Koronavirüsün yayılımının önüne geçmek için tüm dünyada alınan sosyal izolasyon önlemleri ile beraber artık insanlar günlük yaşamlarının büyük bir kısmını evlerinde geçirmekte. Bu yöntem, salgını kontrol altına almada yardımcı olsa da, bireyin kişisel gelişimini ve üretkenliğini de etkileyebilmektedir.

Bundan ötürü ev ortamında yapabileceklerimiz büyük bir önem taşımaktadır. Konuyla ilgili dikkat çekici tavsiyelerden birisi astronot Chris Hadfield'dan geldi.

Uzaya çıkan ilk Kanadalı astronot olan Chris Hadfield, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği zamanın bugün yaşananlarla olan benzerliğine değiniyor. Normal yaşantılarından uzak bir şekilde, uzayda tehlikeli bir ortamda yaşamış olmalarına rağmen, astronotların izole bir şekilde kendilerini geliştirebildiklerini ve üretkenliklerini arttırdıklarını belirtiyor.

Hadfield, uzaydaki tecrübesine dayalı olarak insanlara bu zamanlarda vakitlerini iyi değerlendirmek için 4 prensibi sunuyor:

 1. Varolan riskin farkında olmak
  “Olanlardan korkmayın. Güvenilir bir kaynağa bakıp şu esnada sizin yüzleştiğiniz ve sevdiklerinizin yüzleştiği risklerin farkında olun.”
 2. Hedefinizi / Görevinizi belirleyin
  “Bir zaman dilimi içerisinde (günlük, haftalık, aylık) neleri başarmak istiyorsunuz? Hangi alanlarda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz?”
 3. Sınırlamalarınızı bilmek
  “Bu süreç sırasında hangi sorumluluklara sahipsiniz? Hangi işleri yerine getirmek zorundasınız? Finansal durumunuz nasıl?”
 4. Hayata geçirmek
  “Önceki adımlarda belirtildiği gibi, riskin farkında olduktan, hedefiniz belirledikten ve sınırlamalarınızın farkında olduktan sonra artık hedeflerinizi hayata geçirmenin vakti gelmiştir.”

Bir şeyler yapın

Bunlar daha önceden yapmış olduğunuz şeyler olmak zorunda değil. Aileyle vakit geçirmek, ev işleriyle uğraşmak, gitar çalmayı öğrenmek, yeni bir dil öğrenmek, egzersiz planı oluşturmak, kitap okumak, yazmak… Tamamen size kalmış. Bu süreci farklı şeyler yaratmak için bir fırsat olarak görün. Özellikle internette yer alan sayısız yazılı/görsel döküman ile birlikte neredeyse her çalışma alanına hitap eden kaynaklar mevcut.

İzolasyon yaşamında yapılabileceklere örnek olarak Hadfield’ın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda David Bowie’nin Space Oddity şarkısını yorumlamasını paylaşmak istiyoruz: