și nu am boală. Trebuie să continui încă cinci ani?”

De ce contează distincția? Prosigna, EndoPredict și Oncotype pot estima riscul recidivei tardive, adică spun „cine mai este la risc”. Dar aceasta este informație prognostică . „Prelungirea endocrinei va aduce acestei persoane beneficiu?” este o întrebare predictivă și necesită dovezi separate. Distincția prognostic/predictiv de la început apare aici a doua oară, exact în același mod.

Breast Cancer Index (BCI)combină raportul genic HOXB13/IL17BR cu indicele gradului molecular și este singurul test cu afirmație predictivă pentru această a doua întrebare. Analizele țesuturilor arhivate din trei studii au arătat un tipar consistent:

Studiu Tratament prelungit Câștig la BCI(H/I) înalt La BCI(H/I) scăzut
MA.17 Letrozol după 5 ani Reducere evidentă a recidivei; câștig absolut ~%16,5 Fără beneficiu
Trans-aTTom (ganglioni pozitivi) Tamoxifen 10 ani vs 5 ani Câștig absolut %9,7 (HR 0,33) Fără beneficiu (HR 1,11)
IDEAL Letrozol prelungit 2,5 ani vs 5 ani Câștig absolut ~%9,8 Fără beneficiu

IDEAL are o constatare deosebit de importantă, confirmând din nou tema ghidului: aproximativ jumătate dintre cei considerați clinic cu risc înalt nu ar beneficia de prelungire conform BCI, iar aproximativ jumătate dintre cei clinic cu risc scăzut ar beneficia. Așadar, și aici aspectul clinic se separă de biologie.

Dovezile nu sunt incontestabile. Toate trei sunt analize retrospective pe țesuturi păstrate din studii randomizate deja încheiate; nimeni nu a fost randomizat după BCI. Sursele despre analiza BCI din NSABP B-42 se contrazic și nu ar fi corect să o prezentăm ca rezultat pozitiv clar. Pentru comparație: în același B-42, ipoteza că MammaPrint prezice beneficiul endocrinei prelungite nu a fost confirmată. Domeniul este semnificativ mai fragil decât decizia chimioterapiei.

Poziția ghidurilor este moderată: ASCO 2022 spune, la pacienții cu 5 ani de endocrină încheiați, fără ganglioni pozitivi sau cu 1–3 pozitivi, că BCI „poate fi oferit” (dovezi moderate, recomandare moderată); NCCN îl listează în categoria 2A pentru decizia prelungirii și afirmă că este singurul test cu această indicație.

ctDNA și boala reziduală: promițătoare, dar încă fără rol decizional

Ideea identificării bolii reziduale microscopice după operație prin DNA tumoral sanguin (ctDNA) atrage mult interes în cancerul mamar, ca și în cel colorectal. Pacienții întreabă tot mai des: „Nu putem afla prin sânge dacă trebuie chimioterapie?”

Răspunsul actual este clar nu. Ghidul ASCO de urmărire din 2026 precizează explicit că testarea ctDNA nu este recomandată pentru urmărirea recidivei în afara studiilor clinice . Nu lipsește capacitatea testului de a detecta ceva — poate; lipsește demonstrarea faptului că acțiunea după rezultat îmbunătățește evoluția pacientului. Ghidul enumeră și daune concrete: anxietate, tratament inutil, povară financiară și incertitudine de management.

Studiile arată atât forța tehnologiei, cât și problema fundamentală:

  • c-TRAK TN (triplu-negativ precoce): dintre cei ctDNA pozitivi, 72 la sută aveau deja boală răspândită la imagistică; testul a fost adesea confirmare tardivă, nu avertizare precoce. Niciun pacient tratat nu a obținut eliminare persistentă ctDNA.
  • LEADER (HR+/HER2−): 33 la sută dintre ctDNA pozitivi aveau deja metastaze vizibile.
  • TRAK-ER: la prima detectare, 42,9 la sută aveau deja recidivă; în plus, la 16,1 la sută proiectarea panelului specific testului a eșuat — o bună reamintire că și testele moleculare pot eșua tehnic.
  • ZEST: găsirea pacienților numai cu recidivă moleculară, imagistic negativi, a fost atât de dificilă încât studiul s-a închis precoce pentru recrutare insuficientă.
  • DARE: valoarea predictivă negativă ctDNA era foarte mare (100 la sută în luna 6). Dar dintre 494 testați numai 40 au putut fi randomizați, iar rezultate încă nu există.

Poate fi folosit pentru decizia chimioterapiei adjuvante? Categoric nu. Pentru decizia de a administra sau omite chimioterapia după ctDNA în cancerul mamar precoce HR+/HER2-negativ nu există nicio dovadă și niciun test nu a fost validat în acest scop. Pacientul testat în afara unui studiu plătește pentru informație pe baza căreia nu poate fi luată o măsură.

Partea practică: țesut, durată și logistică

Alegerea testului nu depinde numai de forța dovezilor. Cantitatea țesutului rămas, timpul până la rezultat și locul efectuării influențează decizia reală cel puțin la fel de mult.

Test Unde se efectuează Necesar de țesut Durata de laborator
Oncotype DX Numai laborator central (SUA); trimitere din Turcia Bloc de parafină sau 15 secțiuni necolorate; focarele microinvazive nu se acceptă 7–10 zile + transport
MammaPrint Trimitere centrală (SUA/Olanda); versiunea NGS se poate face local Țesut în parafină, minimum %30 celule tumorale; materialul ganglionar nu este validat De obicei până la 10 zile + transport
Prosigna În laborator local se poate efectua Minimum 4 mm² suprafață tumorală și %10 tumoră viabilă; macrodisecție obligatorie ~3 zile
EndoPredict În laborator local se poate efectua (pe bază de kit) Minimum %30 celule tumorale; fixarea este critică ~3–5 zile
Breast Cancer Index Central (SUA) Bloc sau 3–4 secțiuni; suprafață invazivă ≥2 mm; biopsia cu ac gros este acceptată explicit ~10 zile + transport

Central sau local? Diferența critică pentru Turcia

Prosigna și EndoPredict se pot efectua într-un laborator turc; rezultatul vine în 5-7 zile. Oncotype DX, MammaPrint și BCI se trimit în străinătate; adăugând transportul, vama și documentele, decizia adjuvantă poate dura 2 săptămâni . În plus, blocurile sau secțiunile ies fizic din țară; cu țesut limitat și posibile alte teste viitoare, aceasta este un risc separat.

Dar dovezile cele mai puternice sunt la testele trimise

Echilibrul sincer este că cele mai mari studii randomizate, TAILORx, RxPONDER și MINDACT, aparțin celor două teste trimise central (Oncotype DX și MammaPrint); RSClin există numai pentru Oncotype. Viteza și ușurința logistică se confruntă aici cu forța dovezilor.

Ce se întâmplă dacă țesutul este insuficient? Problemele frecvente: suprafață invazivă sub prag, proporție insuficientă de celule tumorale, fixare nepotrivită și RNA deteriorat. Ordinea soluțiilor este de obicei: (1) solicitarea altui bloc — adesea nu a fost trimis cel mai mare focar sau cel cu grad maxim; (2) macrodisecție pentru îmbogățirea tumorii (deja obligatorie la Prosigna și cea mai eficientă metodă de salvare); (3) orientare spre testele care acceptă blocul biopsiei diagnostice cu ac gros ; (4) alegerea testului cu necesar mai mic: pragul Prosigna de 4 mm² este cel mai tolerant. Dacă nimic nu funcționează, decizia se bazează pe grad, dimensiune, ganglioni și Ki-67. Reamintire: toate testele necesită țesut netratat ; tumora rămasă după chimioterapie neoadjuvantă nu se folosește astfel.

Acces, rambursare și cost în Turcia

Valoarea științifică și accesibilitatea practică turcă nu sunt identice. Tabelul se bazează pe informația disponibilă în august 2026; deoarece domeniul se schimbă rapid, confirmați neapărat situația actuală cu centrul care vă tratează.

Test Acces în Turcia Notă
Oncotype DX Da — prin trimitere în străinătate (de exemplu Genekor) Toate probele se analizează în laboratorul central SUA
Prosigna Da — se efectuează în Turcia Platforma nCounter a intrat în țară în 2018 la Institutul de Informatică ODTÜ; este oferită în prezent de laboratoare private
MammaPrint Da — prin trimitere în străinătate Există instrucțiuni în turcă
Breast Cancer Index Da — prin trimitere în străinătate Pentru decizia endocrinei prelungite
EndoPredict Da
CanAssist Breast Da Mai ales în India și țările vecine
Rambursare SGK: În cercetarea noastră, pentru aceste teste de profilare, nu s-a găsit dovada că vreunul este acoperit de SGK; nu s-a identificat în Comunicatul de Aplicare a Sănătății o poziție pentru expresia genică. Practic, testele sunt plătite din buzunar . Deși în Turcia sunt frecvente procesele de rambursare a medicamentelor oncologice, nu s-a găsit unul specific acestor teste. (Limită: anexele SUT nu au putut fi analizate separat, deci constatarea este foarte probabilă, nu confirmare oficială.)

Cost: Un studiu prospectiv turc de cost-eficacitate, în 10 centre și cu 165 de pacienți (European Journal of Breast Health, 2019), presupunând costul Oncotype DX de 5.141 dolari, a calculat costul pe an de viață de calitate câștigat la 7.207,90 dolari și a recomandat includerea testului în îngrijirea standard națională. Recomandarea nu a intrat în SUT în aproximativ șapte ani. O sursă clinică din 2025 raportează pentru Oncotype DX aproximativ 3.000 euro . Pentru celelalte teste nu s-a găsit preț actual sigur; pentru suma exactă trebuie consultat direct laboratorul.

Există un ghid specific Turciei? Cercetarea nu a găsit recomandare națională sau document de poziție al Societății Turce de Oncologie Medicală ori Ministerului Sănătății pentru teste. Practica turcă urmează de fapt ghidurile ESMO, NCCN și ASCO . Pentru pacient înseamnă că testarea depinde în mare parte de abordarea centrului și posibilitățile de plată — o inegalitate stabilită de acces, nu de motive medicale.

După ce întrebare clinică se alege testul?

Întrebare clinică Test / abordare evidențiată De ce?
Există beneficiu al chimioterapiei în N0? Oncotype DX Cea mai directă dovadă randomizată prin TAILORx.
Postmenopauză, 1–3 ganglioni pozitivi și RS 0–25 Oncotype DX RxPONDER nu a arătat beneficiu suplimentar al chimio.
Risc clinic înalt; se poate omite chimio dacă genomic este scăzut? MammaPrint MINDACT a verificat direct contradicția.
Vârstă ≥40, risc clinic înalt; strategie ghidată de test la încărcătură ganglionară mai mare Prosigna, în context OPTIMA Date randomizate de noninferioritate 2026; dovezi încă în maturizare.
Combinarea scorului cu vârsta, dimensiunea și gradul pentru contribuția absolută a chimioterapiei RSClin / RSClin N+ Oferă procent personal în loc de prag; validat în cohortă independentă.
Separarea riscului tardiv la 10–15 ani Prosigna sau EndoPredict Validări prognostice puternice cu urmărire lungă.
Să prelungesc endocrina după cinci ani? Breast Cancer Index Singurul test cu afirmație predictivă pentru întrebare; ghidurile spun „poate fi oferit”.
Identificarea grupului biologic cu risc ultraredus MammaPrint UltraLow Prognostic foarte bun pe termen lung; valoros pentru cercetarea reducerii tratamentului.
Dacă rezultatul trebuie rapid sau țesutul este foarte puțin Prosigna (local, ~3 zile, 4 mm²) Cea mai tolerantă logistic; dovezi mai puțin ample decât Oncotype.
Opțiune regională proteică mai accesibilă CanAssist Breast Promițător și pragmatic; dovezi încă insuficiente pentru excluderea chimioterapiei.

Viitorul: estimarea scorului din lama histologică și modele decizionale mai inteligente

Studiile de învățare profundă publicate în 2026 s-au apropiat de estimarea scorului Oncotype DX înalt din imagini anatomopatologice H&E obișnuite. Modelele dezvoltate în TAILORx și cohorte externe au performanță remarcabilă, dar nu înlocuiesc testul certificat astăzi. Utilizarea apropiată posibilă este estimarea sigură a riscului scăzut pentru reducerea numărului celor care necesită test molecular scump, deosebit de relevant în țări fără rambursare precum Turcia. Pentru detalii consultați estimarea Oncotype din lama histologică în articolul nostru.

Altă întrebare critică este cât din beneficiul tinerilor provine din chimioterapia citotoxică reală și cât din suprimarea ovariană. Metaanaliza EBCTCG 2026 a consolidat reducerea recidivei prin suprimare ovariană la femei premenopauzale potrivite. OFSET compară direct chimio + endocrină optimă cu endocrina optimă la risc genomic mic/moderat. Răspunsul este constatarea care ar putea schimba toate recomandările premenopauzale din ghid.

Pentru ansamblul stadiilor și componentelor tratamentului mamar consultați ghidul despre simptomele, stadiile și tratamentul cancerului mamar; pentru logica testelor genomice, ghidul despre chimioterapie și teste genomice (Türkçe) vă poate fi util.

Concluzie

Scopul este reducerea chimioterapiei greșite, nu a chimioterapiei

Identificarea pacientului care poate evita sigur chimioterapia postoperatorie înseamnă mult mai mult decât citirea unei cifre. Decizia solidă combină anatomopatologia, riscul anatomic, menopauza, planul endocrin optim, sănătatea generală și dovezile testului corect.

Constatarea cel mai des repetată este: aspectul microscopic al tumorii contrazice biologia sa mult mai frecvent decât se crede. Peste jumătate dintre cei cu Ki-67 înalt au scor genomic scăzut; între un sfert și o treime dintre tumorile de grad 3 au risc genomic scăzut; la aproximativ o treime în MINDACT riscul clinic și genomic nu spuneau același lucru. Contradicțiile nu sunt eroare, ci exact motivul existenței testelor.

  • Oncotype DXeste testul cel mai puternic pentru poziționarea directă a beneficiului chimioterapiei; cu RSClin oferă beneficiul absolut personal.
  • MammaPrinteste puternic în contradicția clinic înalt/genomic scăzut și în riscul ultraredus.
  • Prosignaeste puternic în recidiva tardivă; OPTIMA 2026 poate extinde mult rolul decizional, iar efectuarea locală în Turcia este un avantaj practic.
  • EndoPredicteste un instrument prognostic puternic pe termen lung, care combină povara clinică și biologia genomică; dovezile beneficiului chimioterapiei sunt indirecte.
  • CanAssist Breasteste o inițiativă importantă de acces din India, dar astăzi nu are dovezi echivalente celorlalte patru.
  • Breast Cancer Index răspunde separat dacă endocrina trebuie prelungită după cinci ani.
  • ctDNA este promițător, dar nu poate fi folosit astăzi pentru decizia chimioterapiei adjuvante.

Întrebarea corectă nu este „Care test este cel mai bun?”, ci „Ce dovezi ale cărui test pot rezolva incertitudinea acestui pacient?”.

Principalele surse științifice

  1. Sparano JA și colaboratorii. Clinical and Genomic Risk for Late Breast Cancer Recurrence and Survival. NEJM Evidence, 2024. Actualizarea TAILORx la 12 ani.
  2. Kalinsky K și colaboratorii. 21-Gene Assay to Inform Chemotherapy Benefit in Node-Positive Breast Cancer. NEJM, 2021. RxPONDER.
  3. Piccart M și colaboratorii. 70-gene signature as an aid for treatment decisions in early breast cancer: updated MINDACT results. Lancet Oncology, 2021. Urmărire îndelungată MINDACT.
  4. Lopes Cardozo JMN și colaboratorii. Outcome of Patients With an Ultralow-Risk 70-Gene Signature in the MINDACT Trial. JCO, 2022. MammaPrint UltraLow.
  5. Earl HM și colaboratorii. OPTIMA phase III randomized trial. ASCO 2026, JCO 2026;44(16_suppl):500. Rezumat OPTIMA.
  6. Dowsett M și colaboratorii. Prediction of late distant recurrence after 5 years of endocrine treatment: PAM50 ROR. JCO, 2013/2014. Datele Prosigna despre recidiva tardivă.
  7. Long-Term Prospective Outcome Data Using EndoPredict. Breast Care, 2024. Cohorta reală EndoPredict.
  8. Real-world clinical application of CanAssist Breast among 5,926 patients. Scientific Reports, 2025. Date reale CanAssist Breast.
  9. Sparano JA și colaboratorii. Development and Validation of a Tool Integrating the 21-Gene Recurrence Score and Clinicopathologic Features (RSClin). JCO, 2021;39:557-564. Dezvoltarea și validarea RSClin.
  10. RSClin N+: combinarea 21-gene Recurrence Score și caracteristicilor clinicopatologice în boala ganglionar pozitivă (bazată pe SWOG S8814 și RxPONDER). JCO, 2024. RSClin N+.
  11. House A, Stephens JA, Wesolowski R și colaboratorii. Impact of Oncotype DX risk categorization and receipt of chemotherapy on survival outcomes among patients with small node-negative HR+ breast cancer. The Oncologist, 2026;31(8). Analiza NCDB în tumorile mici.
  12. Petkov VI și colaboratorii. Breast-cancer-specific mortality in patients treated based on the 21-gene assay: a SEER population-based study. npj Breast Cancer, 2016;2:16017. Datele mortalității SEER.
  13. Analiza concordanței și discordanței dintre Ki-67 și Scorul de Recurență cu 21 de gene. Cancers, 2026;18(11):1731. Studiul corelației la 2.967 de pacienți.
  14. Compararea pragurilor Grupului Internațional de Lucru Ki-67 cu testul de 21 de gene. Breast Cancer Research and Treatment, 2024;203. Cohorta Kaiser Permanente.
  15. Nielsen TO și colaboratorii. Assessment of Ki67 in Breast Cancer: Updated Recommendations From the International Ki67 in Breast Cancer Working Group. JNCI, 2021;113:808. Recomandări Ki-67.
  16. Polley MC și colaboratorii. An international Ki67 reproducibility study. JNCI, 2013;105:1897 și Modern Pathology, 2015. Variabilitate între laboratoare.
  17. Scorul de 21 de gene și beneficiul chimioterapiei în boala ER-pozitivă de grad 3, analiză National Cancer Database. JCO Precision Oncology, 2020. Discordanța gradului și riscului genomic.
  18. Concordanța subtipului molecular PAM50 și subtipului imunohistochimic. Cancer Research and Treatment, 2019. Discordanța subtipului.
  19. Sgroi DC și colaboratorii. Prediction of late disease recurrence and extended adjuvant letrozole benefit by the HOXB13/IL17BR biomarker (MA.17). JNCI, 2013;105:1036. BCI — MA.17.
  20. Bartlett JMS și colaboratorii. Breast Cancer Index Is a Predictive Biomarker of Treatment Benefit and Outcome from Extended Tamoxifen Therapy: Final Analysis of Trans-aTTom. Clinical Cancer Research, 2022;28:1871. Trans-aTTom.
  21. Noordhoek I și colaboratorii. Breast Cancer Index Predicts Extended Endocrine Benefit (IDEAL). Clinical Cancer Research, 2021;27:311. IDEAL.
  22. Andre F și colaboratorii. Biomarkers for Adjuvant Endocrine and Chemotherapy in Early-Stage Breast Cancer: ASCO Guideline Update. JCO, 2022. Ghidul ASCO pentru biomarkeri.
  23. NICE. Tumour profiling tests to guide adjuvant chemotherapy decisions in early breast cancer. 2024. NICE HTG719.
  24. Karadeniz Çakmak G și colaboratorii. Cost-Effectiveness of Gene Expression Profiling in Patients with Early-Stage Breast Cancer in a Middle-Income Country: Results of a Prospective Multicenter Study (Türkiye). European Journal of Breast Health, 2019;15(3). Studiul turc de cost-eficacitate.
  25. Turnbull AK și colaboratorii și ESMO Breast Cancer 2026. Rolul urmăririi ctDNA în cancerul mamar precoce. ESMO 2026 — urmărire ctDNA.
  26. Early Breast Cancer Trialists’ Collaborative Group. Ovarian function suppression in premenopausal ER-positive breast cancer. Lancet, 2026. Metaanaliză la nivel de pacient.

Notă medicală: Conținutul este pentru informare generală, nu recomandare terapeutică personală. Accesul, autorizația, rambursarea și poziția testelor în ghiduri pot varia după țară și dată. Decizia necesită evaluare multidisciplinară cu chirurgie mamară, anatomopatologie, oncologie medicală, radioterapie și, când trebuie, genetică.

Surse

1. Vahit Ozmen , Ajlan Atasoy , Erhan Gokmen , Mustafa Özdoğan et al.
Impact of Oncotype DX Recurrence Score on Treatment Decisions: Results of a Prospective Multicenter Study in Turkey.
Cureus. 2016 Mar 8;8(3):e522

2. Siegel RL, Miller KD, Jemal A.
Cancer Statistics, 2017.
CA Cancer J Clin. 2017 Jan 5.

3. Sparano JA, Gray RJ, Makower DF, et al.
Prospective Validation of a 21-Gene Expression Assay in Breast Cancer.
N Engl J Med. 2015;373(21):2005.

4. Parker JS, Mullins M, Cheang MC, et al.
Supervised risk predictor of breast cancer based on intrinsic subtypes.
J Clin Oncol. 2009;27(8):1160.

5. Muaiad Kittaneh, Sunil Badve, Humberto Caldera, Lee Schwartzberg, Tiffany Traina, Charles Vogel et al.
Case-Based Review and Clinical Guidance on the Use of Genomic Assays for Early-Stage Breast Cancer: Breast Cancer Therapy Expert Group (BCTEG).
Clinical Breast Cancer. 08 Jan 2020.
IA DROZDOGAN

Să explorăm acest articol împreună

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

IA DROZDOGAN

Asistentul Drozdogan

Cum identificăm pacienții care nu vor primi chimioterapie după operația pentru cancer mamar?

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

Informații despre conversație și confidențialitate

Asistentul Drozdogan răspunde în această conversație. Administratorii autorizați o pot verifica pentru calitate. Nu divulga informații personale.

Răspunsurile folosesc infrastructura OpenAI. Întrebările și răspunsurile sunt prelucrate de acel serviciu; conversațiile sunt stocate pe site-ul nostru. Nu divulga date de identificare, de contact sau informații personale de sănătate.

0 / 1000

Doar pentru informare; fără diagnostic personal sau recomandări de tratament.

Articole conexe

Explorează alte articole despre acest subiect.

Rămâi informat

Primește articole noi și noutăți științifice prin email.

Google Analytics funcționează pe paginile publice independent de această fereastră și poate utiliza cookie-uri analitice. Alegerea de aici controlează doar serviciile externe.