Dünyada her yıl milyonlarca insan gıda kontaminasyonu (bulaşma, kirlenme) sebebiyle sağlık sorunu yaşamakta; sadece ABD'de gıda kontaminasyonu yıllık 48 milyon kişiyi etkilemekte. Peki, besinlerimiz nasıl kontamine olur? Bunun nedenlerinden bazıları sizi şaşırtabilir.

Pek çok insan hayvansal ürünlerin, hastalıkları önlemek için dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini bilmesine rağmen, sebze ve meyve gibi bitkisel ürünler için bu farkındalık yeterince oluşmamıştır. Halbuki ıspanak, kavun, domates ve marulun dahil olduğu kontamine sebze ve meyvelerin neden olduğu büyük hastalık salgınları bildirilmiştir.

Taze olarak tüketilen besinler bir çok şekilde kontamine olabilir. Bir bitkisel ürünün toprakta yetişmesinden masaya gelinceye kadarki süreçte kontamine olma riski vardır. Besinler toprakta yetişirken hayvanlar, toprak ve sudaki zararlı maddeler, kötü hijyen koşulları nedeniyle kirlenebilir. Ayrıca ürün hasat edildikten sonra da kirlilik riski oluşturabilecek pek çok yoldan geçer. Hasattan sonra satın alma ve eve gelme aşamasına kadar risk devam eder. Yetersiz depolama koşulları gibi faktörlerle de kirlenme oluşabilir.

Mümkünse çürük veya hasar görmüş bitkisel ürünler alınmamalı, alınmışsa ayırılmalı ve önceden kesilmiş besinlerin (marul-karpuz dilimleri gibi) buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Besinlere Olabilecek Kontaminasyaon Riskini Azaltmak İçin şu Önerileri Uygulayabilirsiniz:

  1. Pişirme işlemine başlamadan önce ve pişirme işleminden sonra ellerinizi 20 saniye sabunla yıkayın.
  2. Besinlerin zarar görmüş kısımlarını ayırın.
  3. Ürünü soymadan önce durulayın böylece kir ve bakteriler bıçaktan sebze ve meyveye aktarılmaz.
  4. Suyun altında tutarken sadece su ile durulayın, herhangi bir sabunlama veya başka bir malzeme ile temizleme işlemine gerek yoktur. Bununla birlikte salata malzemelerini sirkeli suda yarım saat kadar bekletme, kanser hastaları için beslenme önerilerimiz arasında yer almaktadır.
  5. Mevcut olabilecek bakterileri azaltmak için temiz bir bez veya peçete ile kurulayın.
  6. Salatalık, turp ve havuç gibi sert besinler için temiz bir sebze fırçası kullanabilirsiniz veya kabuğunu soyabilirsiniz.
  7. Marul veya lahana gibi besinlerin en dış kabuklarını çıkarıp ayırın.

İLGİLİ KONULAR: