Tütün kullanımı, dünya genelinde önlenebilir ölüm nedenleri içinde ilk sıradadır; kanser, kalp-damar hastalıkları, kronik obtrüktif akciğer hastalığının ana nedenidir ve ayrıca önemli bir tip-2 diyabet nedenidir. Sigaraya bağlı sadece 2018 yılında 2.1 milyon kanserli hasta yaşamını kaybetti... Sigara içenlerin neredeyse yüzde 70'i sigarayı bırakmak istediğini bildirmektedir, ancak sigarayı bırakmak zor olabilir ve çoğu kez birden fazla girişimde bulunmak gerekir. İnsanların sigarayı başarıyla bırakmalarına yardımcı olmak için çeşitli onaylı ilaçlar mevcuttur. Fakat sigara bırakma konusunda çok sayıda şehir efsaneleri / kurgu söylemler / mitler de bulunmaktadır. Bu nedenle, sigara bırakma konusundaki mitleri ve bu iddiaların arkasındaki gerçekleri paylaşmak istedik.

Sigarayı bırakmanın en doğru yolu birden kesmektir!

DOĞRU DEĞİL

Sigarayı bırakmanın tek bir "doğru yolu" yoktur, ancak çoğu sigara içicisi birden bırakmaya çalışır ve başarılı değildir. İyi haber şu ki, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış birkaç yöntem var. Nikotin replasman (yerine koyma) tedavisi ürünleri ve reçeteli ilaçlar, bırakmaya çalışırken yoksunluk belirtilerini ve nikotin isteğini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, sigara bırakma ilaçlarının kullanılmasının, başarıyla bırakma şansınızı iki katına çıkarabileceğini ve davranışsal desteğin (danışmanlık gibi) başarı şansınızı artırabileceğini göstermektedir. Aslında, yapılan çeşitli çalışmalara göre, ilaç ve davranışsal desteğin birlikte kullanılması, ayrı ayrı her ikisinden daha etkilidir.

Tüm sigara bırakma ilaçları aynıdır.

DOĞRU DEĞİL Sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için uluslararası onaya sahip 3 farklı ilaç türü vardır: nikotin yerine koyma tedavileri, bupropion (Zyban) ve vareniklin (Champix). Nikotin replasman tedavisi ilaçları beş farklı formda mevcuttur: inhaler, burun spreyi, yama/band, sakız veya pastil. İlaçlar, vücudu nasıl etkilediği, nasıl kullanıldığı ve ne kadar süre kullanmaları gerektiği konusunda değişkenlik gösterir. Bazıları reçetesiz olarak temin edilebilir, bazıları ise doktorunuzdan reçete gerektirir. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşun.

E-sigaralar, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için onaylanmış bir yöntem değildir.

DOĞRU

E-sigaralar, sigarayı bırakmaya yardımcı olarak onaylanmamıştır ve kullanıcıları yanıcı sigara dumanında bulunan aynı toksik/zararlı kimyasalların bazılarına maruz bırakabilir. Sigarayı bırakmak için kanıtlanmış, güvenli ve etkili yöntemler vardır. Başlamanın bir yolu, hangi seçeneğin sizin için en iyi olabileceğini belirlemek için doktorunuzla konuşmaktır. Ayrıca sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak daha fazla bilgi, ücretsiz ipuçları ve araçlar için Sigara Bırakma Hattı 171'i arayabilirsiniz.

Nikotin, çoğu tütün ürünündeki kanserin ana nedeni değildir.

DOĞRU

Nikotin, sigaralarda ve çoğu e-sigara dahil olmak üzere diğer tütün ürünlerinde temel bağımlılık maddesidir. Nikotin, tütünde bulunan ve insanların sigara içmesini sağlayan doğal olarak oluşan bir bağımlılık kimyasalıdır. Bununla birlikte, nikotinin vücut üzerinde çok sayıda toksik/zararlı etkisi olmasına rağmen, kanserin ve sigara ile ilişkili diğer kronik hastalıkların başlıca nedeni değildir. Sigara dumanında 7.000'den fazla kimyasal madde mevcut olup, bunlar 70'den fazla kansere neden olabilir. Sigarada bulunan kimyasal karsinojen örnekleri arasında tütüne özgü nitrozaminler, benzo-a-piren, benzen, arsenik bulunmaktadır.

Aynı anda birden fazla nikotin replasman tedavisi ürünü kullanmak tehlikelidir.

DOĞRU DEĞİL

Her nikotin replasman tedavi ürünü bireysel terapi (tek başına bir ilaç) olarak kabul edilse de, iki farklı nikotin replasman tedavi ürünü, sigara bırakmaya çalışırken birlikte kullanılabilir. Örneğin, bazı sigara içenler, nikotin yoksunluğu belirtilerinin genel olarak giderilmesi için bir nikotin replasman bandı, ardından ani sigara içme ihtiyacı için bir nikotin sakızı veya inhaler kullanabilir. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak en iyi seçeneği bulmak için birden fazla deneme gerekebilir.

Araştırmalar nikotin replasman tedavisinin neredeyse tüm yetişkinler için güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir, ancak bazı kişiler nikotin replasman tedavisi kullanmamalıdır. Hamile kadınlar, ergenler ve kalp hastalığı ve mide ülseri gibi ciddi sağlık sorunları olan kişiler, nikotin replasman tedavisini kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Ek olarak, nikotin replasman tedavisi ürünlerini birleştirmeyi düşünüyorsanız, kombinasyon terapisinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için doktorunuzla konuşun.

Nikotin replasman tedavisi sakızı normal sakızdan farklıdır.

DOĞRU

Normal sakızların aksine, nikotin sakızı, en iyi şekilde, yanak ve diş eti arasına yerleştirilmiş olarak kullanıldığında etkilidir. Nikotin sakızını, ağzınıza aldığınızda nikotinin salındığını gösteren karıncalanma hissi duyunca çiğnemeye başlamalısınız. Ardından çiğnemeyi bırakın ve yanağınızla dişeti arasına yerleştirin. Bu sakıza özgü tat veya karıncalanma hissi azaldığında, çiğneme ve diş eti arasına yerleştirme işlemlerini tekrarlayın. Bu işlem vücudunuzun nikotini emmesine yardımcı olur.

Nikotin replasman tedavisi yalnızca kısa bir süre boyunca kullanılabilir.

DOĞRU DEĞİL

Prrospektürte listelenen süre, bazı sigara içenler için çalışabilir, ancak diğerleri için çalışmayabilir. Kullanımınızı uzatmanın sigara içmemenize yardımcı olacağını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Geçmişte nikotin replasman tedavisini denediyseniz ve işe yaramadıysa, tekrar denenebilir.

DOĞRU

Araştırmalar, sigara içen kişilerin çoğunun, nikotin replasman tedavisi gibi, kanıtlanmış bir bırakma ilacı kullanırken bile, sigarayı bırakmak için birçok girişimde bulunmaları gerektiğini göstermektedir. Yapılacak en iyi şey tekrar denemek. Çünkü sigarayı bırakmak için her yeni girişimde, sigarayı bırakma olasılığı daha yüksektir.

Onaylı sigara bırakma uygulamaları dışında, fayda görebileceğiniz alternatif tedaviler de vardır.

DOĞRU

Hipnoz ve akupunktur gibi bazı alternatif tedaviler de, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Hipnoz ve akupunkturun sigara bırakmadaki etkilerini inceleyen mevcut araştırmalar, bu konuda orta düzeyde bilimsel kanıt sunmaktadır ve daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır. Ancak, alternatif tedavi olarak tercih edilmesinde sağlık açısından bir sakınca yoktur. Hipnoz ve akupunktur tedavisinin tek dezavantajı maliyeti ve zaman ayrılmasını gerektirmesidir.

Gerçekleri bilerek ve sigarayı bırakmak için kanıtlanmış yöntemleri kullanarak, başarı şansınızı artırabilirsiniz. Ancak, ilk denemede başarılı olmazsanız, her denemenin önemli olduğunu unutmayın.

*

sigarayi biraktiktan sonra vucudumuza neler olur

- İlgili konu: Sigara ve elektronik sigara kaynaklı Nikotin, vücutta ne kadar süre kalır?