Son yıllarda yapılan araştırmalar, soya tüketimi ile kanser arasındaki ilişkiyi inceliyor. Bu bağlamda, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, soya tüketiminin akciğer kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtiliyor. Bu yazıda, soya tüketimi ve akciğer kanseri arasındaki ilişki üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ele alınacaktır.

Çin'deki Kadınlar Üzerinde Yapılan Araştırmalar

Araştırmalar, Çin'de kanser hastalığının en yüksek riskinin olduğu ülkede bile, soya tüketiminin kadınlarda kanser riskini azalttığını gösteriyor. Gong Yang ve meslektaşlarının yürüttüğü araştırmada, akciğer kanseri olan 444 Çinli kadın üzerinde yapılan geniş çaplı bir araştırma incelenmiştir. Bu araştırmada, kadınların günlük tükettikleri yiyeceklerin kaydedildiği anketler kullanılmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre, az miktarda soya tüketen kadınların yaşam kaybı riski %1.8 kat daha fazla iken, fazla miktarda soya tüketen kadınların yaşam kaybı riski %11 oranında azalmıştır. Araştırmacılar, yüksek miktarda soya tüketiminin akciğer kanseri riskini %40 oranında azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

Soya Tüketiminin Diğer Olumlu Etkileri

Ayrıca, yapılan diğer araştırmalar da soya tüketiminin diğer kanser türlerinin riskini azaltabileceğini gösteriyor. Özellikle, hormona duyarlı meme kanseri olan hastaların soya tüketimini artırmadan önce doktorlarına danışmaları öneriliyor. Bununla birlikte, soya tüketimi osteoporoz riskini azaltabilir ve menopoz semptomlarını hafifletebilir.

Çin’de yapılan araştırmada, soya diyetin bir parçası ve süt ürünleri daha az tüketiliyor ve soyanın kendisinin yarar sağladığı öne sürülüyor. Soya fitoöstrojen hormonu içerir. Bu, östrojen reseptör beta olarak da bilinen hücre bileşiğini etkiliyor olabilir. Bu bileşik, birçok akciğer kanseri vakasında önemli rol oynadığı bilinen epidermal büyüme faktörü reseptörünü (EGFR) etkiliyor ve bu yoldan yarar sağlıyor olabilir.

Soyanın olumlu etkileri ile birlikte özellikle içeriğinde östrojen hormonu benzeri maddelerin olması nedeniyle hormona duyarlı meme kanserli hastalarda olumsuz etkiler de gösterebilir. Bu nedenle meme kanserli hastaların bu haberden yola çıkarak hekimlerinin görüşünü almadan soya tüketimini artırmaları doğru olmayacaktır.

Kanser riskini azaltmak her yaşta mümkündür. Sigaradan uzak kalmak, sebze ve meyve tüketimini artırmak, sedanter (hareketsiz) yaşamdan uzaklaşıp düzenli spor yapmak sizi sağlıklı kılacak ve kansere yakalanma ihtimalinizi son derece azaltacaktır. Unutmayın! Fiziksel sağlığınızı yitirmeniz, yaşamınızı her yönden etkiler.